ماساژ لاغری چیست و چه تاثیری در لاغری دارد؟

ماساژ لاغری چیست و چه تاثیری در لاغری دارد؟

ماساژ لاغری، یکی از جدیدترین اکتشافات و درعین حال کاربردی ترین روشهای لاغری است. شاید کمتر شنیده باشیم که با ماساژ هم بتوان لاغر شد اما این موضوع کاملا حقیقت دارد.

تاریخچه ماساژ به چه زمانی باز می گردد؟

نخستین آثار استفاده بشر از ماساژ، در سال ۲۷۰۰ پیش از میلاد در تمدن چینی‌ها مشاهده شده است. همچنین ماساژ درمانی در ادوار تاریخ رم کاربرد بسیاری داشته و در درمان بسیاری از امراض و بیماری ها  مورد استفاده قرار میگرفت.

چرا ماساژ لاغری مورد توجه قرار گرفت؟

روش‌های بسیاری برای درمان چاقی وجود دارد که ماساژ درمانی یکی از کاربردی ترین روش های مکمل میباشد که برای سرعت بخشیدن به روند لاغری استفاده می‌شود ماساژ درمانی یکی از راه‌هایی است که امروزه بسیار مورد استفاده قرار میگیرد. ماساژ درمانی ممکن است اثرات مفیدی بر چاقی داشته باشد اما هیچ بررسی سیستماتیکی به طور خاص در مورد ماساژ درمانی برای چاقی در نوجوانان و بزرگسالان یافت نشده بنابراین ما تصمیم گرفتیم ارزیابی دقیق اثربخشی ماساژ درمانی و هدایت بالینی بر روی چاقی مورد بررسی قرار دهیم.

نمیتوان به سادگی از مزایای روانی ماساژ مرتبط با لاغری گذشت. یکی از دلایل اصلی این امر این است که ماساژ باعث افزایش سطح هورمون‌های مثبت ترشح شده توسط بدن ما از جمله سروتونین و دوپامین می‌شود،. سروتونین گاهی اوقات به عنوان «هورمون شادی» شناخته می شود زیرا به احساس کلی شادی و رضایت کمک می کند. در همین حال، دوپامین می تواند بر خلق و خوی عمومی، الگوهای خواب، حافظه و توانایی تمرکز و یادگیری تاثیر بگذارد. در حالی که سطح هورمون استرس یعنی کورتیزول را مهار می‌کند. در این میان ناگفته نماند استرس های روزمره باعث ترشح هورمون کورتیزول به مقدار زیاد میشود که ترشح این هورمون خود یکی از اصلی ترین علل چاقی و افزایش وزن افراد است.

ماساژ چه تاثیری روی هورمونها دارد؟

کورتیزول همچنین متابولیسم را کاهش می دهد و کاهش وزن را دشوارتر می کند. کورتیزول گاهی اوقات به عنوان “هورمون استرس” شناخته می شود زیرا سطوح بالای آن در طول دوره های استرس زیاد یا طولانی مدت ترشح می شود. اگرچه در بسیاری از عملکردهای مهم بدن، از افزایش قند خون و کاهش التهاب، نقش اساسی ایفا می کند، زمانی که سطح آن بالا بماند، می تواند عوارض جانبی منفی ایجاد کند. اینها شامل افزایش اشتها، نوسانات خلقی و مشکل در تمرکز است – همه اینها می تواند باعث شود که ما انتخاب های غذایی ضعیفی داشته باشیم که کاهش وزن را بسیار سخت تر می کند. یک مطالعه ارتباطی بین سطح بالای کورتیزول و مقادیر بیشتر چربی شکم پیدا کرد که نشان می‌دهد کورتیزول بالا می‌تواند منجر به پرخوری شود.

ماساژ درمانی چگونه کار می کند؟

از آنجایی که از علل اصلی چاقی و اضافه وزن میتوان به ناسالم بودن و سبک اشتباه زندگی افراد اشاره کرد،ماساژ درمانی با روش های مختلف به تغییر سبک زندگی کمک بسزایی خواهد کرد به طور مثال میتوان به تغییر سبک خواب افراد به کمک ماساژ درمانی اشاره کرد.

تاثیر ماساژ درمانی بر کیفیت خواب نیز مهم است. خواب کافی برای لذت بردن از یک سبک زندگی کامل، سالم و فعال بسیار مهم است. با این حال، بسیاری از مردم اختلالات خواب را تجربه می کنند.

