نشانه های حیاتی که باید جدی بگیرید

در بسیاری موارد، نادیده گرفتن برخی علائم مهم باعث بروز آسیب های جبران ناپذیری شده است. برای اینکه خود را از این نشانه های آزار دهنده محافظت کنید، باید برخی از آنها را جدی بگیرید و در برابرشان سریع وارد عمل شوید.

 

بدترین سردرد زندگی تان

همه دچار سردرد می شویم، اما در برخی موارد، دردی که در سرتان است می تواند تهدید کننده ترین مورد اورژانسی باشد، مانند آنسوریم پاره شده و یا سکته مغزی. اگر سردرد شدید ناگهانی مانند صاعقه حس کردید، مخصوصا اگر با وجود استراحت و یا دریافت داروهای مسکن بدون نیاز به نسخه بدتر شد ممکن است به معنای آنوریسم – ضعف در دیواره رگ های خونی – پاره شده باشد، که باعث خون ریزی در مغز می شود. این وضعیت فوق العاده خطرناک است و باید به سرعت به آن رسیدگی کنید.

سردردی که همراه با حرف های نا مفهوم و یا ضعف در یک طرف بدن باشد نشانه کلاسیکی از سکته مغزی است. بیشتر اوقات سکته مغزی بر اثر گرفتگی رگ های مغز رخ می دهد. در چنین شرایطی تنها چند ساعت فرصت دارید تا درمانی تاثیر گذار انجام دهید – به سرعت به اورژانس بروید و یا با آنها تماس بگیرید.

بدتر شدن سردرد حتی ممکن است با بیهوشی خفیف یا احساس انفجار در مغز همراه باشد، در هر ساعت از روز که چنین مواردی را تجربه کردید با پزشک خود تماس بگیرید، اگر این کار را نکنید ممکن است به قیمت جانتان تمام شود.

 

میگرن

شاید کسی تا به حال درباره سردرد های میگرنی اذیت کننده به شما توصیه نکرده باشد که واکنشی اورژانسی نشان دهید. اما تحقیقات اخیرا یافته هایی نگران کننده درباره خانم هایی که با رایحه یا تشعشع نور دچار سردرد میگرنی می شوند بدست آورده است. این سردردها را دوره ای می دانند، که اثری هم از خود نشان نمی دهند.

اما متاسفانه چنین نیست تحقیقات نشان داده خانم هایی که با رایحه یا تشعشع نور دچار میگرن می شوند ضایعات مغزی – بافت مناطق کوچکی در مخچه می میرد – نیز خواهند داشت. به هر علتی که دچار میگرن می شوید، باید به فکر اقدامات پیشگیرانه باشید.

هر کسی که سردرد های میگرنی با فاصله کم یا گاه و بی گاه دارد باید به پزشک مراجعه کند تا به روز ترین درمان ها را دریافت نماید. همچنین موارد تحریک کننده سردرد میگرنی نیز باید شناسایی و راه حل هایی برای خنثی کردنشان اتخاذ شود. مدارکی دال بر اینکه چنین رویکردی می تواند از سردرد میگرنی جلوگیری کند یا آن را کاهش دهد وجود ندارد، اما محققان بر این عقیده هستند که می تواند از مزمن شدن سردرد میگرنی جلوگیری نماید.

 

افسردگی

با اینکه بسیاری از مردم افسردگی را مشکلی خفیف می دانند، متخصصان می گویند مشکلی است بسیار فلج کننده که باید در کوتاه ترین زمان برایش درمانی مناسب پیدا کرد. تحقیقات نشان داده هرچقدر در کمک گرفتن تاخیر کنید، کنترل علائم افسردگی نیز دشوارتر می شود. حتی برخی تحقیقات اظهار داشته اند قسمتی از مغز به نام هیپوکامپ ممکن است بر اثر افسردگی کوچک شود.

اگر غم و اندوه و یا اضطرابتان تداوم داشت، احساس نا امیدی داشتید، به کار یا سرگرمی هایتان بی علاقه شده بودید، و یا افکاری مثل مردن یا خودکشی به ذهنتان آمد، از یک روانشناس، روانپزشک و یا دیگر متخصصان سلامت روان کمک بخواهید. و یا حداقل رک  و پوست کنده با پزشک خود درباره احساسی که تجربه می کنید مشورت نمایید. درباره اینکه تا چه زمانی باید درمان را ادامه دهید و داروها از متخصص کمک بگیرید این مشکلی نیست که خودتان به شخصه برایش چیزی تجویز کنید.

