درمان سلولیت با 6 ورزش خانگی

درمان سلولیت ؛

سلولیت یکی از شایع ترین مشکلات زیبایی به حساب می آید که ۸۰ درصد زنان را گرفتار کرده است. هر چند برخی از مردان نیز ممکن است به این مشکل دچار شوند، اما به دلیل تفاوت توزیع چربی، ماهیچه ها و بافت همبند در بدن، این مشکل در زنان رایج تر است.

 

ابتدا باید بدانیم سلولیت چیست؟

سلولیت به ناهمواری های سطح بدن در قسمت هایی چون کشاله ی ران، شکم و باسن گفته می شود که ظاهری شبیه به پوست پرتقال ایجاد می کند.

 

چرا سلولیت به وجود می آید؟

دو دلیل اصلی برای سلولیت وجود دارد. اولین دلیل آن تغییر در بافت هاست که به علت ضخیم شدن رشته های بافت همبند و نازک شدن پوست در اثر افزایش سن رخ می دهد و دومین علت آن از دست دادن ۲٫۵ کیلو عضله و جایگزینی آن با ۷٫۵ کیلو چربی به ازای هر ۱۰ سال سن در زنان ایجاد می شود.

 

عوامل زیر نیز در ایجاد سلولیت نقش دارند:

رژیم غذایی ناسالم

رژیم های غذایی سخت

متابولیسم کند بدن

بی تحرکی

تغییرات هورمونی

کم آبی بدن

میزان چربی کلی بدن

ژنتیک

از دست دادن کلاژن

 

چه روش هایی برای درمان سلولیت وجود دارد؟

برای درمان سلولیت چندین روش وجود دارد که از جمله می توان به درمان های طبیعی، ورزش و درمان های زیبایی اشاره کرد.

 

روش های خانگی برای درمان سلولیت

شاید باور نکنید اما مصرف برخی مواد غذایی به صورت خوراکی یا موضعی به رفع سلولیت کمک می کند.

 

۱- سرکه سیب

سرکه سیب سرشار از پروبیوتیک و آمینو اسید است که به هضم غذا و سم زدایی بدن کمک می کند. سم زدایی بسیار اهمیت دارد چرا که سموم، به بافت همبند آسیب می رساند و موجب شکستن کلاژن و الاستین می شود. شکستن کلاژن و الاستین نیز موجب سلولیت می شود.

 

۲- گوجه و رب گوجه

گوجه سرشار از لیکوپن است که از شکستن کلاژن در پوست جلوگیری می کند. اگر می خواهید به جای گوجه از رب گوجه استفاده کنید، حتما نوع طبیعی آن را انتخاب کنید.

 

۳- روغن نارگیل

ماساژ روغن نارگیل بر روی پوست نیز به رفع ظاهر ناهموار سلولیت کمک می کند. دلیل آن چیست؟ روغن نارگیل فوق العاده مرطوب کننده است و موجب نرم شدن پوست و شکستن چربی های ذخیره زیر پوست می شود.

 

۴- آب

یکی از آسان ترین درمان های خانگی برای رفع سلولیت، نوشیدن آب است. آب نه تنها از خشک شدن پوست جلوگیری می کند، بلکه سمومی را که موجب تجمع چربی ها می شوند را نیز از بین می برد. آب به گردش خون و جریان لنفاوی نیز کمک می کند.

 

۵- چای سبز

چای سبز متابولیسم شما را افزایش می دهد و با توقف آنزیم های جذب کننده چربی موجب چربی سوزی می شود. کاتچین موجود در چای سبز، مقاومت به انسولین را کاهش می دهد. نوشیدن ۳ فنجان چای سبز در روز، انرژی را افزایش داده و کالری سوزی را بیشتر می کند.

 

۶- امگا ۳

از آنجا که مصرف چربی های مضر یکی از دلایل ایجاد سلولیت است، مصرف چربی های سالم همچون امگا به درمان آن کمک می کند. امگا ۳ و ویتامین های محلول در چربی به مرور موجب درمان سلولیت می شوند.

 

ورزش های مفید برای درمان سلولیت

ورزش های مخصوص ساق پا و ران به سفت شدن پوست این نواحی و در نتیجه بهبود سلولیت کمک می کند.

 

۱- Squat برای انجام اسکوات: بایستید و پاها را به اندازه ی عرض شانه ها باز کنید. پنجه های پا باید به سمت بیرون باشند. پاها را پایین بیاورید، انگار که می خواهید روی صندلی بنشینید. زانوها نباید از پنجه های پا جلوتر بزنند. به وضعیت اول بازگردید و دوباره تکرار کنید.

