همه چیز درباره عمل اسلیو معده

چاقی از مشکلاتی است که اکثر افراد جامعه با آن درگیر هستند. چاقی نه تنها ظاهر خوشایندی به فرد نمی دهد بکله سبب بروز بیماری هایی چون دیابت نوع۲، فشارخون بالا، بیماری قلبی و … می شود.

بنابراین افراد به دنبال روش هایی برای کاهش وزن سریع مثل گن های لاغری، سونای لاغری، گوشواره لاغری و … می روند. عمل اسلیو معده یکی از سریع ترین آنهاست.

 

عمل اسلیو معده چیست؟

در عمل اسلیو معده جراح حجم معده را در حدود ۱۵ درصد نسبت به قبل کوچکتر می کند. بنابراین فرد سریعتر احساس سیری می کند و مشکل پرخوری برطرف می شود. بعد از انجام عمل جراحی فرد باید رژیمی بسیار محدود را دنبال کند تا بدن ریکاوری شود و به سایز جدید معده عادت کند. فردی که عمل جراحی اسلیو معده انجام می دهد باید برای همیشه وعده ها غذایی با مقدار کم و پیوسته تری بخورد.

 

حقایقی درباره جراحی اسلیو معده و رژیم غذایی اش:

اسلیو در انگلیسی به معنای جیب است و به این دلیل نام این جراحی اسلیو معده است که پس از آن معده به شکل آستین در می آید. کاهش سایز معده پرخوری را برای فرد دشوار می کند اما با ین حال باز هم امکان افزایش وزن وجود دارد. موفقیت این جراحی بستگی به قدرت اراده فرد برای دنبال کردن سبک زندگی سالم دارد.

 

مبانی عمل جراحی اسلیو معده

در عمل جراحی اسلیو معده، جراح با حذف مقدار زیادی از معده آن را به شکل یک آستین در می آورد. این عمل برگشت ناپذیر است و فرد ۶۰ درصد از وزن اضافی بدنش را از دست می دهد. با انجام این عمل بدن قابلیت تولید هورمون گرسنگی (گرلین) را از دست می دهد.

 

رژیم غذایی اسلیو معده برنامه چند فازی است که فرد را برای جراحی آماده و بعد از آن ریکاوری می کند و به سبک زندگی سالم غذا می خورد.

 

فازهای اسلیو معده

این رژیم چهار فاز دارد تا فرد غذاهای جامد رژیمی را بخورد که قرار است مابقی عمر از آنها استفاده کند. برخی پزشکان نیز یک رژیم مخصوص پیش از جراحی به بیمار می دهند تا سلامت فرد بعد از جراحی را بهینه سازی کنند. هر فردی باید پیش از جراحی این نکات را با پزشک خود در میان بگذارد چون نوع رژیم غذایی برای هر فرد متفاوت است.

 

فاز ۱:

فاز اول رژیم عمل اسلیو معده، معمولا یک هفته پس از جراحی ادامه پیدا خواهد کرد. در طول این مدت افراد باید مایعات شفاف بنوشند. هیدراته نگه داشتن بدن در پی جراحی فرآیند التیام یافتن فرد را سرعت می بخشد و به کاهش یافتن علائمی مانند حالت تهوع و استفراغ کمک می کند. با وجود اینکه پیروی کردن از رژیم مایعات شفاف دشوار است اما بسیاری از افراد در روزهای ابتدایی پس از جراحی به هیچ وجه احساس گرسنگی نمی کنند.

همچنین این افراد باید از دریافت موارد زیر پرهیز کنند: نوشیدنی های دارای کافئین، مانند چای و قهوه نوشیدنی های قندی مانند آب میوه نوشیدنی های گازدار نوشابه فرد باید نوشیدنی های شفاف بدون قند بنوشد. علاوه بر نوشیدن حداقل ۸ لیوان آب در روز،

رژیم مایعات شفاف شامل موارد زیر می شود: ژله عصاره استخوان چای یا قهوه بدون کافئین پاپسیکل های بدون قند   فاز ۲ یک هفته تا ۱۰ روز پس از جراحی بیشتر افرادی که تحت عمل جراحی اسلیو معده قرار گرفتند دوباره احساس گرسنگی می کنند. در طول این دوره، فرد رژیم مایعات سیر کننده تری را خواهد داشت که سرشار از پروتئین است. هدف این است که فرد انواع مختلفی از مواد مغذی سالم را دریافت کند و از غذاهای قندی و غذاهای فاقد ارزش غذایی پرهیز کند.

