مزونیدلینگ صورت ،روشی موثر برای جوان‌سازی پوست

برای اولین در سال 1952 بود که یک پزشک فرانسوی به نام میشل پیستور از تکنیک مزونیدلینگ (Mesoneedling) برای تسکین درد بیماران استفاده کرد. به مرور مزایای این روش برای همگان ثابت شد و امروزه کاربردهای مختلفی مانند کاهش سلولیت، رفع چین‎ و چروک ها، سفت شدن پوست، کمک به حفظ حالت ارتجاعی پوست، رفع فرورفتگی دور چشم، روشن شدن رنگدانه‌های پوست، رفع فرورفتگی‌های ناشی از جوش و آکنه، رفع ترک‎های پوستی ناشی از بارداری یا کاهش وزن، حذف چربی نواحی مختلف بدن و درمان آلوپسی (شرایطی که باعث ریزش مو می‎‌شود) دارد.

بنابراین اگر قصد جوان‌سازی پوست صورت خود را دارید، می‎‌توانید روی مزونیدلینگ پوست به‌عنوان یک روش غیر جراحی موثر حساب باز کنید. درحالی‎که پس از انجام آن، از عوارض جانبی روش‎های تهاجمی مانند لیفت صورت خبری نیست.

احتمالا تا الان نام تکنیک میکرونیدلینگ (Microneedling) به گوش شما خورده است. در واقع مزونیدلینگ روشی مشابه این تکنیک است، فقط با این تفاوت که علاوه ‎بر تحریک تولید کلاژن و الاستین پوست باعث تزریق مواد مغذی مانند انواع ویتامین‌‎ها، آنزیم‌‎ها و مواد معدنی به لایه مزودرم پوست نیز می‎‌شود. بنابراین قدرت عملکرد و تاثیرگذاری بیشتری برای جوانسازی پوست صورت و نواحی دیگر بدن مانند دست‌‎ها دارد. در ادامه به جزئیات بیشتری از روش مزونیدلینگ اشاره خواهیم کرد.

مزونیدلینگ

جالب است بدانید که اصطلاح مزونیدلینگ از دو واژه «مزو» و «نیدلینگ» تشکیل شده است. منظور از مزو همان لایه مزودرم پوست و منظور از نیدلینگ همان تزریق کوکتل‌های مزوتراپی است. در واقع طی این روش، انواع مواد مغذی به کمک سوزن‌‎های بسیار نازک به لایه مزودرم یا همان لایه میانی پوست که بین لایه‌‎های اپیدرم (روپوست) و درم قرار دارد، تزریق می‌‎شوند تا بافت‌های آسیب‌دیده پوست و مو ترمیم شوند.

طبق تجربه، استفاده از این روش نه تنها باعث تحریک خون‎رسانی و تولید کلاژن و الاستین بیشتر به‎ منظور جوان‌سازی و بهبود خاصیت ارتجاعی پوست می‎‌شود بلکه به برطرف کردن تیرگی‎‌های صورت و لک‎های پوستی (ناشی از آکنه، افزایش سن یا نور آفتاب)، رفع جای زخم، جوش و آکنه (اسکار)، کنترل میزان سبوم برای پیشگیری از بروز آکنه و رفع چربی مضر پوست برای فرم‎دهی صورت کمک زیادی می‎‌کند.

بنابراین می‎‌توان ادعا کرد که مزونیدلینگ یکی از تکنیک‎های درمان پیشرفته پیری پوست صورت است. در حال حاضر از مزونیدلینگ مو برای تحریک فولیکول‌های مو به‎ منظور کنترل و درمان ریزش مو و حتی آلوپسی یا طاسی استفاده می‎‌شود. در واقع به کمک تزریق مواد مغذی به پوست سر و افزایش خون‎رسانی، ریشه‌های مو تقویت یا بازسازی می‎‌شوند. اخیرا از این روش برای کنترل میزان سبوم یا چربی پوست سر نیز استفاده می‎‌شود.