 

۲- Jump- squat این اسکوات کمی سخت تر از اسکوات عادی است، با این تفاوت که در انتهای حرکت یک پرش باید انجام دهید. یک اسکوات عادی انجام دهید. به جای منقبض کردن ران ها برای بازگشت به وضعیت شروع، روی پنجه پا بپرید.

 

۳- Step-ups جلوی یک نیمکت یا استپ بایستید. حالا روی آن حرکت استپ پا را انجام دهید و هر بار یکی از پاها را بلند کنید. استپ به عقب را نیز به همین شکل انجام دهید. این حرکت را چندین مرتبه تکرار کنید.

 

۴- Glute/leg kick-backs چهار دست و پا بنشینید. با هر بار ضربه زدن از پشت بر روی سرین و قسمت بالای ران تمرکز کنید. پاها را پایین بیاورید و با پای دیگر تکرار کنید.

 

۵- Side-to-sides بایستید و پاها را در کنار هم جفت کنید. هر بار روی یکی از پاها لانج را انجام دهید و ماهیچه های داخل و خارج ران را منقبض کنید. به مرکز بازگردید و با پای دیگر تکرار کنید.

 

روش های نوین درمان سلولیت سه روش درمانی نوین برای رفع سلولیت وجود دارد:

آراف، هیولای لاغری و مزوتراپی.

 

برای افزایش اثر بخشی، می توان همزمان با آراف از هیولای لاغری نیز استفاده کرد. هیولای لاغری، یک روش غیر تهاجمی بدون درد است که با کمک امواج فراصوت به شکستن چربی ها می پردازد. برای قسمت هایی از بدن که چربی زیادی در آن ذخیره شده (مثل ران ها) استفاده از هیولای لاغری بهتر از آر اف است.

 

عملکرد هر یک از این روش ها چگونه است؟

در روش آراف، امواج رادیو فرکانسی به اعماق پوست یعنی جایی که چربی های زیر جلدی، چربی سلولیت و بافت های همبند واقع شده، نفوذ می کند و بر روی ساختار کلاژن (پروتئین مورد نیاز برای سفت شدن پوست)، سلول های کلاژن و سلول های چربی تاثیر می گذارد و آن را سفت می کند. در نتیجه، سلولیت را کاهش می دهد.

 

در روش هیولای لاغری ، امواج حاصل از دستگاه، به عمق پوست نفوذ کرده و حباب هایی در اطراف چربی ها ایجاد می کند. با ترکیدن این حباب ها، محتوای چربی آنها از طریق ادرار و سیستم لنفاوی دفع می شود. این کاهش چربی ها به درمان سلولیت نیز کمک می کند.

 

در روش مزوتراپی، طی چندین جلسه ی درمانی، مقادیر مشخصی از داروی مخصوص توسط پزشک با سرنگ های مخصوص در موضع سلولیت تزریق می شود. این کار موجب افزایش تولید کلاژن و در نتیجه درمان سلولیت می شود.

 

به چند جلسه درمان نیاز است؟

برای درمان سلولیت به روش آراف  و هیولای لاغری به ۸ تا ۱۰ جلسه درمانی با فواصل یک هفته و برای درمان به روش مزوتراپی به ۶ تا ۸ جلسه با فواصل دو هفته تا یک ماه نیاز است.

 

ماندگاری هر یک از این روش ها به چه میزان است؟

در صورتی که فرد دچار افزایش وزن نشود، ماندگاری هر سه روش دائمی است.

 

آیا درمان سلولیت با درد همراه است؟

خیر. درمان سلولیت با روش آراف، هیولای لاغری یا مزوتراپی به هیچ وجه دردناک نیست و تنها احساسی شبیه به نیش حشرات یا مور مور شدن ایجاد می کند.

 

عوارض استفاده از این روش ها چیست؟

خوشبختانه هیچ یک از روش های ذکر شده با عوارض همراه نیستند. تنها ممکن است کمی پوست، دچار قرمزی و التهاب شود که این علائم نیز خیلی زود برطرف خواهند شد.

 

درنظر داشته باشید کلینیک ها و مراکز زنجیره ای گرین لایف (رتبه 1 لاغری در ایران) میتوانند در زمینه لاغری و تغذیه به شما بسیار کمک کنند. برای اطلاع بیشتر با شماره های02134247 با 120خط تماس حاصل فرمایید.

خدمات گرین‌لایف
آخرین مقالات