هنگام چربی سوزی و لاغری، چربی‌ها کجا می‌روند؟

چربی سوزی و لاغری، فرآیند لاغری در بدن

انرژی و متابولیسم چربی

بیشتر ما باور داریم که چربی به انرژی تبدیل می‌شود و در طی انجام حرکات ورزشی و یا زمانی که مقدار مصرف کالری را کاهش می‌دهیم، می‌سوزد. روبن معتقد است که این باور قانون پایستگی ماده را زیر سؤال می‌برد. او معتقد است که تئوری تعادل انرژی (اگر ما به‌طور منظم کیلوژول بیشتر از نیاز بدنمان بخوریم، اضافه‌وزن به‌عنوان چربی در بدن ذخیره می‌شود) فقط بر تولید انرژی تمرکز دارد؛ اما آنچه موردتوجه روبن قرار گرفته است اجزاء لازم و حیاتی برای متابولیسم کامل چربی‌های بدن انسان است.

باورهای غلطی راجع به تولید دی‌اکسیدکربن و آب درنتیجه تولید انرژی و اینکه چگونه از بدن خارج می‌شوند وجود دارد. روبن توضیح می‌دهد که بخش عمده این دو محصول در ریه‌ها تولید می‌شود و توضیح می‌دهد که چگونه چربی از بدن دفع می‌شود. چربی چگونه از بدن دفع می‌شود؟

این تحقیق نشان می‌دهد که چربی‌ها هرگز به‌طور معجزه‌آسایی جذب ماهیچه‌ها نمی‌شوند و این تصور که الباقی آن‌ها از طریق دفع گاز از بدن خارج می‌شوند کاملاً اشتباه است. البته ازآنجایی‌که چربی دومین منبع تولید انرژی است پس می‌توانیم بگوییم که باور شما راجع به انرژی و دفع چربی چندان هم اشتباه نیست.

هدف این مقاله‌ای نیست که راجع به اینکه چربی برای استفاده، به انرژی تبدیل می‌شود صحبت کند، بلکه هدف اصلی این است که بگوییم چربی چگونه از بدن دفع می‌شود. در این مقوله چیزی بیش از قانون پایستگی ماده وجود دارد. هدف ما فهمیدن متابولیسم چربی در سطح مولکولی و اینکه چگونه و کجا چربی‌ها سوخته شده و از بین می‌روند، است.

چربی سوزی و ورزش لاغری

چربی چیست؟

بافت چربی، واژه بالینی است که برای چربی بدن بکار می‌رود. دو نوع بافت چربی در بدن انسان وجود دارد. بافت چربی سفید که عمدتاً مسئول ذخیره انرژی و آزاد کردن اسیدهای چرب درزمانی که سوخت بدن به سطح پایینی رسیده است، است. در بدن شما بخش زیادی از این نوع بافت را در خود جای‌داده است که در زیرپوست و اطراف ارگان‌ها ذخیره شده است. این همان چربی است که اغلب ما به دنبال کاهش دادن آن هستیم.

بافت چربی قهوه‌ای، به‌عنوان چربی خوب شناخته‌شده و دمای بدن را تنظیم می‌کند. از بافت چربی مشتق می‌شود و برای گرم نگه‌داشتن شما کالری می‌سوزاند. چربی قهوه‌ای در مقایسه با چربی سفید، مویرگ‌های بسیار بیشتری دارد و مواد مغذی و اکسیژن را به سراسر بدن منتقل می‌کند.

چربی متشکل از سلول‌های منحصربه‌فردی است که آدیپوسیت نامیده می‌شوند (سلول‌های حامل چربی). بدن انسان شامل میلیاردها سلول چربی است که در اندازه‌های مختلف دسته‌بندی می‌شوند. سلول‌های چربی سفید، با یک ریزقطره بزرگ چربی که با آب، نمک و پروتئین احاطه شده، پرشده‌اند. ریزقطره ها معمولاً متشکل از ترگلیسرید هستند (گلیسرول و سه اسید چرب). سطح بالای تریگلیسرید در جریان خون سبب افزایش خطر ابتلا به امراض قلبی عروقی و سکته می‌شود.

سلول‌های چربی قهوه‌ای شامل ریزقطره های متعدد چربی هستند که از نمک، آب و پروتئین بیشتری تشکیل‌شده‌اند. این سلول‌ها همچنین با انبوهی از میتوکندری هایی پرشده‌اند که مسئول انرژی شیمیایی که کالری را برای تولید گرما در بدن می‌سوزانند، می‌باشند. چربی چگونه از بدن دفع می‌شود؟

بافت سفید چربی، شاخص ارزیابی میزان چربی بدن یک فرد است. درافرادیکه سالم هستند و اضافه‌وزن ندارند، چربی سفید تقریباً 20% کل وزن یک مرد و 25% کل وزن یک زن را تشکیل می‌دهد.