برای رفع مشکلات پوست و مو به‎ کمک مزونیدلینگ، از داروهای شیمیایی و گیاهی مختلفی استفاده می‎‌شود که نوع آنها به نوع مشکل بستگی دارد. به عنوان مثال، داروهایی که برای ضخیم‌تر کردن و رشد بیشتر موها استفاده می‎‌شوند با داروهایی که برای درمان طاسی به کار می‎‌روند تفاوت دارند. در مورد مزونیدلینگ صورت نیز برحسب مشکلات موجود در هر ناحیه از صورت یک نوع مواد مغذی و ترمیمی ویژه تزریق می‎‌شود. نحوه تزریق نیز تخصصی است و باید توسط پزشک یا تحت نظارت وی انجام شود.

نحوه انجام مزونیدلینگ پوست

برای انجام مزونیدلینگ پوست مانند میکرونیدلینگ، از یک دستگاه سوزنی دیجیتال استفاده می‌‎شود که دارای تعداد زیادی سوزن‎‌های بسیار نازک و ریز است. این دستگاه قابلیت این را دارد که همزمان با فرورفتن در لایه میانی پوست به‌‎صورت خودکار کوکتل‌های مزوتراپی را نیز تزریق کند.

معمولا پزشک متخصص قبل از شروع تزریق، از کرم‌‎های بی‌‎حسی موضعی یا بعضی از داروها برای کاهش درد مزونیدلینگ استفاده می‎‌کند. اصولا برحسب نوع پوست، سن، میزان آسیب‌‎دیدگی و محل مورد نظر برای درمان، پزشک نوع کوکتل، مدت درمان و عمق مناسب برای نفوذ سوزن‌‎های دیجیتال را تنظیم می‌‎کند.

حال دستگاه بر روی پوست قرار گرفته و به روش میکروپانچ، کوکتل مزوتراپی به پوست تزریق می‎‌شود. مطمئنا ورود مواد مغذی به جوانسازی پوست تحریک شده و رفع اثرات پیری پوست صورت کمک زیادی می‎‌کند. به ‎‌همین‌ ‎دلیل است که مزونیدلینگ پوست برای ترک پوستی نیز استفاده می‎‌شود.

تعداد جلساتی که برای رفع مشکل شما نیاز است به نوع پوست، سن، محل مورد نظر برای درمان و نوع و شدت آسیب بستگی دارد. معمولا پزشک قبل از شروع درمان طی یک جلسه مشاوره، در این مورد با شما صحبت خواهد کرد. طبق روال معمول، اغلب بیماران به 6 تا 8 جلسه مزونیدلینگ پوست به فاصله هر 1 تا 1.5 ماه نیاز دارند.

آنچه که اهمیت دارد این است که شما در طی این جلسات از سلامت عمومی برخوردار باشید. هرگونه مشکل جدید مانند آفتاب‎‌سوختگی یا بخیه پوست می‌‎تواند روند درمان شما را به تعویق بیاندازد.

معمولا مزونیدلینگ برای درمان کدام نواحی بدن استفاده می‎‌شود؟

جالب است بدانید که علاوه ‎بر مزونیدلینگ صورت و مو، از این تکنیک برای کانتورینگ و حذف چربی‎‌های اضافی نواحی خاصی از بدن مانند بازوها، ران و غیره نیز استفاده می‎‌شود. اگر پوست دست شما در اثر افزایش سن، چین و چروک زیادی دارد یا دچار لک‎های پوستی شده است، می‎‌توانید مانند مزونیدلینگ صورت برای جوان‌سازی پوست دست خود نیز اقدام کنید.