غذاهایی که باید از آنها پرهیز کرد عبارتند از: غذاهای قندی غذاهای سرشار از چربی، مانند ماست تهیه شده باشیر کامل غذاهای سنگین، مانند سوپ سبزیجات

 

فاز ۲:

فردی که در فاز ۲ رژیم است همچنان باید در طول روز آب زیادی بنوشد و پروتئین را با نوشیدن پودرهای پروتئینی وارد برنامه غذایی خود کند. پودر پروتئین باید بدون قند باشد و با مایعات شفاف یا دیگر مایعات مجاز در این دوره ترکیب شود. هدف دریافت روزی ۲۰ گرم پروتئین در طول روز است، یعنی یک دوم فنجان در هر وعده باشد.

غذاهای بدون قند عبارتند از: سوپ های بسیار رقیق پودینگ بدون قند و بستنی آب میوه رقیق شده صبحانه های آماده بدون قند اضافه شده نودل های بسیار نرم داخل سوپ ماست یا بستنی بدون قند و بدون چربی سس سیب کم قند و رقیق شده با آب در پایان هفته دوم و یا اوایل هفته سوم فرد کم کم مجاز می شود که غذاهای ضخیم تر و پوره شده را به رژیم غذایی خود اضافه کند. این افراد باید به پرهیز از قند و غذاهای پرچرب ادامه دهند.

علاوه بر این بعضی غذاهایی که تا قبل نمی توانستید بخورید در این فاز قابل خوردن هستند: ماست یونانی بلغور جو دو سر نرم شده سیب زمینی شیرین پوره شده پوره سیب زمینی مرغ و تن ماهی کنسرو شده یا پوره شده غذای کودک اسموتی و غذاهای پوره شده تا زمانی که قندشان کم باشد یا اصلا قند نداشته باشند تخم مرغ هم زده شده ماهی سفید پوره شده در طول این دوره افراد باید روی دریافت ۶۰ تا ۸۰ گرم پروتئین در طول روز دریافت کنند. ماست یونانی، تخم مرغ و ماهی سرشار از پروتئین هستند. برای احساس سیری و اطمینان حاصل کردن از دریافت پروتئین کافی پروتئین را به عنوان اولین قسمت وعده میل کنید.

هر وعده نباید شامل بیش از یک دوم فنجان مایعات شود این یعنی خوردن تعداد وعده های زیاد ضروری است.

 

فاز ۳:

افرادی که عمل جراحی اسلیو معده را انجام دادند در طول فاز سوم رژیم غذایی خود به سراغ غذاهای نرم می روند. این افراد باید به خوردن ۶۰ تا ۸۰ گرم پروتئین در طول روز عادت کنند و خوب به بدنشان آب رسانی کنند. خوردن غذا در طول رژیم غذاهای نرم ساده خواهد بود اما از این موارد پرهیز کنید: غذاهای قندی نان پوست و دانه های میوه ها و سبزیجات غذاهای چرب، مخصوصا روغن ها و کره ها سبزیجات سخت و خام پاستا و برنج سفید غذاهای سالم با مواد مغذی و پروتئین بالا سبب ایجاد احساس سیری می شوند و سرعت ریکاوری را افزایش می دهند.

برخی از این موارد عبارتند از: ماهی هایی که گوشتشان نرم است پنیر کم چرب تخم مرغ از جمله تخم مرغ هم زده، عسلی و آب پز شده سبزیجات نرم شده سوپ ها از جمله آنهایی که کمی غلیظ هستند ضروری است که نوشیدن شیک پروتئین را ادامه دهید و کافئین را به تنها ۱ تا ۲ فنجان در روز محدود کنید، البته اگر پزشکتان اجازه دهد.

 

فاز ۴:

انتقال به غذاهای جامد حدود ۴ هفته پس از جراحی افراد در رژیم خود از غذاهای جامد استفاده می کنند. همه باید استفاده از شیک پروتئین و دریافت ۶۰ تا ۸۰ گرم پروتئین در طول روز را داشته باشند. بدنشان را هیدراته نگه دارند اما نباید ۳۰ دقیقه قبل از وعده غذایی آب بنوشند. دریافت روزانه مولتی ویتامین مخصوص افرادی که عمل جراحی انجام دادند توسط پزشک توصیه می شود.