 

چربی چه‌کاری انجام می‌دهد؟

چربی متشکل از سلول‌هایی است که در بدن برای ذخیره انرژی و پروتئین استفاده می‌شوند. بدن از این چربی ذخیره‌شده برای کار کردن ماهیچه‌ها و نیز به‌عنوان میزبان مسیر متابولیک و شکستن آنزیماتیک استفاده می‌کند.

زمانی که بیش ازآنچه بدنتان نیاز دارد، کالری مصرف می‌کنید، بدن این کالری را در سلول‌های چربی و آدیپوسیت ها ذخیره می‌کند. ذخیره حاصل از انرژی تحت عنوان تریگلیسرید شناخته می‌شود، نوعی از چربی که در سلول‌های چربی بدن ذخیره می‌شود. چربی ذخیره‌شده، علاوه بر تأمین انرژی، بدن را عایق بدی کرده و از ارگان‌های حیاتی محافظت می‌کند.

 

زمان چربی سوزی

قبل از اینکه توضیح دهیم در طی فرآیند سوختن چربی چه اتفاقی می‌افتد، دانستن اینکه وزن درون‌سلولی از کجا می‌آید کمک‌کننده خواهد بود.

شاخص برمن نشان می‌دهد که هر انسان روزانه حدوداً 700 گرم اکسیژن را تنفس می‌کند. این مقدار به آنچه روزانه خورده و نوشیده می‌شود اضافه می‌گردد. بر طبق آخرین آمارهای به‌دست‌آمده، هر نفر به‌طور میانگین دو و نیم کیلو تا سه و نیم کیلو در روز غذا و نوشیدنی می‌خورید. آنچه می‌خورید و آنچه نفس می‌کشید نیاز دارد که در بدن شما باقی بماند، هرچند که شما بخواهید وزن کم کنید.

در طی فرآیند سوختن چربی، بدن چربی را به انرژی ناپایداری تبدیل می‌کند که باعث می‌شود سلول چربی کوچک و منقبض شود. این تبدیل متابولیک انرژی همچنین گرمایی را تولید می‌کند که به کنترل دمای بدن کمک می‌کند و به‌طور هم‌زمان، اکسیژن نیز به محصولات جانبی تبدیل می‌شود. چربی چگونه از بدن دفع می‌شود؟

مراحل بیوشمیکال و آنزیم‌های بسیاری برای شکستن فقط یک مولکول تریگلیسرید نقش دارند. برخی از چربی‌ها برای انرژی قابل استفاده دردسترس قرار دارند، اما دی‌اکسید کربن (CO2) و آب نیز در طی این فرآیند، از سلول چربی آزاد می‌شوند. در حقیقت، درصد بالایی دی‌اکسید کربن (CO2) تولیدشده و هنگامیکه چربی می‌سوزانید از بدن خارج می‌شود.

 

چربی‌ها کجا می‌روند؟

اغلب ما، حقیقتاً به اینکه وقتی وزن کم می‌کنیم و لاغر میشویم چربی‌های بدنمان کجا می‌روند فکر نمی‌کنیم و فقط از اینکه عدد وزنمان کاهش‌یافته است خوشحال می‌شویم. ممکن است نسبت به اینکه نمی‌دانید پس از انجام فرآیند چربی سوزی، چربی‌ها حقیقتاً کجا می‌روند کنجکاو باشید.

محاسبات آماری نشان می‌دهند که زمانی که چربی از بین می‌رود،84% آن به‌عنوان دی‌اکسید کربن آزاد می‌شود.16% باقی‌مانده نیز به‌عنوان آب خارج می‌گردد. در طی تبدیل انرژی، دی‌اکسید کربن و آب، محصولات جانبی یا اضافات به شمار می‌آیند که از طریق ادرار، تعریق و تنفس خارج می‌شوند.

 

آنچه می‌خورید و جاییکه می‌رود

این تحقیق همچنین ریه‌ها را به‌عنوان ارگان اصلی حذف چربی‌ها در بدن معرفی می‌کند.