امروزه از مزوتراپی برای تسکین درد بیماری‎های دردناکی مانند دردهای قاعدگی، میگرن، فیبرومیالژیا، سندرم سرویکوبراکیال، نورالژی و نقرس استفاده می‎‌شود. مزوتراپی همچنین می‎تواند در شرایط التهابی مانند آسیب‎های ورزشی، صدمات تاندون‌های عضلانی، بورسیت یا میوزیت استفاده شود. حذف مایعات دردناک و ملتهب تجمع‌یافته در نواحی مفصلی نیز می‌تواند با مزوتراپی انجام شود. مزوتراپی برای از بین بردن برخی بیماری‌های عروقی مانند واریس نیز کاربرد دارد. بنابراین می‎‌توان گفت که مزونیدلینگ، یک روش درمانی موثر برای نواحی مختلف بدن است.

مزونیدلینگ برای درمان چه آسیب‌هایی استفاده می‌شود؟

کاربرد مزونیدلینگ

به طور کلی از مزونیدلینگ برای رفع یا کنترل آسیب‎‌های زیر استفاده می‎‌شود:

چین و چروک‌های صورت و نواحی مختلف بدن

تغییر رنگ پوست و لک‎های پوستی ناشی از آفتاب‌سوختگی، بارداری یا افزایش سن

کاهش حالت ارتجاعی پوست صورت و نواحی دیگر بدن در اثر افزایش سن یا سوختگی پوست

ترک‎های پوستی ناشی از کاهش وزن شدید یا بارداری

جای زخم و جوش (اسکار)

تیرگی و فرورفتگی دور چشم و دیگر نواحی حساس بدن

ریزش مو یا طاسی ناشی از افزایش سن

تجمع چربی‎های اضافی صورت یا نواحی دیگر بدن

ترشح بیش‎ازحد چربی پوست سر یا صورت

بروز جوش‌‎های سرسیاه

واریس پاها

مزونیدلینگ برای چه کسانی مناسب است؟

تجربه نشان داده است که انجام این روش برای کسانی مناسب است که از سلامت عمومی برخوردار باشند. به‎ همین ‎دلیل توصیه می‌‎شود که افراد زیر به سراغ امتحان کردن این تکنیک نروند:

 

خانم‎های باردار

مادران شیرده

افرادی‎که سابقه فلج شدگی ناحیه‎‌ای از بدن یا صورت را دارند

بیماران دیابتی که مجبور به استفاده از انسولین هستند

بیماران سرطانی یا مبتلا به نقص سیستم ایمنی بدن

بیماران مبتلا به اختلالات انعقادی خون

افرادی‎که به هرکدام از مواد کوکتل مزوتراپی حساسیت دارند

افرادی‎که مشکل کهیر زدن دارند

افراد مبتلا به بیماری قلبی که با استفاده از داروهای متعدد درمان می‌‎شوند

اگر در محل مورد نظر برای مزونیدلینگ حساسیت یا عفونت پوستی وجود دارد، باید تا زمان بهبودی کامل آن از این روش استفاده نشود. ابتلا به بعضی از بیماری‎‌های پوستی می‎‌تواند مانع از انجام این روش شود. مطمئنا پزشک پیش از شروع کار این موارد را بررسی خواهد کرد.

 

اگرچه مزونیدلینگ صورت می‎‌تواند مانع از بروز جوش‎‌های سرسیاه شود اما برای بهبود آکنه‎‌های فعال روش مناسبی نیست و حتی می‌تواند باعث تشدید آن‎ها شود. از نظر پزشکان، ضعف سیستم ایمنی بدن و مصرف داروهای رقیق‌کننده خون مانند آسپرین و وارفارین می‌‎تواند مانع از انجام این تکنیک شود. اگر سابقه دارید که بعد از دستکاری پوست دچار کلوئید یا گوشت اضافی می‎‌شوید، بهتر است به ‎جای مزونیدلینگ به سراغ روش‌‎هایی بدون تزریق مانند هایفوتراپی بروید.