رژیم شامل سه وعده کوچک اصلی در روز و دو میان وعده می شود. همچنین استفاده از میان وعده های قندی، فرآوری شده و کم فیبر نیز باید کنار گذاشته شود. غذاهایی که باید خورده شوند بعد از ورود به فاز چهارم افراد بیشتر غذاها را مصرف می کنند. اما باید خوردن غذاهای سرشار از پروتئین در فاز ۳ را به همراه غذاهای زیر ادامه دهند: پنیر خامه ای کم چرب ماهی گوشت های کم چرب سبزیجات مقداری کوچک میوه

غذاهایی که باید از آنها پرهیز شود مواظب کالری نوشیدنی ها باشید. کالری نوشیدنی ها فرد را نسبت به غذاهای جامد کمتر راضی می کند و مواد مغذی زیادی هم ندارند. دیگر غذاهایی که باید از آنها پرهیز کنید عبارتند از: نان و غلات سفید میان وعده های قندی غذاهای بسته بندی شده مانند چیپس سیب زمینی روغن های آشپزی غذاهای سرخ شده نوشابه دسرها غذاهای بسیار پرکالری

 

عوارض بلند مدت عمل اسلیو معده

عمل اسلیو معده دو نوع عوارض سریع و مزمن دارد.

 

عوارض سریع:

آنهایی هستند که در فاصله کوتاهی بعد از عمل جراحی خود را نشان می دهند اما عوارض مزمن آنهایی هستند که به مرور زمان و شش ماه پس از جراحی مشخص می شوند. عوارض سریع شامل خون ریزی، درد و لخته های خون می شود. عوارض ناشی از این عمل جراحی  شامل خفیف تا تهدید کننده جان بیمار می شود. عمل جراحی اسلیو معده یک جراحی نو ظهور است و پژوهش ها برای اثبات سالم بودن یک روش حداقل به ۱۰ سال زمان نیاز دارند. بنابراین در حال حاضر نمی توانید کسی را پیدا کنید که برای مدت بسیار طولانی این عمل را انجام داده و مشکلی هم برایش پیش نیامده است.

عوارض و مشکلاتی که در ادامه گفته می شود نیز محدود به همین چند سال است و ممکن است در آینده به تعداد آنها اضافه شود.

 

۱٫ شکست اولیه در کاهش مشکل جدیی است و زمانی خود را نشان می دهد که جراحی برای کاهش وزن بی فایده بوده است. ممکن است کیسه یا آستینی که معده به آن شکل درآمده خیلی بزرگ باشد بنابراین بیماری که دستورات رژیمی را رعایت نکند و یا دیگر مشکلات را داشته باشد نتیجه ای نخواهد دید.

 

۲٫ عدم تحمل غذاها  یکی از ویژگی های عمل جراحی اسلیو معده آن است که بیمار مدتی پس از عمل همه غذاها را می خورد اما در دیگر عمل های تهاجمی کاهش وزن فرد مجبور است برخی از گروه های غذایی را محدود کند. اما این بدان معنا نیست که بدن می تواند همه غذاها را تحمل کند.

 

۳٫ انشعاب اسلیو در روزهای ابتدایی بعد از جراحی آستین یا کیسه ای که معده به آن شکل درآمده بسیار کوچک است طوری که تنها نصف فنجان غذا را در یک مرتبه در خود نگه می دارد. بعد از گذشت زمان این پاکت کش می آید و غذای بیشتری را در خود جای می دهد. این یعنی بعد از مدتی غذای بیشتری می خورید و ممکن است کاهش وزن متوقف شود و حتی شاهد افزایش وزن خود باشید.

 

۴٫ سوء هاضمه  ناراحتی معده یا سوء هاضمه بعد از عمل اسلیو معده به مراتب بیشتر خواهد شد.