 

راه‌های تسریع کاهش وزن و لاغری

ازآنجایی‌که چربی با خارج شدن دی‌اکسید کربن، از بدن دفع می‌شود، ممکن است از شنیدن اینکه تنفس سریع‌تر می‌تواند در تسریع کاهش زن مؤثر باشد شگفت‌زده شوید؛ اما متأسفانه این متد چندان مناسب نیست زیرا فقط به هواگیری بیش‌ازحد، سرگیجه و احتمالاً ضعف دچار خواهید شد.

راه‌های سالمی برای افزایش مصرف اکسیژن و تسریع کاهش وزن وجود دارد. انجام فعالیت‌هایی که میزان متابولیسم شمارا افزایش می‌دهند آغازگر خوبی هستند. افزایش تحرک و انجام ورزش‌های منظم روزانه سبب افزایش متابولیسم بدن می‌شوند.

ورزش متابولیسم بدن یا میزان استفاده بدن شما از انرژی را افزایش می‌دهد. کالج آمریکایی طب ورزش، حداقل 150 دقیقه انجام حرکات ورزشی در حد متوسط رو به سنگین را در هفته توصیه می‌کند.

برمن معتقد است که شما می‌توانید با انجام فعالیت‌هایی که میزان متابولیسن را دو برابر می‌کند، خروج دی‌اکسید کربن را افزایش دهید. به‌عنوان‌مثال، پیاده‌روی آرام، بعد از اتمام حرکات ورزشی سبب حذف مقدار بیشتری دی‌اکسید کربن از بدن شده و توانایی بدن را برای کاهش وزن افزایش می‌دهد.

 

دیگر توصیه‌های لازم برای افزایش میزان متابولیسم و خروج بیشتر دی‌اکسید کربن عبارت‌اند از:

 • بجای آسانسور از راه‌پله‌ها استفاده کنید.
 • اتومبیلتان را اندکی دورتر پارک کنید و تا مقصد اندکی پیاده‌روی کنید.
 • بازی با کودکان از گزینه‌های بسیار مفید است.
 • هنگام کار بجای نشستن، بیاستید
 • وقفه کوتاه‌مدت هنگام کار و انجام حرکات کششی و پیاده‌روی کوتاه‌مدت
 • آخر هفته‌ها را بجای خوابیدن و گذراندن وقت زیر پتو، فعال و پرتحرک بگذرانید.

حتی هنگامی‌که خواب هستید هم بدنتان در حال خارج کردن دی‌اکسید کربن است. در حقیقت، شما تقریباً 7 انس دی‌اکسید کربن،25% حجم روزانه‌ای که باید از بدن تخلیه شود را هنگام خواب آزاد می‌کنید. این یعنی هرروز صبح که از خواب بیدار می‌شوید، فرآیند خروج دی‌اکسید کربن از قبل شروع‌شده است.

طبق نظر برمن، ریه‌ها اصلی‌ترین ارگان برای چربی‌ها بشمار می‌آیند و به همین دلیل کلید کاهش وزن، باز کردن قفل کربن ذخیره‌شده در سلول‌هاست. آنچه برای کاهش موفقیت‌آمیز وزن بیش از هر چیز دیگر توصیه می‌شود، کمتر خوردن و بیشتر تحرک کردن است. به این معنا که کاهش کالری مصرفی به مصرف انرژی بیشتر در بدن می‌انجامد؛ اما هرگز ورزش کردن را فراموش نکنید. ورزش به‌طور طبیعی میزان اکسیژن مصرفی را افزایش می‌دهد و به حذف بیشتر دی‌اکسید کربن از بدن کمک می‌نماید.

 

وقتی رژیم می‌گیرید و ورزش می‌کنید، چه اتفاقی می‌افتد ؟

در زمان کاهش وزن چه اتفاقی برای چربی‌های بدن می‌افتد: آیا بصورت عرق از بدن خارج می‌شوند، آیا بصورت ادرار یا تنفس از بدن خارج می‌شود؟ جواب هر سه این موارد بله است.

اما چطور این اتفاق می‌افتد. به گفته یک متخصص غدد بدن ما برای ذخیره انرژی اضافی در سلول‌های چربی طراحی شده است. اگر شما اضافه وزن دارید، به این معناست که شما انرژی بیشتری نسبت به آنچه مصرف می‌کنید دریافت نموده‌اید ( کالری واحد انرژی است)، به این معنا که میزان کالری دریافتی شما بیشتر از کالری مصرفی شما بوده است.

انرژی اضافی در بافت چربی در بدن شما به شکل تری‌گلیسیرید ذخیره می‌شود. مقادیر کمتر انرژی بصورت گلیکوژن در کبد و عضلات شما ذخیره می‌شود.

