سوالات همیشگی مرتبط با چاقی

سوالات همیشگی مرتبط با چاقی

استعداد چاقی چیست؟
حتماً این عبارت را از بعضی افراد شنیده‌اید “آب می‌خورم، چاق می‌شوم” و بعضی دیگر بر عکس هرچه می‌خورند، چاق نمی‌شوند! چرا اینطور است؟ صرف‌ نظر از تفاوت‌های سرشتی افراد، این موضوع تا اندازه زیادی به تعداد سلول‌های چربی بدن هرفرد بستگی دارد، سلول‌های چربی در دوران کودکی ایجاد می‌شوند و سپس تعداد آن‌ها تا آخر عمر تقریباً ثابت باقی می‌ماند، پس علت تفاوت دو گروه روشن می‌شود، چاق‌ها سلول چربی بیشتری نسبت به لاغرها دارند. سلول چربی در واقع انبار ذخیره چربی است، وقتی ما سلول چربی کمتری داریم یعنی جای کمتری برای انباشت و ذخیره چربی داریم وحتی اگر بیشتر از نیاز بدنمان غذا بخوریم، انرژی مازاد، قابل ذخیره شدن دربدن نبوده و دفع می‌شود.

اهمیت تعداد و حجم وعده‌های غذایی
همان‌طورکه می‌دانید، بدن ما در طول 24 ساعت برای انجام فعالیت‌های حیاتی و غیر ارادی خود مانند حفظ دمای بدن، عملکرد منظم قلب، ریه‌ها، مغز و… به مقدار معینی انرژی نیازدارد که به آن متابولیسم پایه (BMR) می‌گویند، در زمان بیداری و برای انجام فعالیت‌های ارادی نظیر کار روزانه و… نیز به مقدار مشخصی انرژی نیاز هست. بنابراین کافیست در هر وعده غذایی، به اندازه‌ی نیاز چند ساعت آینده، کالری (غذا) مصرف کنیم، به این ترتیب کالری اضافی وجود نخواهد داشت که بصورت چربی ذخیره شود. رفتار صحیح تغذیه‌ای، که مانع تشکیل و ذخیره چربی می‌شود؛ مصرف مواد‌غذایی به مقدار کم در وعده‌های متعدد است.

بدن ما چرا چربی ذخیره می‌کند؟
چربی مناسب‌ترین ماده برای ذخیره انرژی است. هر گرم پروتئین و نشاسته 4 کالری انرژی دارد در حالیکه هر گرم چربی 9 کالری (2.25 برابر سایر مواد غذایی ) انرژی در اختیار بدن قرار می‌دهد، اگر به این نکته توجه کنیم که در گذشته، غذا به راحتی امروز در دسترس بشر نبوده است و اجداد باستانی ما گاهی روز‌ها و هفته‌ها گرسنگی می‌کشیده؛ اهمیت این منبع ذخیره انرژی،‌ برای بقای انسان کاملاً روشن می‌شود. اما آیا ما، امروز هم نگران گرسنه ماندن هستیم؟ به نظرمی‌رسد این توانایی حیاتی برای زنده ماندن در شرایط سخت که درگذشته، بقای انسان اولیه را تضمین کرده است، برای انسان مدرن باعث دردسر شده است! چون امروز چاقی ما را می‌کشد نه گرسنگی!!!

پیش‌نیاز ورود به برنامه لاغری چیست؟
-تغذیه منظم: بهترین، صحیح‌ترین و سالم‌ترین رژیم غذایی، مصرف سه وعده غذایی اصلی و سه میان وعده است که باید بصورت منظم و منطبق با ساعت بیولوژیک بدن مصرف شود. صبحانه 8-6 صبح، ناهار 12 ظهر تا 1 بعد از ظهر، شام 8-6 شببعضی افراد به اشتباه یک وعده‌ غذایی مثل شام را حذف می‌کنند و در عوض ناهار مفصلی می‌خورند، اتفاقی که می‌افتد اینست که؛ بدن به اندازه‌ی نیاز انرژی چند ساعت آینده خود را در دسترس سوخت و ساز نگه داشته و بقیه را به شکل چربی ذخیره می‌کند. در حالیکه این فرد فکر می‌کند با حذف وعده شام، وزن کم می‌کند، بر عکس در حال ذخیره چربی است.2- خواب سروقت و به اندازه: بهترین زمان خواب، قبل از 11 شب و اندازه مناسب خواب 7-6 ساعت خواب پیوسته است.

برای کوچک کردن غبغب کرایولیپولیز بهتر است یا آر اف فرکشنال؟
هيچكدام، بهترين روش تركيب exilis و مزوتراپى است .

آیا برای افراد سن بالا هم رفع چاقی موضعی را پیشنهاد می‌کنید؟
چاقي‌هاى موضعى و عمومى بخصوص در سنين بالا احتمال بروز عوارض و بيماري‌هاى جدى مانند ديابت، فشارخون، انواع سرطان و….. را به شدت افزايش مي‌دهد، ولی اگر منظور، مقايسه موفقيت درمان درسنين بالا نسبت به جوان‌تر هاست ؛ اين موضوع بيش از سن و سال، به توده عضلانى و عملكرد عضلات فرد بستگى داره، چه بسا جوانانى كه به‌علت نداشتن تحرك، عضلات كوچك و ضعيف دارند و چه بسا افراد مسن كه توده بزرگ و سالم عضلانى دارند؛ دستگاه exillis انرژى ذخيره شده در بافت چربى را آزاد مي‌كند، براى اينكه اين كالرى اضافى بسوزد و به‌عبارت ديگر فرد از شر چربي‌هاى ناخواسته خلاص شود؛ بيش از هر چيز ديگر در بدن، به عضلات سالم نياز است. افرادى كه تحرك داشته‌اند وهر روز از عضلاتشان استفاده كرده‌اند حتى در سنين بالا، نه‌تنها توده عضلانى قابل توجه دارند بلكه سلول‌هاى عضلانى هم در سلامت كامل بوده و مثل يك موتور پرقدرت، مى‌تواند كالرى بسوزاند ولى افراد كم تحرك، به مرور زمان عضلاتشان لاغر شده وچربى و بافت فيبروتيك بين سلول‌هاى عضلانى رسوب مي‌كند، طبيعتاً اين عضلات نمى‌توانند به خوبى گروه اول چربى بسوزانند، به‌همين‌خاطر قبل از ورود به برنامه لاغرى Exillis و X-Wave ما براى افراد گروه دوم‌، يك برنامه ورزشى سبك كه باعث افزايش توده عضلانى مى‌شود، پيشنهاد مى‌كنيم.

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید

سلام خوبی ؟

چطوری