 

۴٫ انتقال اعتیاد این پدیده ای است که در بعضی افراد اتفاق می افتد و فرد با غذا خوردن آرام نمی شود. بنابراین فرد بعد از یک روز شلوغ کاری نمی تواند به خانه بازگردد و یک دل سیر بستنی بخورد چون معده گنجایشش را ندارد، بنابراین بعضی در خطر دیگر اعتیادها مثل اعتیاد به الکل، مواد مخدر و حتی اعتیاد به نزدیکی قرار می گیرند که به معده شان مربوط نمی شود.

 

۵٫ طلاق  با اینکه طلاق یکی از عوارض فیزیکی به حساب نمی آید اما موردی است که باید بعد از این عمل جراحی حتما در نظر گرفته شود. در آمریکا میانگین ۵۰ درصد از ازدواج ها به طلاق ختم می شود و برخی از منابع اعلام کردند نرخ طلاق بعد از عمل اسلیو معده بالاتر از ۸۰ درصد است.

 

۶٫ انسداد معده انسداد معده با نام زخم معده شناخته می شود و بعد از عمل اسلیو معده احتمال ابتلا به آن افزایش می یابد. این مشکل بعد از اینکه بیمار خونریزی را تجربه می کند از طریق آندوسکوپی شناسایی می شود.

 

۷٫ حالت تهوع حالت تهوع از مشکلات بسیار شایعی است که افراد پس از عمل اسلیو معده با آن درگیر می شود. برای بسیاری بعد از ریکاوی از عمل این مشکل نیز کاهش می یابد. اما برای بعضی نیز این مشکل تا ماه ها و حتی طولانی مدت ادامه پیدا خواهد کرد.

 

۸٫ سنگ کیسه صفرا بروز مشکل سنگ کیسه صفرا پس از عمل اسلیو معده بیشتر می شود و بیماران زیادی این مورد را گزارش کردند. با این حال خانم های بالای ۴۰ سال که دچار اضافه وزن هستند چه عمل اسلو انجام داده باشند چه خیر بیشتر در خطر سنگ کیسه صفرا قرار دارند.

 

۹٫ اسهال اسهال در برخی از بیماران  مشکل بسیار جدی است که پس از جراحی ادامه پیدا می کند. در صورتی که اسهال برای طولانی مدت ادامه داشت باید جلوی آن را بگیرد تا از کم آبی و سوء تغذیه پیشگیری شود.

 

۱۰٫ احتیاج به مکمل های تغذیه ای بسیاری از افرادی که تحت عمل اسلیو معده قرار می گیرند پس از جراحی باید به مصرف مکمل های مولتی ویتامین و مواد معدنی بپردازند. بر خلاف دیگر جراحی های تهاجمی معده، در عمل اسلیو تغییری در نحوه جذب مواد مغذی پیش نمی آید اما پایین آمدن شدید مقدار غذا خوردن موجب کمبود ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن می شود.

 

۱۱٫ بازگشت وزن  یکی از مشکلات نگران کننده این است که پس از عمل جراحی و کاهش وزن دوباره وزن فرد بازگردد. وزنی که بعد از عمل جراحی کم می کنید ممکن است پس از سه سال به به مرور دوباره بازگردد. در واقع اگر پس از عمل اسلیو معده عادات خود را تغییر ندهید ممکن است به سادگی وزن کاهش داده را باز گردانید.

 

۱۲٫ بازگشت ناپذیری یکی از موارد قابل تامل این نوع رژیم غیر قابل بازگشت بودن آن است. بنابراین اگر مشکلی برایتان پیش بیاید راه بازگشتی در کار نیست.

 

۱۳٫ کاهش وزن کمتر نسبت به دیگر عمل های کاهش وزن در عمل اسلیو معده، نسبت به دیگر جراحی ها انتظار کاهش وزن نداشته باشید و بیشتر وزن پس از عمل جراحی کم خواهد شد. دیگر عوارض جراحی اسلیو معده نیز شامل دیابت، فشار خون، افزایش خطر ابتلا به بیماری های مزمن، شل شدگی پوست، فتق انقباضی و چسبندگی معده می شود.

 

درنظر داشته باشید کلینیک ها و مراکز زنجیره ای گرین لایف (رتبه 1 لاغری در ایران) میتوانند در زمینه لاغری و تغذیه به شما بسیار کمک کنند. برای اطلاع بیشتر با شماره های02134247 با 120خط تماس حاصل فرمایید.

خدمات گرین‌لایف
آخرین مقالات