 

تفاوت مزونیدلینگ و میکرونیدلینگ

اساسی‎‌ترین تفاوت این دو روش در استفاده یا عدم استفاده از کوکتل مزوتراپی است. در واقع در طی روش میکرونیدلینگ، فقط از سوزن‎های ظریف دستگاه سوزنی دیجیتال برای تحریک تولید بیشتر کلاژن و الاستین پوست به‎ منظور بهبود خاصیت ارتجاعی آن استفاده می‌شود و هیچ موادی به لایه زیرین پوست تزریق نمی‌‎شود. به ‎همین ‎دلیل است که این روش در مقایسه با مزونیدلینگ عوارض کمتری دارد و طول مدت درمان و حتی دوره نقاهت آن کوتاهتر است. اگر نسبت به هرکدام از مواد موجود در کوکتل مزوتراپی حساسیت دارید، بهتر به جای مزونیدلینگ به سراغ میکرونیدلینگ بروید.

 

مراقبت های قبل از مزونیدلینگ

انجام این روش زیبایی و جوان‎سازی پوست مانند روش‎‌های دیگر، نیاز به مراقبت‎های ویژه دارد. به همین‏ دلیل، پیشنهاد می‎‌کنیم پیش از انجام آن موارد زیر را رعایت کنید:

 

حداقل چند روز تا یک هفته قبل از مزونیدلینگ، از مصرف سیگار، داروها و مواد غذایی رقیق‎ کننده خون اجتناب کنید.

برای حفظ سلامت پوست خود، از دو هفته قبل به سراغ آفتاب گرفتن یا سولاریوم نروید.

حداقل دو هفته قبل از انجام این روش، نباید در آن ناحیه از پوست شما ژل، چربی یا بوتاکس تزریق شده باشد.

در روز انجام این روش پوست خود را کامل تمیز کنید و از هیچ کرم یا لوازم آرایشی استفاده نکنید. اگر قصد انجام مزونیدلینگ مو را دارید، پوست سر شما باید کاملا تمیز باشد.

اگر به بیماری خاصی مانند دیابت یا سرطان مبتلا هستید حتما در جلسه مشاوره به پزشک اطلاع دهید. اصلا خجالت نکشید و سوالات خود را صریح مطرح کنید.

مراقبت ‎های بعد از مزونیدلینگ صورت

برای مراقبت‌‎های لازم بعد از مزونیدلینگ صورت، توجه به نکات زیر اهیمت زیادی دارد:

 

بهتر است کمی استراحت کنید و بعد از 3 تا 5 روز، فعالیت‏های روزمره خود را آغاز کنید.

مصرف داروهای رقیق‎ کننده را تا دو هفته به تاخیر بیاندازید.

اگر پزشک برای شما داروهای ضد التهاب، مسکن، آنتی ‏بیوتیک یا موارد دیگری تجویز کرده است، حتما آن‎ها را مصرف کنید.

بهتر است طبق نظر پزشک از شوینده‎ های ملایم برای تمیز کردن پوست صورت و سر خود استفاده کنید.

تا چند هفته به سراغ آفتاب گرفتن یا شنا کردن نروید.

تا چند روز اول بعد از مزونیدلینگ، نباید پوست شما در معرض آب خیلی گرم یا خیلی سرد قرار بگیرد.

از تحریک ناحیه مورد نظر در اثر خاراندن یا مالیدن اجتناب کنید.

نه تنها نباید در معرض نور آفتاب قرار بگیرید بلکه استفاده از کرم ضد آفتاب حتی در منزل ضرورت دارد.

برای جلوگیری از بروز آلرژی، تا چند روز از مصرف مواد آرایشی یا محصولات مراقبت از پوست به‎ خصوص محصولات حاوی ویتامین C، رتینول و اسید آلفا هیدروکسی خودداری کنید.

تعریق پوست صورت یا سر می‎‌تواند زمینه رشد باکتری‎‌ها و التهاب را فراهم کند. پس تا می‎‌توانید از انجام کارهای سنگین اجتناب کنید.

در صورت وجود درد یا التهاب زیاد بعد از مزونیدلینگ، می‎‌توانید از کمپرس سرد برای حفظ رطوبت پوست نیز استفاده کنید.

