سابسیژن چیست؟

سابسیژن ( Subcision ) به مفهوم برش در زیر پوست می باشد که البته بدون تیغ انجام می شود، این روش درمانی نیمه جراحی و تهاجمی است که برای درمان مشکلات پوستی در زیر پوست استفاده می شود. سابسیژن بهترین روش توصیه شده برای افرادی که اسکار آکنه (چال)، زخم های عمیق، سالک، خط خنده و اخم، چروک های عمیق و سلولیت شدید دارند می باشد. با توجه به میزان مشکلات پوستی می توان  این تکنیک را با روش های لیزری و یا میکرونیدلینگ به صورت ترکیبی استفاده کرد.

نحوه انجام سابسیژن

انجام کار با ضدعفونی کردن پوست شروع می شود. در بعضی موارد بی حسی به زیر پوست تزریق می شود و در موارد دیگر فقط از پماد بی حسی استفاده می گردد. پزشک برای مشخص کردن نواحی که چال ایجاد شده از ماژیک جراحی استفاده می کند و دور آن نواحی را خط می کشد.

این روش درمانی برای چه افرادی مناسب است؟

 • افراد مبتلا به جای جوش های عمیق و آکنه.
  •    افراد با خط خنده عمیق.
  •    افراد مسن با چین وچروک های واضح و آسیب های ناشی  از آفتاب
  •   افراد با جوشگاه ( اسکار ) های وسیع فرورفته.

مدت زمان درمانی

 • به طور کلی سابسیژن روش درمانی پیچیده ای نیست و هر جلسه آن مدت زمان زیادی لازم ندارد. بلافاصله پس از درمان فرد مرخص شده و می تواند با رعایت مراقبت های توصیه شده به فعالیت روزانه خود بپردازد.
 • برای تکمیل درمان و نتیجه گیری بهتر 4 تا 6 جلسه ماهی یکبار نیاز است. سابسیژن یک درمان دائمی و ماندگار می باشد.

رفع جای جوش با سابسیژن

در آکنه، آبله مرغان یا جوش های عمیق به دلیل وجود چسبندگی و فیبروز زیر آنها بافت داخلی پوست به درون کشیده شده و سفت می گردد. این بافت سفت شده زیر پوست مانع بازسازی دوباره پوست شده و ظاهر پوست به صورت فرو رفته به نظر می رسد. سابسیژن روش موثری است که در آن با وارد شدن سوزن های بسیار ریزی داخل پوست این بافت سفت و منسجم متلاشی شده و با تحریک لایه ی اپیدرم پوست برای کلاژن سازی باعث بازسازی پوست شده و جای فرو رفته پر می شود.

انواع روش های سابسیژن و تفاوت آنها:

استفاده از سوزن نوکور

سوزن نوکور که شبیه یک تیغ برنده است و برای اسکارهای کوچک و سطحی مناسب است.
با استفاده ازسوزن نوکور که شبیه نیزه بوده و پزشک بعد از وارد کردن آن به بافت های زیر پوست و حرکت دادن متناوب آن، اقدام به بریدن بافت های فیبروتیک و چسبندگی ها و بعضاً ایجاد خونریزی و هماتوم می کند.
سابسیژن با این روش، علیرغم اینکه هدف درمان که پاره کردن باندهای فیبروتیک است را محقق می کند، ولی به علت عوارض ناخواسته مثل کبودی شدید صورت، ایجاد جوشگاه های جدید ناشی از ورود خود سوزن نوکور، درد نسبتاً زیاد و گاهی تشدید فرورفتگی و چسبندگی ها و ایجاد لک و تیرگی های مقاوم، چندان محبوب و متداول نیست.

استفاده از کانولا

ابزار دوم کانولاست که بدلیل اینکه نوک تیز نیست مطمئن تر است و در عمق پوست وارد شده و در صورت برخورد با عروق و اعصاب زیر پوستی به آنها آسیب نرسانده و از کنار آن ها عبور می کند و در نتیجه درسطح وسیعی در زیر پوست قابلیت مانور دادن داشته و کبودی ایجاد نخواهد کرد.

مقایسه روش های استفاده از سوزن نوکور و کانولا

مدت زمان درمان با کانولا بطور طبیعی بیشتر از تیغ نوکور است که این بدلیل غیر نوک تیز بودن آن است و احتیاج به نیروی فیزیکی بیشتری برای آزاد کردن بافت فیبروز دارد.

عوارض سابسیژن

 • اگرچه سابسیژن یک روش موثر است اما برای تمامی افراد کاربرد ندارد. کسانی که بیماری های مرتبط با لخته شدن خون یا عفونت های ویروسی دارند از این روش باید دوری کنند.
 • وجود زخم هایپرتروفی یا کلوئید در ناحیه مورد نظر با سابسیژن درمان نمی شود.
 • بریدن بافت فیبروتیک در بسیاری موارد ایجاد خونریزی می‌کند. در ضمن در این روش باید پوست را مدام به‌ صورت موضعی بی‌حس کرد زیرا این عمل مانند سایر عمل ها دارای درد است.
 • یکی از عوارض جانبی و خطرات انجام این روش تغییر رنگ پوست ناحیه مورد نظر می باشد. دوری از نور مستقیم آفتاب و استفاده از پمادهای تجویزشده در جلوگیری از این مشکل بسیار تاثیرگذار است.
 • روش سابسیژن برای انواع پوست ها مناسب است ولی در پوست های تیره بعد از درمان با سابسیژن احتمال بروز هیپرپیگمانتاسیون وجود دارد.

جلوگیری از عوارض سابسیژن

 • حدود چند سال پیش، اصلاحاتی در روش‌های سابسیژن صورت گرفت که پاسخ‌ دهی‌ آن خوب بود اما همچنان عوارض و مشکلاتی وجود داشت که هر پزشکی در تجربه شخصی‌اش سعی در رفع آنها داشته است.
 • معمولا در لیست داروهای تجویز شده قرص مسکن نیز وجود دارد. طبق توصیه پزشک و با دقت داروها را مصرف کنید.

مراقبت های بعد از سابسیژن

برای کاهش کبودی بعد از درمان حتما کمپرس یخ را روی ناحیه نگه دارید. همچنین کمپرس یخ میزان درد را کاهش می دهد. به دلیل تجمع خون در اطراف ناحیه، تورم کاملا طبیعی است.

مزایای سابسیژن

 • نتایج درمانی عالی.
  • امکان استفاده درهمه تیپ های پوستی.
  • مدت زمان نقاهت کوتاه.
  • قابلیت انجام درهمه فصول.
  • امکان استفاده همزمان از پیلینگ شیمیایی و لیزر فرکشنال co2 و RF فرکشنال و میکرودرم ابریژن دریک جلسه همزمان

کلینیک ها و مراکز زنجیره ای گرین لایف (رتبه ۱ لاغری و زیبایی در ایران) با بالاترین تکنولوژی و تکنیک ها در زمینه سلامت، پوست و مو است. همچنین می توانند در زمینه جوانسازی و زیبایی بسیار به شما کمک کند. برای اطلاعات بیشتر با شماره تلفن های ۰۲۱۳۴۲۴۷ با ۱۲۰ خط تماس حاصل فرمایید.

مشاوره تخصصی لاغری و زیبایی گرین لایف

مشاوره تخصصی گرین لایف

آخرین مقالات