تزریق بوتاکس دور چشم، پیشانی، ابرو

تزریق بوتاکس (Botox)

آنچه که باعث چروکیده شدن پوست در اثر افزایش سن می‌شود، کاهش قدرت سلول‌های پوستی برای تولید پروتئین‌های کلاژن و الاستین است که به ترتیب باعث استحکام و انعطاف‌پذیری پوست می‌شوند. در نتیجه پوست به تدریج شل و افتاده شده و پیر به نظر می‌رسد. تزریق بوتاکس از طریق فلج کردن عضلات پوستی، از این اتفاق جلوگیری می‌کند. بوتاکس در واقع از سم بوتولینوم تهیه می‌شود که منجر به فلج موقت در عضلات صورت می‌گردد. اگر در میان دوستان یا آشنایان خود کسانی را می‌شناسید که بوتاکس تزریق کرده‌اند، حتماً به خوبی وضعیت چهره آن‌ها را وارسی کنید. برای مثال اگر این تزریق در پیشانی باشد، در زمان گریه، خنده و اخم، هیچ تغییری در پیشانی رخ نمی‌دهد و دلیل آن، فلج شدن عضلات در این قسمت است. بنابراین بوتاکس از تشکیل خطوط در چهره جلوگیری می‌کند. سم بوتولینوم از باکتری کلستریدیوم استخراج شده و سپس برای تهیه بوتاکس استفاده می‌شود.

 

اما حتماً این سؤال برای شما نیز پیش آمده است که دلیل فلج شدن عضلات چیست؟ در بدن انسان یک انتقال دهنده عصبی مهم به نام استیل کولین وجود دارد که موظف است پیام‌ها را بین سلول‌های عصبی جابجا کند در نتیجه وقتی تزریق بوتاکس انجام می‌دهید، سم باعث از کار افتادن استیل کولین می‌شود و نهایتا منجر به فلج موقت و جلوگیری از انقباض خواهد شد.

جالب است بدانید که در ابتدا، بوتاکس برای درمان برخی از بیماری‌ها مانند انحراف چشم مورد استفاده قرار گرفت چرا که برای درمان، لازم بود عضلات در این قسمت شل شوند تا بتوان مراحل بعد را پیش برد. تا اینکه تزریق بوتاکس به جمع سایر روش‌های زیباسازی نیز اضافه شد. البته عمده مردم نگران سمی بودن بوتاکس هستند چرا که این ماده از سم بوتولینوم ساخته می‌شود اما طبق آخرین تحقیقات علمی مشخص شده است در صورتی که در دوز معین و به اندازه تزریق شود، نه تنها مشکل‌ساز نبوده بلکه یک روش ایمن خواهد بود.

 

مراحل انجام تزریق بوتاکس

 • بررسی سلامت عمومی فرد
 • انتخاب بهترین برند بوتاکس
 • تعیین دوز بوتاکس مورد نیاز
 • استریل و ب‌حس کردن اندام هدف
 • تزریق با سرنگ مخصوص

مکانیسم عمل

بوتاکس سمی است که از ارسال پیام عصبی به عضلات هدف جلوگیری کرده و منجر به فلج موقت خواهد شد. در نتیجه این عضلات از این پس حرکت نمی‌کنند و پوست چروکیده نمی‌شود.

کاربرد بوتاکس

 

 • برطرف کردن خط اخم خط خنده
 • رفع چروک‌های پیشانی
 • محو کردن چروک‌های اطراف چشم
 • برطرف کردن خطوط موجود روی گردن

لیست افراد ممنوعه

 • خانم‌های باردار و شیرده
 • افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی عروقی
 • افراد مبتلا به بیماری‌ام اس
 • بیماران کلیوی
 • مبتلایان به ضعف سیستم ایمنی بدن
 • افرادی که دارو‌های خاص مصرف می‌کنند.
 • مبتلایان به اختلالات انعقاد خون

عوارض

 • التهاب، کبودی و ورم
 • درد
 • حالت تهوع

ماندگاری

 • برند بوتاکس تزریق شده
 • میزان تزریق بوتاکس
 • متابولیسم بدن
 • نحوه انجام تزریق
 • توجه به مراقبت‌های بعد از تزریق

 

 

