طرز تهیه خاگینه به دو روش خاگینه تبریزی با گردو و خاگینه ساده

خاگینه غذایی بسیار خوش طعم و با دستور پخت ساده است که ممکن است عده ای تا بحال حتی نام این غذا را هم نشنیده باشند چه برسد به پختن این خوراک و میل کردن آن اما این غذا فوق العاده خوش طعم بوده و با مواد بسیار کم و ساده تهیه میشود ، مواد اصلی آن آرد و تخم مرغ است و به دلیل آنکه از شیره در آن استفاده میشود طعمی شیرین دارد.

این غذا هم میتواند یک وعده ی غذایی باشد و هم یک وعده ی صبحانه و هم یک عصرانه ی فوق العاده خوش مزه و عالی برای کنار چای

از آنجاییکه این غذا غذایی ساده است دستور پخت های مختلفی با بیشتر کردن مواد اولیه ی آن ایجاد شده است و هم اکنون برای این غذای خوشمزه دستور پخت های مختلفی وجود دارد که در این مطلب دو دستور مختلف برای تهیه خاگینه را برای شاما ارائه کرده ایم امیدواریم که مورد توجهتان واقع شود.

 

خاگینه تبریزی

موادی که برای تهیه خاگینه تبریزی نیاز دارید شامل موارد زیر است:

پنج قاشق غذاخوری ماست ، پنج قاشق غذاخوری آرد ، نصف قاشق چایخوری پودر گل محمدی ، یک لیوان شکر ، نصف قاشق چایخوری پودر دارچین ، پنج عدد تخم مرغ ، یک چهار قاشق چایخوری زعفران دم کرده ، دو لیوان آب ، روغن ، مغز گردو و پودر هل به میزان لازم

دستور پخت خاگینه با گردو‬‎

پیش از انجام هر کاری میبایست شیره ی خاگینه را تهیه کنید بدین منظور آب و شکر را با هم مخلوط کرده و داخل ظرف مناسبی ریخته و روی حرارت قرار دهید و خوب هم بزنید تا شکر در آب حل شود ، حرارت را کم کرده و زمان دهید تا شیره غلیظ شده و به اصطلاح قوام بیاید در نهایت زعفران دم کرده را هم اضافه کنید

داخل کاسه ای تخم مرغ ها را شکسته و با یک چنگال خوب هم بزنید آرد را الک کرده و کم کم به تخم مرغ اضافه کنید و با چنگال هم بزنید ماست و مابقی مواد را هم بیفزایید و خوب با چنگال بزنید تا یکدست شود.

سپس داخل یک تابه کمی روغن را داغ کنید و مایع خاگینه را داخل تابه بریزید و حرارت را کم کنید تا سرخ شود ، پس از اینکه یک طرف خاگینه سرخ شد آنرا برگردانده و طرف دیگر را هم سرخ کنید داخل یک صافی یا روی یک دستمال تمیز قرار بدهید تا روغن آن کم شود.

در مرحله آخر شیره را هم اضافه کرده برش بزنید و داخل  ظرف مناسب بچینید و با گردو و دارچین تزیین کنید.

 

 

دستور پخت خاگینه ساده

اگر برای تهیه خاگینه موادی که در بالا ذکر کردیم را در دسترس ندارید میتوانید با مواد کمتر و به روش دیگری نیز خاگینه را تهیه کنید.

موادی که نیاز دارید شامل موارد زیر است:

تخم مرغ ، آرد سفید ، نعنا ، نمک ، فلفل ، زردچوبه ، روغن

 

تخم مرغ ها را داخل ظرف مناسبی شکسته و با یک چنگال یا همزن بزنید.

آرد سفید ، نمک ، فلفل ، زردچوبه و نعنا را هم اضافه کرده و خوب هم بزنید تا مایع یکدستی حاصل شود.

روغن را داخل تابه ای داغ کرده و مایع را داخل آن بریزید و زمان دهید تا یک طرف آن سرخ شود.

بعد از سرخ شدن ، برگردانید و طرف دیگر را نیز سرخ کنید.

خاگینه را میتوانید برش بزنید یا به فرم دلخواه درآورید و در ظرف مناسب سرو کنید میتوانید لابه لای این خمیر یا خاگینه مواد و سبزیجات سرخ کرده ی مختلف نیز قرار بدهید و طعم خوب این خوراک را دو چندان کنید.

خدمات گرین‌لایف
آخرین مقالات