مزایای مزونیدلینگ پوست

مزایا مزونیدلینگ

در قسمت‎های قبل به طور کامل به فواید و کاربردهای مزونیدلینگ اشاره کردیم. مواردی مانند:

 

افزایش خون‎رسانی و رساندن مواد مغذی به پوست نواحی مختلف بدن

جوان‌سازی پوست با بهبود خاصیت الاستیک آن

افزایش شفافیت و روشن کردن رنگ پوست صورت

رفع لک‏های پوستی و فرورفتگی‌های ناشی از جوش و آکنه

کنترل میزان سبوم یا چربی

یکی از مهمترین مزایای مزونیدلینگ این است که می‌‎توان آن را به ‎عنوان یکی از تکنیک‎‌های دائمی جوان‎سازی برای رفع مشکلات پوست و مو در نظر گرفت. البته اگر مشکل شما ارثی نباشد یا بعد از مزونیدلینگ، سبک زندگی و رژیم غذایی مناسبی داشته باشید.

 

معایب و عوارض احتمالی مزونیدلینگ پوست

مزونیدلینگ زیبایی مانند هر روش دیگر، ممکن است معایب و عوارض خاصی داشته باشد. یکی از معایب بارز آن این است که برحسب نوع پوست قدرت اثرگذاری متغیری دارد. معمولا برای پوست‎‌های ضخیم کارایی صد در صدی ندارد. از طرفی، مزونیدلینگ مو نمی‌‏تواند به درمان انواع ریزش مو مانند طاسی با الگوی مردانه کمک زیادی کند. از عوارض احتمالی مزونیدلینگ پوست می‎توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

التهاب، قرمزی و کمی سوزش و خارش در ناحیه مورد نظر

تغییر رنگ یا تیرگی موقت پوست

پوسته‎پوسته شدن ناحیه درگیر شده

بروز زخم‎های بسیار کوچک در محل درمان

خونریزی

عفونت پوست

ماندن جای زخم یا اسکار

خوشبختانه اغلب عوارض ذکر شده موقت هستند و در نهایت 7 تا 10 روز بعد از مزونیدلینگ از بین می‎‌روند. البته اگر به نکات ذکر شده در مورد مراقبت‌‎های بعد از مزونیدلینگ دقت کنید. بهتر است بدانید که بعد از پوسته ‎پوسته شدن ناحیه مورد نظر و رفع آن، یک لایه پوست جدید ایجاد می‎‌شود و تیرگی موقت ایجاد شده در پوست از بین می‎‌رود. زخم‏های ایجاد شده نیز بعد از چند روز رفع می‏‌شوند و معمولا به دلیل کوچک بودن جای زخم باقی نمی‌‏گذارند.

 

قیمت مزونیدلینگ صورت

اصولا هزینه مزونیدلینگ به عوامل مختلفی مانند جنس پوست، سن، نوع و میزان مواد لازم برای کوکتل مزوتراپی و هدف از درمان بستگی دارد. به ‏همین ‎دلیل، قیمت مزونیدلینگ مو با مزونیدلینگ پوست صورت تفاوت زیادی دارد.

 

گاهی شهر محل زندگی، سابقه کلینیک و پزشک معالج بر روی هزینه نهایی این روش تاثیر می‎گذارد. البته شما باید هزینه‎ های آزمایشات و جلسات مشاوره قبل از مزونیدلینگ را نیز در نظر بگیرید. فراموش نکنید که گران بودن خدمات یک کلینیک همیشه به معنای کیفیت بالای آن نیست. بهتر است قبل از انجام این روش تحقیق کنید و با دیدن نمونه‎ کارهای مختلف از کیفیت کار کلینیک و پزشک متخصص مورد نظر خود مطمئن شوید.

