مزوتراپی صورت در جوانسازی و رفع مشکلات پوستی

مزوتراپی صورت
مزوتراپی صورت

اگر در جستجوی یک روش برای داشتن پوستی درخشان و جوان از برخی افراد شنیده‌اید که با تزریق یک کوکتل و دارو به صورت مستقیم با سرنگ، به این هدف دست یافته‌اند قطعا آنها از روش مزوتراپی استفاده کرده‌اند. مزوتراپی یک روش جوانسازی فرانسوی است که از تزریق میکرو ویتامین ها، آنزیم ها، آنتی اکسیدان ها و عصاره های گیاهی برای جوان سازی و سفت کردن پوست، بهبود کیفیت مو و همچنین حذف چربی اضافی استفاده می کند.

با افزایش سن تمام قسمت‌های بدن دستخوش تغییراتی می‌شود. واضح‌ترین نشانه پیری را می‌توان روی پوست صورت مشاهده کرد. ظهور چین‌وچروک‌ها و خطوط ریز، افتادگی پوست، تجمع چربی در نقاط مختلف و… از جمله تغییراتی است که تمام افراد اعم از زن و مرد را گرفتار خود می‌کند. این نشانه‌ها ممکن است ذهن بسیاری از افراد را درگیر خود کرده و آن‌ها را وادار به مقابله کند.

از گذشته‌ها تاکنون افراد زیادی به دنبال راه‌حل‌هایی برای کاهش و از بین بردن این آثار از چهره خود بوده‌اند. همین تلاش‌ها باعث شده است که در حال حاضر راهکارهای زیادی برای معکوس کردن روند پیری و جوانسازی پوست به وجود آید. مزوتراپی پوست نام یکی از جدیدترین روش‌های جوانسازی پوست است. اما مزوتراپی صورت چیست؟ مزوتراپی اسکار صورت چیست؟ مزوتراپی صورت چگونه به جوانسازی و بهبود پوست کمک می‌کند؟ در این مقاله به تمام این سوال‌ها پاسخ خواهیم داد. با ما باشید.

مزوتراپی صورت چیست و چه کاربردی دارد؟

مزوتراپی صورت روشی است که در آن پزشک با کمک سوزن‌های بسیار ریز موادی مانند آنزیم‌ها، هورمون‌ها، ویتامین‌ها و سایر مواد مغذی را به لایه میانی پوست تزریق می‌کند. این روش برای اولین بار در فرانسه توسط دکتر میشل پیستور اختراع شد. در آن زمان از مزوتراپی برای تسکین درد ناشی از بعضی بیماری‌ها استفاده می‌شد. با این حال، بعدها از این روش برای از بین بردن چربی‌های اضافی و زیباسازی و جوانسازی پوست استفاده شد.

این روزها افراد به دنبال مواد طبیعی و گیاهی برای بهبود پوست و موی خود هستند. مزوتراپی به شما این اطمینان و آرامش را می دهد که تنها یک ماده طبیعی و بدون عوارض باعث جوانسازی پوست شما میشود.

کلمه «مزو» به معنای وسط است و از آنجایی که مواد مغذی از طریق سوزن‌های ظریف به لایه میانی پوست تزریق می‌شوند، به این روش مزوتراپی می‌گویند. ایده اصلی مزوتراپی صورت این است که گردش خون ضعیف در ناحیه آسیب‌دیده صورت را تقویت کرده و التهاب را کاهش دهد. کاربردهای مزوتراپی صورت عبارت‌اند از:

درمان سلولیت

داروهایی که در مزوتراپی پوست استفاده می‌شوند، غشای سلولی چربی و ساختارهایی که چربی را کنار هم نگه می‌دارند، تجزیه می‌کند. بنابراین طی چند هفته تا چند ماه، مزوتراپی پوست می‌تواند لایه‌های چربی را از بین ببرد. از آنجایی که سلولیت توسط نوارهای بافت همبند ایجاد شده و چربی را درون خود نگه می‌دارد، مزوتراپی می‌تواند درمان مناسبی برای کاهش سلولیت باشد.