تزریق بوتاکس بهتر است یا تزریق ژل؟

تزریق ژل و تزریق بوتاکس دو مورد از رایج‌ترین تکنیک‌های زیبایی هستند که در سال‌های اخیر در کشور ما به ویژه در بین خانم‌ها با استقبال زیادی مواجه شده‌اند به خصوص که این دو تکنیک زیبایی به سرعت انجام می‌شوند و بعد از اتمام کار می‌توانید نتیجه را مشاهده کنید. با توجه به اینکه این دو تکنیک هر دو تأثیرات چشمگیر و سریعی را در زیباسازی و جوانسازی چهره خواهند داشت این مسأله طبیعی است که مراجعه‌کنندگان بین انتخاب تزریق بوتاکس و تزریق ژل مردد بوده و همیشه به دنبال یافتن پاسخ این سؤال باشند که تزریق بوتاکس بهتر است یا تزریق ژل؟ به طور کلی این موضوع در حیطه تخصصی پزشک معالج شما قرار دارد چرا که ابتدا باید وضعیت سلامتی شما به دقت مورد بررسی قرار گرفته و از طرف دیگر هدف شما از انجام تکنیک‌های تزریقی مشخص گردد. برای مثال اگر شما می‌خواهید چین و چروک‌های موجود در صورت را پر کنید قطعاً تزریق ژل برای شما مناسب‌تر خواهد بود اما مکانیسم عمل تزریق بوتاکس، فلج کردن عضلات برای جلوگیری از حرکت آن‌ها و در نتیجه جلوگیری از افزایش چروک پوست است. با توجه به اینکه عملکرد این دو تکنیک متفاوت است بنابراین متخصص بعد از بررسی وضعیت چهره شما و هدفی که از انجام این کار دارید مشخص می‌کند که بوتاکس بهتر است یا تزریق ژل. از طرف دیگر به شما توصیه می‌کنیم اجازه دهید پزشکی متخصص براساس تشخیص خود عمل کرده و همان تکنیک مناسب برای شما را اجرا کند. اگر شما بخواهید سرخود عمل کنید مطمئناً ممکن است نه‌تنها به نتیجه ‌ایده‌آل نرسیده بلکه عوارضی را برای خود ایجاد نماید.

هزینه تزریق بوتاکس

این مسأله طبیعی است که قبل از انجام هر نوع عمل زیبایی، در مورد هزینه‌های آن نیز تحقیق کنیم. بالاخره باید بدانیم آیا می‌توانیم هزینه نهایی را تامین کنیم یا خیر. در جلسه مشاوره با متخصص برای تزریق بوتاکس قطعاً پیرامون این موضوع نیز صحبت خواهد شد. به طور کلی چند عامل محل تزریق، تعداد دفعات تزریق بوتاکس، میزان ماده مورد نیاز، هزینه متخصص و کلینیک و … بر روی هزینه تزریق بوتاکس تأثیر می‌گذارند.

ماندگاری تزریق بوتاکس

 

همان‌گونه که گفته شد تزریق بوتاکس یک تکنیک موقتی برای زیباسازی و جوانسازی پوست است. اما چند عامل بسیار مهم بر مدت زمان ماندگاری تزریق بوتاکس و در واقع فاصله بین جلسات تکرار تزریق تأثیر می‌گذارند که عبارتند از:

 1. این مسأله بسیار مهم است که متخصص مهارت بالایی در تزریق داشته باشد تا آسیب بافتی رخ ندهد چرا که هر گونه آسیب می‌تواند ماندگاری تزریق بوتاکس را کمتر کند.
 2. از طرف دیگر باید دوز مناسب بوتاکس برای اندام هدف تعیین شده و سپس تزریق انجام گیرد. کمبود یا بیش‌بود بوتاکس، هر دو تأثیرات منفی را به همراه داشته و شما نمی‌توانید نتیجه مطلوب خود را به دست بیاورید.
 3. قطعاً برند بوتاکسمورد استفاده تأثیر چشمگیری بر ماندگاری تزریق بوتاکس خواهد داشت. به همین دلیل است که توصیه می‌کنیم برای انجام این تکنیک زیبایی به سالن‌ها و آرایشگاه‌ها نروید چرا که آرایشگران معمولاً نمی‌توانند برند‌های تقلبی را از اصل تشخیص داده و حتی ممکن است به عمد از برند‌های بی‌کیفیت استفاده کنند تا نتیجه کار مقرون به صرفه باشد.
 4. به گفته متخصصان، میزان متابولیسم بدن بر مدت زمان ماندگاری بوتاکس تأثیر مستقیم دارد. بنابراین بهتر است رژیم‌های غذایی سنگین را کنار بگذارید.
 5. در صورتی که به مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس توجه نکرده و دچار عارضه شوید نه تنها نتیجه کار از بین رفته بلکه ممکن است عوارضی برای شما بروز کند. در واقع تمامی این نکات برای حفظ نتیجه تزریق و افزایش ماندگاری آن الزامی هستند.

کلینیک ها و مراکز زنجیره ای گرین لایف (رتبه ۱ لاغری و زیبایی در ایران) با بالاترین تکنولوژی و تکنیک ها در زمینه سلامت، پوست و مو است. همچنین می توانند در زمینه جوانسازی و زیبایی بسیار به شما کمک کند. برای اطلاعات بیشتر با شماره تلفن های ۰۲۱۳۴۲۴۷ با ۱۲۰ خط تماس حاصل فرمایید.

مشاوره تخصصی لاغری و زیبایی گرین لایف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تخصصی گرین لایف

آخرین مقالات