 

بدن شما چگونه از انرژی استفاده می‌کند؟

استفاده از انرژی در بدن به شیوه های گوناگونی است:

 • در زمانی‌که در حال استراحت هستید: قلب شما برای پمپاژ، ریه های شما برای تنفس و مغز شما برای فکرکردن به انرژی نیاز دارند. ( این متابولیسم پایه شما می‌باشد.)
 • زمانی‌که به فعالیت مشغول هستید: عضلات شما نیاز به انرژی دارد، خواه برای برخواستن از یک صندلی باشد و یا شرکت در ماراتون، در هر دو حالت نیاز به انرژی وجود دارد، اما ممکن است میزان این انرژی متفاوت باشد.
 • زمانی‌که غذا می‌خورید: دستگاه گوارش شما برای تجزیه و ذخیره مواد غذایی به انرژی نیاز دارد.

 

هنگامیکه رژیم می‌گیرید، برای چربی‌های بدن چه اتفاقی می‌افتد؟

وقتی رژیم می‌گیرید، میزان کالری کمتری نسبت به آنچه بدن شما نیاز دارد، دریافت می‌کنید. به دلیل این کمبود، بدن برای تامین میزان انرژی مورد نیاز به ذخایر چربی روی می‌آورد.

بدن شما رسوبات چربی را از طریق یک سری از فرآیندهای پیچیده متابولیک دفع می‌کند. فرآورده های جانبی متابولیسم چربی، از بدن شما به حالت های مختلف خارج و دفع می‌شوند:

 • به شکل آب از طریق دفع از پوست هنگام عرق کردن و دفع از طریق کلیه ها هنگام ادرار کردن
 • به شکل دی اکسید کربن از طریق دفع از ریه ها هنگام نفس کشیدن

در همین حال، تجزیه چربی انرژی مورد نیاز برای عملکردهای بیولوژیکی و فعالیت‌های بدنی آزاد می‌کند. این تجزیه همچنین گرمای مورد نیاز برای حفظ دمای بدن در درجه نرمال را تامین می‌کند.

 

هنگامیکه ورزش می‌کنید، برای چربی‌های بدن چه اتفاقی می‌افتد؟

ماهیچه های شما در ابتدا از طریق گلیکوژن ذخیره شده، انرژی مورد نیاز را تامین می‌کنند. بعد از ۳۰ تا ۶۰ دقیقه ورزش هوازی، بدن شروع به سوزاندن چربی‌ها می‌کند. (اگر بصورت ملایم ورزش می‌کنید، این زمان حدودا یک ساعت به طول می‌انجامد)

کارشناسان حداقل ۳۰ دقیقه فعالیت قلبی را دو تا سه بار در طول هفته توصیه می‌کنند.

آن‌ها همچنین تمرینات وزنه برداری و مقاومتی را نیز توصیه می‌کنند. افزایش توده عضلانی ممکن است به شما در سوزاندن کالری بیشتر و افزایش میزان متابولیسم پایه کمک کند.

ورزش باعث افزایش سرعت تنفس شما نیز می‌شود، بنابراین CO۲ بیشتری هنگام ورزش کردن از بدن خارج می‌شود.

 

مواردی در مورد ورزش و کاهش وزن

 • ورزش برای کاهش وزن و نگهداشت این کاهش مهم است. اما ممکن است این کار زمان بر باشد، پس صبور باشید.
 • پاسخ و عکس العمل ها به ورزش متفاوت است. برخی از افراد وزن کم می‌کنند، برخی دیگر وزنی را که دارند حفظ می‌کنند، و برخی حتی چند کیلویی وزن اضافه می‌کنند.
 • بطور کلی افرادی که با موفقیت وزن کم می‌کنند و می‌توانند این کاهش را حفظ کنند، حداقل یک ساعت در طول روز فعالیت بدنی دارند. شرکت در فعالیت های ورزشی سه بار در طول هفته بسیار توصیه می‌شود.

 

پایتخت لاغری

لاغری با دستگاه

چگونه با دستگاه لاغری از شر چربی احشایی خلاص شویم؟

مزایای و روش‌های لاغری موضعی با دستگاه‌های لاغری: راهکاری برای لاغری سریع

 

درنظر داشته باشید کلینیک ها و مراکز زنجیره ای لاغری گرین لایف (رتبه 1 لاغری در ایران) میتوانند در زمینه لاغری و تغذیه به شما بسیار کمک کنند. برای اطلاع بیشتر با شماره های02134247 با 120خط تماس حاصل فرمایید.

خدمات گرین‌لایف
آخرین مقالات