بنابراین هر ناحیه‌ای از بدن که دارای رسوبات چربی سخت باشد، با مزوتراپی پوست قابل درمان است. نواحی ران، باسن، کمر، شکم، بازوها، سینه و همچنین قسمت‌هایی از صورت مانند زیر چشم و چانه ممکن است دارای سلولیت باشند. متخصص پوست با استفاده از مزوتراپی یا ترکیب آن با سایر روش‌های درمانی می‌تواند چربی‌های انباشته‌شده در این نواحی را از بین ببرد.

درمان لک

ترکیب‌های خاصی از مواد مزوتراپی می‌توانند لکه‌های پوستی را مورد هدف قرار دهند. این مواد می‌توانند با کنترل میزان تولید رنگ‌دانه‌ها توسط ملانوسیت در پوست به کاهش رنگ‌دانه‌های موجود در پوست کمک کنند. لکه‌های خورشیدی و ملاسما (نوعی اختلال پوستی) اشکال خاصی از لک‌های صورت هستند که با کمک مزوتراپی صورت می‌توانند درمان شوند.

از مزوتراپی پوست همچنین می‌توان برای از بین بردن علائم آکنه و جای زخمی که در طول زمان باقی مانده است، استفاده کرد. مزوتراپی اسکار با اسید هیالورونیک می‌تواند به ایجاد حجم در پوست کمک کرده و آنتی‌اکسیدان‌ها و آمینواسیدهای لازم برای پوست را فراهم آورد.

جوانسازی

پیری یک فرایند پیچیده و چندعاملی است که روی تمام اعضای بدن، از جمله پوست، تاثیر می‌گذارد. پوست در اثر گذشت زمان، نازک، رنگ‌پریده، چروکیده و دچار خطوط ریز می‌شود. این تغییرات معمولا در اثر کاهش الاستین و کلاژن به وجود می‌آید. بر اساس مقاله‌ای در ژورنال NCBI، مزوتراپی یکی از روش‌های جوانسازی پوست است که در آن مواد تحریک‌کننده کلاژن وارد پوست شده و تعامل بین سلول‌ها را تسهیل می‌کند. در این روش تزریق تا عمل ۲ تا ۴ میلی‌متری با زاویه ۳۰ تا ۶۰ درجه انجام می‌شود.

بیشتر مواد استفاده‌شده در این روش توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) تایید شده است، اما آزمایش‌های بالینی کمی نتیجه مزوتراپی پوست را اثبات کرده‌اند. بهبود در چین‌وچروک‌ها، افزایش خاصیت ارتجاعی و جوانسازی بافت پوست از جمله نتایجی است که به مزوتراپی صورت نسبت داده شده،‌ اما هنوز به‌صورت کامل اثبات نشده است.

مزوتراپی صورت
مزوتراپی صورت

از چه موادی در مزوتراپی صورت استفاده می‌شود؟

انواع مواد معدنی، ویتامین‌ها، داروهای گیاهی،آنزیم هایی مثل کلاژناز و هیالو رو نیداز، هوزمون هایی مثل کلسی تونین و تیروکسین و آنتی بیوتیک‌ها در کوکتل‌های مزوتراپی استفاده میشود. در مقاله‌ای از academic.oup.com می‌خوانیم: دو ماده شیمیایی اصلی از نوع لیپوستابیل، در حال حاضر در مزوتراپی استفاده می شود: فسفاتیدیل کولین (PC) و اسید دئوکسی کولیک. به نظر می رسد اکثر کلینیک های مزوتراپی از این مواد در مزوتراپی به تنهایی یا با ترکیب سایر مواد استفاده میکنند. درمان مزوتراپی از پزشکی به پزشک دیگر متفاوت است، مانند مقدار و دفعات تزریق (یعنی استانداردی برای دوز وجود ندارد). بنابراین، هیچ پروتکل یا الگوریتم درمانی در دسترس نیست که پزشکان را قادر سازد پیش بینی کنند چه از مواد را در چند دوز با چه میزان و ترکیبی تزریق کنند.