ماساژ از راه های مختلف به بهبود خواب  افراد کمک می کند. در مرحله اول  تنشی و استرسی را که ممکن است ما را بیدار نگه دارد، کاهش می دهد و در مرحله بعدی با تحریک تولید اندورفین های طبیعی تسکین دهنده درد و کاهش التهاب، به کاهش ناراحتی و درد کمک می کند. ماساژ منظم می تواند به بهبود چشمگیر کیفیت خواب کمک کند، به طوری که ما کمتر دچار خستگی می شویم که می تواند منجر به دفع انرژی ناسالم شود. در چنین شرایطی ما حتی نیازی به مراجعه به یک درمانگر نداریم – تکنیک های ماساژ انجام شده در خانه می تواند به همان اندازه موثر باشد.ماساژ منظم می‌تواند خلق و خو و کیفیت خواب ما را بهبود بخشد و انتخاب سبک زندگی سالم‌تر را آسان‌تر کند.

متابولیسم به فرآیند درونی گفته میشود،غذایی که می خوریم را به انرژی (کالری) تبدیل می کند که در نهایت از این انرژی برای عملکرد روزانه را می سوزانیم. هر چه متابولیسم ما بالاتر باشد، کالری بیشتری می سوزانیم، حتی زمانی که به سادگی در حال استراحت هستیم. متابولیسم بالا به این معنی است که برای حفظ وزن خود باید کالری بیشتری مصرف کنیم. با این حال، اگر رژیم غذایی سالم و متعادلی داشته باشیم و آن کالری اضافی را مصرف نکنیم، باید متوجه شویم که کاهش وزن آسان‌تر است.

ماساژ چگونه موجب لاغری می شود؟

ماساژهای منظم گردش خون ما را بهبود میبخشد، خون غنی از مواد مغذی و اکسیژن را به اطراف بدن ارسال می کند که باعث می شود سیستم های بدن از جمله متابولیسم بدن به طور موثرتری عمل کنند. همچنین ثابت شده است که ماساژ درمانی باعث کاهش استرس می شود که به نوبه خود به سرعت بخشیدن به متابولیسم و به اهداف کاهش وزن کمک می کند.همچنین با افزایش گردش خون ناشی از ماساژ عضلات بدن شل شده و باعث کاهش خشکی بدن و انقباضات دردناک  و اسپاسم عضلانی میشود

کارشناسان توصیه می‌کنند که ماساژ شکم با یک حرکت صاف و دایره‌ای انجام شود که جریان سیستم گوارشی طبیعی را تقلید می‌کند.تا با تغییر در الگوی جریان خون و تقلید حرکات گوارشی باعث افزایش متابولیسم در نتیجه افزایش مصرف کالری و در نهایت کاهش وزن میشود.

می‌توانیم حرکات این روش از ماساژ را به صورت دستی انجام دهیم، با استفاده از انگشتان دست و کف دست‌ها یا می‌توانیم از ابزاری برای کمک نیز استفاده کنیم.

ماساژ درمانی شامل تکنیک‌های زیادی مانند :فشار دادن، مالش ، نیشگون گرفتن ، ورز دادن ، فشار دادن قوسی و تکان دادن می‌باشد. که با مجموعه از این حرکات به صورت درست و بررسی شده میتوان نتایج فوق العاده ای را در روند درمان چاقی مشاهده کرد.

همچنین ماساژ درمانی شامل روش های متعددی می باشد که در این مقاله به چند نمونه از کاربردی ترین این روش ها برای کاهش وزن و کمک به سرعت لاغری اشاره خواهیم کرد.

نواع ماساژ لاغری چیست؟

ماساژهای مختلفی وجود دارند که می توانند مستقیما برروی لاغری و کاهش وزن تاثیر داشته باشند. در این بخش به برخی از انواع مفید و پرکاربرد این ماساژها اشاره خواهیم کرد.

ماساژ خلا

این ماساژ یکی از ماساژهای خاص و کمیاب است که برای درمان سلولیت ها بسیار کاربرد دارد.

ماساژ کلاسیک

ماساژ کلاسیک برای درمان گرفتگی عضلات ناحیه کمر و گردن مورد استفاده قرار میگیرد و در افراد با اضافه وزن بسیار بالا بسیار کاربرد دارد.

ماساژ آروماتراپی

این ماساژ به همراه بعضی از روغن های خاص انجام میشود که به ماساژ رایحه درمانی نیز شهرت دارد. در این نوع درمان از روغن های خاص مانند روغن بابونه ، شمعدانی ، چای سبز، اسطوخودوس و … استفاده می شود که با جذب پوستی باعث تخریب سلول های چربی و آپوپتوز سلولی میشود و موجب چربی سوزی می شود. در این حالت با فشار و حرکات وارد شده توسط ماساژور به فرد جریان خون افزایش یافته و باعث  تولید گرما میشود که این اتفاق به همراه مکانیسم چربی سوزی روغن ، تخریب سلول های چربی را به صورت چشمگیری به همراه دارد.

خدمات گرین‌لایف
آخرین مقالات