رژیم کتوژنیک چیست و چگونه می توان بوسیله آن لاغر شد؟

رژیم کتوژنیک چیست و چگونه می توان بوسیله آن لاغر شد؟

رژیم غذایی بسیار کم کربوهیدرات و پرچرب است که شباهت های زیادی با رژیم های اتکینز و کم کربوهیدرات دارد.این شامل کاهش شدید مصرف کربوهیدرات و جایگزینی آن با چربی است. این کاهش کربوهیدرات بدن ما را در یک حالت متابولیک به نام کتوز قرار می دهد. کتوز ، حالتی متابولیک است که در آن کتون ها به منبع مهم انرژی برای بدن و مغز تبدیل می شوند. برای وارد شدن به حالت کتوز، ممکن است نیاز به خوردن کمتر از 50 گرم کربوهیدرات در روز داشته باشید، گاهی اوقات کمتر از 20 گرم. مصرف دقیق کربوهیدراتی که باعث کتوزیس می شود در افراد مختلف متفاوت است.

چگونه چربی زیاد موجب لاغری می شود؟

این اتفاق زمانی رخ می دهد که مصرف کربوهیدرات و سطح انسولین کم باشد.وقتی این اتفاق می افتد، بدن ما در سوزاندن چربی برای انرژی بسیار کارآمد می شود. همچنین چربی را به کتون در کبد تبدیل می کند که می تواند انرژی مغز را تامین کند.

رژیم کتوژنیک چیست؟

رژیم های کتوژنیک می توانند باعث کاهش قابل توجه قند خون و سطح انسولین شوند. این فرایند همراه با افزایش کتون، فوایدی برای سلامتی دارد. کتوز یک حالت متابولیک است که در آن خون ما دارای غلظت بالایی از کتون ها، یعنی بتا هیدروکسی بوتیرات میباشد همچنین این اتفاق زمانی رخ میدهد که بدن ما شروع به استفاده از چربی به عنوان منبع اصلی سوخت خود می‌کند، زیرا دسترسی محدود به گلوکز یا قند خون، معمولاً ناشی از گرسنگی، روزه‌داری یا پیروی از یک رژیم غذایی بسیار کم کربوهیدرات است. بسیاری از سلول های بدن ترجیح می دهند از گلوکز برای سوخت استفاده کنند. هنگامی که بدن ما گلوکز کافی برای تامین انرژی این سلول ها را ندارد، سطح هورمون انسولین کاهش می یابد و باعث می شود اسیدهای چرب به مقدار زیاد از ذخایر چربی بدن آزاد شوند. بسیاری از این اسیدهای چرب به کبد منتقل می شوند و در آنجا اکسید شده و به کتون تبدیل می شوند که به آن اجسام کتون نیز می گویند. سپس آنها به عنوان یک منبع انرژی جایگزین در سراسر بدن استفاده می شود. برخلاف اسیدهای چرب، کتون‌ها می‌توانند از سد خونی مغزی عبور کنند و در غیاب گلوکز برای مغز ما انرژی فراهم کنند.

چگونه می توان رژیم کتوژنیک گرفت؟

برای دستیابی به این هدف، باید اکثر غذاهای غنی از کربوهیدرات را از رژیم غذایی خود حذف یا کاهش دهیم، از جمله:    سیب زمینی – میوه -دانه ها-حبوبات -آب نبات – نوشابه های شیرین و نوشیدنی های شیرین شده با شکر- چاشنی ها و سس هایی که حاوی شکر هستند، مانند سس کچاپ یا سس باربیکیو و از این قبیل مواد غذایی را میتوان اشاره کرد.

افراد ممکن است برای کاهش وزن، مدیریت بهتر سطح قند خون یا کاهش بروز تشنج های مرتبط با صرع، از جمله دلایل دیگر، از رژیم کتو پیروی کنند.