امروزه واقعاً هیچ رمز و رازی در مورد وضعیت مزوتراپی وجود ندارد. هیچ داده بالینی منتشر نشده است که شامل معرف‌های استاندارد، پروتکل‌های درمانی (شامل دوز/تزریق، تکنیک/تزریق و زمان‌های فاصله)، کنترل‌های مثبت و منفی مناسب باشد. کیت های مزوتراپی که اکنون در اینترنت موجود است، شامل چندین ماده بیولوژیکی و کافئین هستند. بعلم مزوتراپی تنها با تحقیقات علمی و بالینی قابل پیشرفت است. با این حال مزوتراپی ممکن است به یک ابزار منحصر به فرد برای روش های زیبایی تبدیل شود.

چه کسانی کاندید مناسبی برای مزوتراپی صورت هستند؟

مزوتراپی صورت برای هر فرد در سنین ۱۸ تا ۷۵ سالگی می‌تواند مناسب باشد. افرادی که می‌خواهند مزوتراپی پوست و صورت انجام دهند، باید از سلامت عمومی برخوردار باشند و انتظارات واقع‌بینانه‌ای نسبت به نتیجه تزریق خود داشته باشند.

برای اینکه مطمئن شوید که آیا کاندید مناسبی برای مزوتراپی صورت هستید، باید به پزشک مراجعه کنید اگر دارویی مصرف می‌کنید، او را از آن‌ها مطلع کنید. پزشک سابقه پزشکی را بررسی کرده و ممکن است برای اطمینان از نداشتن واکنش آلرژیک بدنتان نسبت به مواد مزوتراپی، آزمایش‌هایی برایتان تجویز کند.

چه کسانی نمیتوانند مزوتراپی صورت انجام دهند؟

از آنجایی که ابتدای عمل پزشک از مواد بی‌حس‌کننده برای پوست صورتتان استفاده می‌کند، کسانی که نسبت به این مواد حساسیت دارند، ممکن است دچار مشکلاتی شوند. علاوه بر این، انجام مزوتراپی پوست و صورت به افراد زیر توصیه نمی‌شود:

 • زنان باردار یا شیرده
 • بیماران مبتلا به سرطان
 • بیمارانی که تبخال فعال دارند.
 • بیماران قلبی و ریوی
 • کسانی که مشکل انعقاد خون دارند و داروهای ضدانعقاد مصرف می‌کنند
 • بیماران مبتلا به دیابت

سؤالات متداول مزوتراپی مو

مزایای مزوتراپی صورت چیست؟

هرچند تاثیر مزوتراپی پوست توسط FDA تایید نشده است،‌ اما متخصصان پوست به تجربه دریافته‌اند که مزوتراپی صورت مزایای زیادی به همراه دارد. از جمله این مزایا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

دریافت غلظت بالایی از ویتامین‌ها و سایر مواد تشکیل‌دهنده توسط پوست

غلظت بالای سرم، ویتامین‌ها و سایر ترکیبات مغذی باعث می‌شود که پوست طراوت و جوانی خود را بازیابد. اگر مزوتراپی بادقت انجام شود، مواد مغذی به‌درستی به پوست انتقال داده شده و ظاهر آن را بهبود می‌بخشند.

جایگزینی برای جراحی‌های گران‌قیمت

مزوتراپی اسکار و مزوتراپی پوست یک روش کم‌تهاجمی است و عوارض بسیار کمی نسبت به جراحی‌های پوست دارد. این روش بدون درد و خونریزی انجام شده و می‌تواند بخشی از برنامه‌های مراقبت از پوست شما باشد. مواد غلیظ تزریق‌شده به لایه میانی پوست، ظاهری سالم و طبیعی برای صورت و پوست شما به ارمغان می‌آورند.

