خوردن موز باعث لاغری می شود یا چاقی؟

یکی از حقایق اولیه درباره ی سالم غذا خوردن، این است که میوه برای سلامتی مفید است.

بنابراین شاید خیلی عجیب به نظر برسد که بسیاری از برنامه های غذای کم کربوهیدرات می گویند باید از خوردن موز دست بکشید. بالاخره موز هم یک میوه است اما به میوه ای شهرت دارد که سرشار از قند و کالری است.

هر ماه بیش از ۷۰٫۰۰۰ مرتبه در گوگل سرچ می شود که یک موز چقدر کالری دارد. حتی برخی از مربیان ورزشی نیز توصیه می کنند این میوه را از برنامه غذایی تان حذف کنید.

 

خوردن موز در یک برناکه غذایی کتوژنیک؟ اصلا حرفش را هم نزنید.

دلیلش چیست؟ یک موز متوسط، حاوی ۲۷ گرم کربوهیدرات، بیش از دو برش نان سفید و همچنین ۱۴ گرم قند است. این قند به حالت فروکتوز خود را نشان می دهد، قند ساده ای که بدن به سرعت هضم می کند. می تواند منجر به بالا رفتن شدید قند خون و انسولین شود.

 

همچنین این موز متوسط ۱۰۵ کالری دارد. اما اگر از طرفداران موز هستید، مجبور نیستید برای کاهش چند کیلوگرم، این میوه زرد رنگ را فدا کنید: موز قرار نیست به تنهایی تلاش هایتان برای کاهش وزن را بی ثمر کند. همانطور که یک غذا به تنهایی نمی تواند باعث کاهش وزن شود، یک غذا به تنهایی نمی تواند موجب اضافه وزنتان شود. با اینکه موز حاوی قند است اما این قند، طبیعی است. بنابراین نمی توان آن را مانند قند اضافه شده دانست.

همچنین این میوه را باید منبعی غنی از پتاسیم و حاوی فیبر، ویتامین C، B6 و آنتی اکسیدان های ضد التهاب دانست. فیبر موجود در موز، می تواند به کاهش وزن کمک کند. بر اساس تحقیقات، افزایش فیبر دریافتی به ۳۰ گرم در روز کمک می کند بتوانید کاهش وزن مناسبی داشته باشید. یک موز متوسط حاوی ۳٫۱ گرم فیبر است. این یعنی قند خونتان مانند دیگر غذاهای حاوی قند بالا به صورت ناگهانی بالا نخواهد رفت. به همین خاطر بعد از خوردن یک موز احساس سنگینی نمی کنید و بعد از ۳۰ دقیقه، دوباره گرسنه نیستید. موز خود را با پروتئین و مقداری چربی از کره بادام زمینی یا بادام دریافت کنید.

با این کار، قدرت ماندگاری انرژیِ میوه ای که خوردید را افزایش می دهید. سعی کنید موز را قبل یا بعد از ورزش بخورید تا به شما انرژی دهد و در ریکاوری کمکتان کند. موز دشمنتان نیست. اگر می خواهید وزن کم کنید به جای یک میوه روی کل برنامه غذایی و ورزشتان تمرکز کنید. چنین نگرشی شما را خیلی جلوتر خواهد برد.

 

خوردن موز قبل از ورزش خوب است؟

 اگر دوست دارید بهتر ورزش کنید، شاید وقتش رسیده که از موز به عنوان میان وعده قبل از ورزش استفاده کنید.

در یک تحقیق، ۲۰ دوچرخه سوار مرد بعد از اینکه یک شب چیزی نخوردند قبل از اینکه مسیری ۷۵ کیلومتری را رکاب بزنند تنها آب و یا آب با گلابی یا موز دریافت کردند. آن دسته از افرادی که آب با میوه دریافت کرده بودند ۵۰ درصد از کسانی که فقط آب نوشیده بودند سریعتر ریکاوری کردند. همچنین این افراد در مسیر دوچرخه سواری سریعتر، پر انرژی تر و دقیق تر هم بودند. بسیاری از ورزشکاران بدون اینکه چیزی بخورند یا بنوشند مسابقه می دهند و شاید فقط کمی آب یا نوشدنی ورزشی بنوشند.

متاسفانه این اشتباهی است که برخی از ورزشکاران انجام می دهند و آب حاوی قند را به جای میوه استفاده می کنند. قند موجود در موز به همان سرعت قند نوشیدنی های ورزش وارد روده می شوند، اما موز چیزهای خوبی نیز به همراه دارد از جمله ویتامین C و پتاسیم. موز همچنین ساخت دوپامین در مغز را تحریک می کند.

 

کار دوپامین چیست؟

ورزش به طور کلی باعث افزایش متابولیزم هوازی می شود، که ساخت رادیکال های آزاد را افزایش می دهد. دوپامین حاصل از تحریک میوه ها به بهبود ظرفیت آنتی اکسیدان کمک می کند، که در نتیجه بدن می تواند با تاثیر منفی رادیکال های آزاد مبارزه کند. این هم یک دلیل دیگر که موز را دوست داشته باشید و همیشه در سبد خرید خود جایی برای این میوه پرخاصیت خالی کنید. همچنین گفته می شود موز دقیقا همان میکس مواد قندی را دارد که مورد نیاز یک ورزشکار است. قندی که در موز وجود دارد را می توانید در بسیاری از نوشیدنی های ورزشی پیدا کنید.

 

شما هم می خواهید از چنین مزیتی برخوردار شوید؟ البته که می خواهید، پس ۱۵ تا ۲۰ دقیقه قبل از ورزش نصف یک موز را به همراه یک لیوان آب میل کنید.

نویسنده: کورین میلر

 

درنظر داشته باشید کلینیک ها و مراکز زنجیره ای گرین لایف (رتبه 1 لاغری در ایران) میتوانند در زمینه لاغری و تغذیه به شما بسیار کمک کنند. برای اطلاع بیشتر با شماره های02134247 با 120خط تماس حاصل فرمایید.

خدمات گرین‌لایف
آخرین مقالات