عوارض و علائم رژیم کتوژنیک چیست؟

هنگامی که از رژیم کتوژنیک استفاده میکنید ممکن است در جهت ابتلا به کتوز  علائم و نشانه هایی مانند: بوی بد دهان که توسط کتونی به نام استون ایجاد می شود

کاهش وزن – کاهش اشتها – سردرد – حالت تهوع – مه مغزی- خستگی مشاهده میشود.همچنین برای فردی که به تازگی به کتوزیس مبتلا شده است علائم بی ماری به نام آنفولانزای کتو مانند سردرد، خستگی، حالت تهوع و ناراحتی معده را تجربه می کند. برای اینکه مطمئن شوید در کتوز هستید، بهتر است سطح کتون خون خود را با استفاده از دستگاه اندازه‌گیری ادرار یا خون بررسی کنید. اگر کتون خون ما بین 0.5-3.0 میلی مول در لیتر باشد، به کتوز مبتلا شده اید.

در سال های اخیر، محبوبیت رژیم کتوژنیک به دلیل پتانسیل آن برای کاهش وزن افزایش یافته است هنگامی که رژیم غذایی بسیار کم کربوهیدرات می خوریم، بدن برای سوخت رسانی به کتون های مشتق از چربی که در کبد تولید می شود، متکی است. با گذشت زمان، این می تواند منجر به کاهش وزن و چربی معنی دار شود.

چه نکاتی در رژیم کتوژنیک باید رعایت شود؟

علاوه بر این، افراد با رژیم کتوژنیک کمتر احساس گرسنگی و سیری بیشتری می کنند که به کتوز نسبت داده می شود. به همین دلیل، به طور کلی هنگام پیروی از رژیم غذایی، مارش کالری ضروری نیست.

پیروی از رژیم کتوژنیک ممکن است برای افراد مبتلا به دیابت مفید باشد. تحقیقات نشان داده است که پیروی از یک رژیم غذایی کتوژنیک یک استراتژی موثر برای مدیریت سطح قند خون در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 است.

اما باز هم، پیروی از رژیم کتوژنیک ممکن است در دراز مدت دشوار باشد، بنابراین ممکن است برای بسیاری از افراد مبتلا به این بیماری، استراتژی مناسبی نباشد. علاوه بر این، می تواند ما را در معرض خطر بیشتر هیپوگلیسمی یا سطوح پایین قند خون قرار دهد.

در نهایت، همکاری نزدیک با یک متخصص مراقبت های بهداشتی مهم است. آنها می توانند به ما کمک کنند راهی برای مدیریت دیابت خود پیدا کنید که متناسب با سلامت، سبک زندگی و ترجیحات ما باشد. اگر رژیم کتو دارید، ممکن است ۲ تا ۴ روز طول بکشد تا وارد کتوز شوید. رژیم کتوژنیک یکی از شناخته شده ترین رژیم های غذایی کم کربوهیدرات دررژیم های غذایی میباشد.علیرغم محبوبیت اخیر آن، در واقع بیش از 100 سال است که وجود داشته است.در اصل در گذشته های دور، هدف آن دارویی بود. قبل از اینکه عوامل ضد صرع وجود داشته باشند، رژیم کتوژنیک به عنوان یک برنامه تغذیه درمانی برای کمک به درمان کودکان مبتلا به صرع معرفی شد.

امروزه، این رژیم غذایی بسیار کم کربوهیدرات در درجه اول برای کاهش وزن و مدیریت سطح قند خون استفاده می شود. هدف رژیم‌های کتوژنیک کتوز تغذیه‌ای است که با محدود کردن مصرف کربوهیدرات، تعدیل مصرف پروتئین و افزایش کالری به‌دست‌آمده از چربی به دست می‌آید.

محدود کردن بدن از کربوهیدرات ها و افزایش کالری از چربی به بدن ما کمک می کند تا منبع اصلی سوخت خود را از گلوکز – نوعی قند – به کتون ها یا ترکیباتی که از تجزیه چربی که به عنوان منبع سوخت جایگزین عمل می کند، تغییر دهد بنابراین کاهش وزن نتیجه یک حالت متابولیک است که در آن بدن چربی را به عنوان منبع سوخت اصلی خود ترجیح می دهد.

در حالی که طرفداران رژیم کتو فواید سلامتی آن از جمله کاهش وزن، افزایش سطح کلسترول HDL (خوب) و کاهش سطح قند خون، انسولین و تری گلیسیرید را به سرعت جشن می گیرند، این رژیم نیز معایبی دارد که باید قبل از امتحان آن را در نظر بگیریم.

خدمات گرین‌لایف
آخرین مقالات