برطرف کردن نیازهای پوستی

موادی که در مزوتراپی پوست تزریق می‌شوند می‌توانند علائم پیری آن را از بین ببرند و درخشندگی چهره را بیشتر کنند. از همین رو نیاز پوست به مواد تقویت‌کننده برطرف شده و شما می‌توانید نتایج را از همان جلسات اول مشاهده کنید. مزوتراپی پوست همچنین رطوبت لازم را فراهم کرده و پوست را روشن‌تر، جوان‌تر و سالم‌تر نشان می‌دهد.

ترکیب مزوتراپی صورت با سایر روش‌های درمانی

برای تاثیرپذیری بیشتر می‌توانید مزوتراپی صورت را با سایر روش‌های درمانی مانند تزریق بوتاکس و ژل ترکیب کنید. بر اساس مقاله‌ای در ژورنال SpringerLink، تکنیک تزریق سم بوتولینوم در میکرودوزهای سطحی اخیرا بسیار پرطرفدار شده است.

عوارض مزوتراپی صورت چیست؟

تحقیقات محدودی روی مزوتراپی صورت انجام شده است، اما تمام مواد مورداستفاده در این روش کاملا تاییدشده و مطمئن هستند. با این حال، هر روش درمانی کلینیکالی که با تزریق همراه باشد، می‌تواند عوارضی به وجود آورد. از جمله عوارض شایع مزوتراپی پوست عبارت‌اند از:

 • ادم یا تورم ناشی از آسیب و التهاب
 • قرمزی پوست
 • خارش
 • درد خفیف در ناحیه درمان
 • حساس شدن پوست
 • حالت تهوع
 • اسهال
 • استفراغ
 • گره‌های زیرپوستی حساس در ناحیه تحت درمان
 • افزایش رنگ‌دانه‌ها
 • واکنش‌های حساسیتی پوست
 • زخم و عفونت

مراقبت های بعد از مزوتراپی صورت چیست؟

بلافاصله بعد از مزوتراپی صورت باید مراقبت‌های لازم را شروع کنید. انجام این اقدامات عوارض احتمالی را کاهش داده و تاثیر زیادی در نتیجه نهایی دارد. متخصصان توصیه می‌کنند بعد از مزوتراپی پوست کارهای زیر را انجام دهید:

 • به مدت ۲۴ ساعت از انجام فعالیت‌های سنگین و ورزش خودداری کنید.
 • به مدت ۷۲ ساعت بعد از مزوتراپی از قرار گرفتن در معرض نور خورشید بپرهیزید.
 • برای جلوگیری از تورم در ناحیه درمان مصرف الکل و نمک را کاهش دهید.
 • اگر دچار تورم شدید، هر یک ساعت از کمپرس سرد استفاده کنید.
 • برای کاهش درد و ناراحتی از مسکن‌های عمومی مانند استامینوفن استفاده کنید.
 • هنگام خواب سر خود را بالاتر از بدن قرار دهید و از تماس صورت با بالش یا پتو خودداری کنید.
 • تا ۴۸ ساعت بعد از مزوتراپی صورت از رفتن به حمام، سونا، جکوزی و استخر بپرهیزید.

آیا می توانم بلافاصله پس از مزوتراپی به سر کار برگردم؟

بله، هیچ مانعی وجود ندارد. صورت شما تا حدودی قرمز به نظر خواهد رسید. قرمزی معمولا در عرض ۴۸ ساعت فروکش می کند. شاید این قرمزی زیبا نباشد اما بهتر است بلافاصله بعد از درمان از لوازم آرایشی استفاده نکنید.