 

مطمئن باشید که گروه تخصصی گلشید، متشکل از کادری مجرب شامل پزشکانی متبحر و متعهد و با در اختیار داشتن پیشرفته‎‌ترین تجهیزات و ملزومات پزشکی روز دنیا می‌‏تواند رضایت خاطر شما را برای انجام انواع خدمات مراقبتی و درمانی پوست و مو جلب کند. فقط کافی است که نگاهی به نمونه کارهای قبلی این موسسه زیبایی بیاندازید!

 

سوالات متداول مزونیدلینگ

آیا انجام روش مزونیدلینگ با درد زیادی همراه است؟

برخی تصور می‎‌کنند که چون در این روش از سوزن استفاده می‌‎شود، درد زیادی دارد. درصورتی ‎که سوزن‎‌های آن بسیار ظریف و کم ‎عمق هستند و پزشک از داروهای بی‎حسی نیز استفاده می‏‌کند. در واقع درد آن آنقدر جزئی است که تحمل آن برای شما بعد از جلسات اول عادی می‏‌شود. نگران نباشید، این تکنیک هیچ و ناراحتی برای شما ندارد!

 

آیا سوزن‎های به کار رفته در این روش، به اعصاب ناحیه پوست آسیب وارد می‎‌کنند؟

خیر، زیرا عمق نفوذ این سوزن‏های ظریف بسیار کم است و فقط تا لایه‏ های سطحی پوست وارد می‎‌شوند. اعصاب پوست در لایه‎‌های زیرین قرار دارند و اصلا تماسی با آن‎ها برقرار نمی‎‌‎شود. برخلاف باور عموم، مزونیدلینگ باعث صدمه دیدن یا فلج اعصاب پوست نمی‌‏شود!

 

یک دوره درمان کامل با مزونیدلینگ چقدر طول می‎‌کشد؟

همانطورکه ذکر شد، طول مدت درمان برای هر فرد متفاوت است. بااین‎ حال، معمولا نیاز است که شما حداقل 6 جلسه هرکدام به مدت نیم تا یک ساعت را بگذرانید. اگر بین هرکدام از جلسات یک ماه فاصله زمانی در نظر گرفته شود، به طور کل باید حداقل 6 ماه زمان برای تکمیل روند درمان خود اختصاص دهید. البته در این مدت، انجام مراقبت‎ های لازم و داشتن یک سبک زندگی سالم اهمیت زیادی دارد.

 

از چه سنی به بعد انجام مزونیدلینگ توصیه می‌‎شود؟

معمولا پزشکان توصیه می‌کنند که مزونیدلینگ از 18 سالگی به بعد انجام شود زیرا قبل از سن بلوغ هنوز سطح هورمون‌‎های بدن متعادل نشده است و ممکن است نتایج لازم از این روش دریافت نشود. مواردی مشاهده شده است که مزونیدلینگ باعث تحریک جوش‏های بلوغ در نوجوانان شده است.

 

آیا ضرورت دارد که این روش حتما توسط پزشک انجام شود؟

بله، زیرا نحوه انتخاب نوع کوکتل مزوتراپی و تزریق آن نیاز به تبحر یک پزشک متخصص دارد. در غیر این صورت، ممکن است با عوارض جبران‏ ناپذیری مانند ماندن همیشگی جای زخم مواجه شوید. توصیه می‌کنیم از کیفیت بالا و به‏روز بودن دستگاه سوزنی دیجیتال کلینیک مورد نظر خود نیز م‏طمئن شوید.

 

کلینیک ها و مراکز زنجیره ای گرین لایف (رتبه ۱ لاغری و زیبایی در ایران) با بالاترین تکنولوژی و تکنیک ها در زمینه سلامت، پوست و مو است. همچنین می توانند در زمینه جوانسازی و زیبایی بسیار به شما کمک کند. برای اطلاعات بیشتر با شماره تلفن های ۰۲۱۳۴۲۴۷ با ۱۲۰ خط تماس حاصل فرمایید.

مشاوره تخصصی لاغری و زیبایی گرین لایف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تخصصی گرین لایف

آخرین مقالات