 

پیچ خوردن مچ پا

وقتی مچ پایتان پیچ می خورد، یک یا تعداد بیشتری از سه رباط اصلی که گفته می شود مفصل را سرهم نگه داشته می کشید. اگر پیچ خوردگی مچ پا را درست درمان نکنید، فیبر موجود در این رباط ها ممکن است به صورت خیلی کوتاه یا بلند و نامناسب ترمیم شود، و کار را برای آسیب های آتی ساده کند. همچنین ۳۰ درصد از افرادی که پیچ خوردگی پایشان درست دران نشده به خاطر آسیب دیدگی های پی در پی ممکن است دچار بی ثباتی مزمن مچ پا شوند.

اگر مچ پایتان را برگرداندید و نتوانستید با آن راه بروید – یا وزنی رویش بیاورید – سریع به اورژانس بروید تا مشخص شود آسیب دیدگی شدید رباط است یا شکستگی استخوان. اگر بدون درد شدید توانستید راه بروید، مچ پای خود را با پانسمان فشاری ببندید، تا تورم کاهش پیدا کند. مچ پای خود را تا جای ممکن بالا نگه دارید، به مدت ۴۸ ساعت، هر دو ساعت به مدت ۲۰ دقیقه رویش یخ بگذارید. حتی بعد از اینکه درد و تورم رفع شد، فکر نکنید که کاملا التیام پیدا کرده اید، برای اینکه مطمئن شوید دوباره مچ پای خود را مصدوم نمی کنید، باید قویش کنید. توصیه می شود ورزش های متعادی برای بهبود این منطقه انجام دهید، مثلا: روی یک پا بایستید و پای دیگر را از زانو خم کنید، سپس جای پاها را عوض کنید.

 

فشار شدید روی قفسه سینه

جدای تمام توصیه هایی که در این سال ها درباره جدی گرفتن کوچکترین علائم حمله قلبی شده است، تحقیقات نشان داده ۴۰ تا ۵۰ درصد از افرادی که چنین نشانه هایی دارند همچنان آنها را تا شش ساعت نادیده می گیرند. متاسفانه عضلات قلب در ۳۰ دقیقه آغازین یک حمله شروع به مردن می کنند. بخشی از مشکل این است که بسیاری از مردم فکر می کنند حمله قلبی همراه با درد است، با اینکه مهمترین علائم آن شامل درد نمی شود و تنها احساس فشار است. درد تیز و برنده بیشتر نشانه مشکلات اسکلتی عضلانی است و خطرناک نیست.چیزی که باید نگرانش باشید فشار ناگهانی و ناراحتی روی قفسه سینه است که انگار کسی روی سینه تان نشسته. احساس فشار ممکن است به دست ها، کمر و فک نیز سرایت پیدا کند.

اگر حرکت کردن یا فشار دادن قفسه سینه به طرف پایین بدترش می کند، ممکن است مشکل حمله قلبی نباشد، اگر با حرکت فشار در همان حد می ماند، باید بلافاصله مورد معاینه قرار بگیرید. خانم ها مخصوصا باید مواظب باشند، آنها کمتر در قفسه سینه احساس فشار می کنند، و بیشتر وقت ها هم به سادگی ناراحتی در دست، کمر و فک را نادیده می گیرند. بسیار مهم است که از بدن خود آگاه باشید، اگر احساس برایتان طبیعی نبود، باید حتما خود را به پزشک نشان دهید.

بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید – و یا بهتر، در حالی که به طرف اورژانس می روید با او تماس بگیرید. ایرادی هم ندارد که در راه آسپرین استفاده کنید.

 

درد شکمی

دل درد یکی از شایع ترین درد هاست، اما برخی درد های شکمی هستند که نباید نادیده گرفته شوند. این درد ها می توانند نشانه آپاندیس، یا دیگر مشکلات بالقوه تهدید کننده زندگی باشد. چه کار کنیم: درد شکمی تیز که هنگام حرکت یا بیدار شدن از خواب بدتر شود می تواند نشانه مشکل خطرناکی باشد – آپاندیس و یا حتی کیسه صفرا و مشکل روده بزرگ – اگر درد با تب، تورم، بالا آوردن، اسهال یا یبوست، تغییر در رنگ ادرار، و یا زرد شدن رنگ پوست یا سفیدی چشم همراه بود، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید و یا به اورژانس مراجعه کنید. اگر درد شکمی ناگهانی داشتید که به کمر و کشاله ران سرایت کرد نیز همین کار را بکنید، مخصوصا اگر در سرتان احساس سبکی کردید.

درنظر داشته باشید کلینیک ها و مراکز زنجیره ای گرین لایف (رتبه 1 لاغری در ایران) میتوانند در زمینه لاغری و تغذیه به شما بسیار کمک کنند. برای اطلاع بیشتر با شماره های02134247 با 120خط تماس حاصل فرمایید.

خدمات گرین‌لایف
آخرین مقالات