تعداد جلسات مزوتراپی صورت چقدر است؟

برای اینکه بتوانید نتیجه دلخواه خود را مزوتراپی صورت بگیرید، باید دوره درمانی خود را تکمیل کنید. تعداد جلسات مزوتراپی به شرایط پوست شما و پاسخ آن به درمان بستگی دارد. معمولا برنامه زمانی برای مزوتراپی صورت توسط پزشک و بعد از معاینه تعیین می‌شود. اما به‌طور معمول، افراد به ۸ تا ۱۵ جلسه برای درمان نیاز دارند. فاصله زمانی بین جلسات هم متغیر است. در بیشتر مواقع، جلسات اول با فاصله یک هفته و جلسات بعدی با فاصله دو هفته تعیین می‌شود. با پیش رفتن روند درمان، هر جلسه می‌تواند به‌صورت ماهانه انجام شود.

هزینه مزوتراپی صورت چقدر است؟

هزینه مزوتراپی صورت برای ناحیه‌های مختلف می‌تواند متفاوت باشد. همچنین علت دریافت درمان و نوع مواد تزریق‌شده روی هزینه نهایی تاثیرگذار است. به همین دلیل هزینه مزوتراپی پوست بعد از معاینه توسط پزشک و بررسی عوامل مختلف تعیین و به شما اعلام می‌شود. با این حال قیمت پایه مزوتراپی صورت ۴۰۰ هزار تومان بوده و با توجه به عوامل موثر بر قیمت، هزینه هر جلسه مزوتراپی صورت تا یک میلیون تومان متغیر است. مزوتراپی اسکار و پوست در دسته عمل‌های زیبایی قرار دارد. به همین دلیل بسیاری از بیمه‌ها این عمل را تحت پوشش خود قرار نمی‌دهند.

نتایج مزوتراپی پوست چگونه است؟

تزریق مزوتراپی پوست صورت به طور میانگین ۳۰ دقیقه طول می‌کشد. این روش درد ندارد ولی اگر نسبت به درد حساس هستید با پزشک در میان بگذارید تا از پماد ضد درد روی پوست استفاده کند. بعد از تزریق نیز ممکن است کبودی و تروم کم به مدت یک روز داشته باشید. از همان جلسه اول حس خوبی در پوست خود خواهید داشت ولی بعد از ۳ تا ۴ جلسه تاثیرات را به وضوح مشاهده خواهید کرد. در نهایت بعد از تکمیل دوره بهتر است هر چند وقت یکبار دوباره مزوتراپی پوست انجام دهید.

چرا کلینیک صدف انتخاب مناسبی برای مزوتراپی صورت است؟

مزوتراپی صورت یک روش نسبتا مدرن برای بهبود ظاهر پوست و از بین بردن اسکار و سایر نواقص پوستی است. از همین رو مهارت و تجربه پزشک نقش مهمی در رسیدن به نتیجه دلخواه و مورد انتظار دارد. کلینیک صدف تیم پزشکی خود را از میان ماهرترین و برجسته‌ترین پزشکان ایران انتخاب کرده است. استفاده از امکانات و تجهیزات پیشرفته از دیگر نقاط قوت مجموعه صدف به حساب می‌آید که کیفیت بالای تمام عمل‌ها و خدمات زیبایی را به ارمغان آورده است. با کمک مشاوره‌های رایگان قبل و بعد از عمل در کلینیک صدف می‌توانید خود را برای انجام عمل آماده کرده و بعد از درمان هم مراقبت‌های لازم را به کمک تیم مشاوره انجام دهید.

بسته به شرایطی که تحت درمان هستید، تزریق ها را می توان در اعماق مختلف – از ۱ تا ۴ میلی متر در پوست شما انجام داد. پزشک ممکن است سوزن را با زاویه در داخل پوست شما قرار دهد یا در حین تزریق خیلی سریع مچ دست خود را تکان دهد. هر تزریق ممکن است فقط یک قطره کوچک از محلول را در پوست شما قرار دهد.

احتمالاً برای رسیدن به اثر مطلوب به چندین جلسه مزوتراپی نیاز خواهید داشت. باید انتظار داشته باشید که بین ۳ تا ۱۵ بار به پزشک مراجعه کنید. در ابتدا، هر ۷ تا ۱۰ روز یکبار تزریق را انجام خواهید داد. اگر پوست شما شروع به بهبود کرد، درمان‌ها هر دو هفته یک بار یا یک بار در ماه کشیده می‌شوند.

پزشکان از هیچ فرمول استانداردی برای مزوتراپی استفاده نمی کنند. این بدان معناست که ممکن است با یک پزشک درمان کاملاً متفاوتی نسبت به پزشک دیگر داشته باشید. اگر می خواهید مزوتراپی را امتحان کنید، به یک پزشک دارای مجوز که تجربه زیادی در این روش دارد مراجعه کنید. این به کاهش عوارض جانبی کمک می کند.

کلام آخر

بروز علائم پیری و خطوط ریز روی صورت در اثر گذشت زمان غیرقابل‌اجتناب است. امروزه روش‌های زیادی برای کم کردن تاثیر گذر زمان بر پوست به وجود آمده است. در این مقاله به بررسی کامل مزوتراپی پوست و صورت پرداختیم. همانطور که گفتیم این روش به‌طور کامل تایید نشده است و برای آگاهی از اثربخشی آن باید تحقیقات بالینی بیشتری انجام شود. با این حال، تجربه‌های خوبی از مزوتراپی صورت در بین عموم مردم وجود دارد.

سوالات متداول

نتیجه مزوتراپی پوست چقدر ماندگار است؟

ماندگاری نتیجه مزوتراپی برای جوانسازی صورت به عوامل مختلفی مانند تعداد جلسات درمان، نوع پوست و مواد تزریق‌شده بستگی دارد. در حالت کلی، نتیجه مزوتراپی پوست بین 3 تا 5 ماه ماندگار است. برای افزایش ماندگاری به درمان‌های بیشتر و ترکیب آن با سایر روش‌های درمانی نیاز است.

آیا مزوتراپی صورت نوعی ژل یا فیلر است؟

مزوتراپی ژل یا فیلر نیست. چراکه مواد تزریق‌شده در مزوتراپی نمی‌توانند جایگزین حجم ازدست‌رفته صورت شوند. با این حال، این روش می‌تواند ماندگاری تزریق ژل را بیشتر کرده و باعث تحریک کلاژن و الاستین در پوست شوند.

آیا انجام مزوتراپی صورت در خانه امکان‌پذیر است؟

در مزوتراپی مواد مغذی با استفاده سوزن‌های بسیار ریز به زیر پوست تزریق می‌شوند، بنابراین انجام این روش در خانه و توسط فرد غیرمتخصص می‌تواند ضرر و آسیب زیادی به پوست شما بزند. اما دستگاه‌های بدون سوزنی وجود دارند که می‌توانند بافت پوست را بهبود بخشیده و خطوط ریز را کاهش دهند. این دستگاه‌ها قطعا کارایی لازم را ندارند اما استفاده از آن‌ها بدون درد و خونریزی است.

مزوتراپی صورت با میکرونیدلینگ چه تفاوتی دارد؟

مزوتراپی با تزریق مواد به لایه میانی پوست همراه است. در واقع این روش مواد مغذی لازم برای تقویت پوست را به آن می‌رساند. اما در میکرونیدلینگ یک دستگاه با سوزن‌های ریز روی پوست حرکت داده می‌شود و با ایجاد سوراخ‌های ریز روی پوست، تولید کلاژن و الاستین را تحریک می‌کند.

کلینیک ها و مراکز زنجیره ای گرین لایف (رتبه ۱ لاغری و زیبایی در ایران) با بالاترین تکنولوژی و تکنیک ها در زمینه سلامت، پوست و مو است. همچنین می توانند در زمینه جوانسازی و زیبایی بسیار به شما کمک کند. برای اطلاعات بیشتر با شماره تلفن های ۰۲۱۳۴۲۴۷ با ۱۲۰ خط تماس حاصل فرمایید.

مشاوره تخصصی لاغری و زیبایی گرین لایف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تخصصی گرین لایف

آخرین مقالات