فریز یا کرایولیپولیز چگونه چربی‌ها را از بین می‌برد؟

فریز یا کرایولیپولیز چگونه چربی‌ها را از بین می‌برد؟

این روزها داشتن فرم بدن مناسب برای اغلب افراد چه آقایان و چه خانم‌ها بسیار مهم است. با این حال، برخی افراد هستند که در نواحی مختلف مانند شکم، پهلو، بازوها، غبغب و…. چربی اضافی دارند که از آن‌ها خسته شده‌اند. شاید بتوان با رژیم یا ورزش‌های مخصوص این چربی‌ها را تا حدی کاهش داد، اما فرم دلخواه شما به سختی ایجاد خواهد شد. اگر شما هم جزء این دسته افراد هستید؛ می‌توانید از روش‌های زیبایی و لاغری استفاده کنید. اما، اگر علاقه به جراحی ندارید، فریز یا کرایولیپولیز گزینه مناسبی برای شما خواهد بود.

کرایولیپولیز چیست؟

همان‌طور که گفته شد، اگر علاقه‌‌ای به انجام جراحی‌های تهاجمی ندارید، کرایولیپولیز بهترین انتخاب برای لاغری خواهد بود. کرایولیپولیز روشی است که در آن چربی‌های اضافی شما انجماد یا فریز می‌شوند. این جراحی غیرتهاجمی برعکس دیگر دستگاه‌ها و لیزرها از دمای سرد کمک می‌گیرد تا رسوب چربی در نواحی خاصی از بدن را کاهش دهد. در کل، این روش برای کاهش رسوبات یا برآمدگی‌های چربی موضعی که به رژیم غذایی و ورزش پاسخ نمی‌دهند و به دنبال کاهش سایز هستند؛ ایجاد شده است. برای افرادی که چاق هستند یا به طور قابل توجهی اضافه وزن دارند؛ مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

کرایولیپولیز در چه مناطقی از بدن قابل استفاده است؟

با توجه به شرایط خاص این روش، شما نمی‌توانید از کرایو برای از بین بردن چاقی بدن استفاده کنید و فقط برخی نواحی هستند که برای درمان و لاغری سریع آن‌ها می‌توانید از این روش کمک بگیرد. مناطقی از بدن برای کرایولیپولیز عبارت‌اند از:

 • زیر چانه (غبغب)
 • بالای بازوها
 • قسمت داخلی و خارجی ران
 • لاغری شکم
 • لگن یا پهلو
 • کمر
 • باسن

فریز یا کرایولیپولیز چگونه چربی‌ها را از بین می‌برد؟

خبر خوب این است که این روش لاغری را می‌توان به شکل سرپایی در مطب پزشک یا کلینیک انجام داد. پزشک شما ابتدا میزان چربی‌ها در نواحی مورد نظر را ارزیابی کرده و با یک مداد نشانگر پوست، ناحیه دقیق را مشخص می‌کند. پس از آن از یک دستگاه که نام آن اپلیکاتور است برای منجمد کردن لایه سلول‌های چربی در زیر پوست استفاده می‌کنند. برای انجام این پروسه:

 1. ابتدا برای محافظت از پوست شما یک پد ژل را روی ناحیه مورد نظر قرار می‌دهند.
 2. چربی اضافی آن ناحیه یا همان برآمدگی‌های چربی به داخل دهانه خالی اپلیکاتور مکیده یا جارو می‌شوند.
 3. در این مرحله و با اعمال مکش، ممکن است کمی احساس کشش داشته باشید. البته فقط این نیست؛ سرمای شدید، گزگز، درد و گرفتگی هم از دیگر مواردی هستند که احتمالاً آن‌ها را نیز احساس خواهید کرد. اما نگران نباشید بعد از 5 تا 10 دقیقه کمتر خواهد شد؛ زیرا ناحیه در طول فرآیند خنک سازی بی‌حس می‌شود؛ پس جای نگرانی نیست.
 4. لایه چربی به تدریج تا دمای مورد نظر بین 30.2 تا 39.2 درجه فارنهایت خنک می‌شود.

کاهش وزن هر ناحیه تا حدود یک ساعت زمان می‌برد. پس از اتمام کار دستگاه اپلیکاتور برداشته شده و به مدت چند دقیقه ناحیه تحت درمان ماساژ داده خواهد شد. این کار به تجزیه سلول‌های چربی و لاغری کمک می‌کند.

کرایولیپولیز چه مزایایی دارد؟

برای کاهش وزن و لاغری به روش فریز یا کرایو نیازی به جراحی باز نیست؛ پس بسیار کم خطر بود و خبری از عفونت و عوارض خطرناک نخواهد بود. از مزایای دیگر آن می‌توان:

 • برای این عمل نیازی به آرام بخش و بیهوشی نیست.
 • از روش کرایو می‌توان در یک جلسه برای نواحی مختلف بدن استفاده کرد.
 • بیشتر افراد بعد از کرایو می‌توانند فعالیت‌های عادی روزانه خودشان را از سر بگیرند.
 • محدودیت سنی برای لاغری با استفاده از این روش وجود ندارد.
 • هیچ آسیبی به رشته‌های عصبی، رگ‌های خونی، ماهیچه‌ها یا آسیب دائمی به پوست در ناحیه درمان وارد نمی‌شود.
 • سلول‌های چربی که از بین رفته‌اند برای همیشه از بدن شما خارج خواهند شد.

کرایولیپولیز چه معایبی دارد؟

هر جراحی معمولا با برخی معایب روبرو است که دانستن آن‌ها به شما کمک می‌کند تا به درستی در انتخاب روش مناسب برای لاغری تصمیم بگیرید. برخی از آن‌ها شامل:

 • از روش کرایو برای افرادی که دچار چاقی مفرط هستند، استفاده نخواهد شد.
 • این روش فقط برای افرادی که از سلامت عمومی خوبی برخوردار هستند و هیچ مشکل عصبی یا ارتوپدی ندارند و به دنبال کاهش چربی نقطه‌ای در نواحی خاصی از بدن هستند؛ توصیه می‌شود.
 • این احتمال هست که بعد از بهبودی سطح پوست نامنظم یا صاف نباشد.
 • این امکان وجود دارد که بیش از یک جلسه برای درمان نیاز باشد.
 • در صورت نیاز به بیش از یک جلسه، جلسات بعدی تا 6 الی 8 هفته بعد خواهند بود. به این دلیل که مدت زیادی طول می‌کشد تا سلول‌های مرده چربی از بدن خارج شوند.
 • این امکان وجود دارد که چربی در نقاط دیگر بدن رسوب کند.
 • افزایش وزن پس از انجام کرایولیپولیز امکان پذیر است.

تاثیر کرایولیپولیز برای لاغری موضعی و سلولیت چگونه است؟

سلول‌های چربی بدن ما نسبت به سایر سلول‌ها (مانند سلول‌های پوست) بیشتر در معرض آسیب ناشی از دمای سرد هستند؛ بنابراین تکنیک کرایولیپولیز بر همین اساس شکل گرفته است. به این شکل که دمای سرد به سلول‌های چربی آسیب رسانده و باعث ایجاد یک پاسخ التهابی از سمت بدن شده و در نهایت منجر به مرگ سلول‌های چربی می‌شود. پس از آن، ماکروفاژها، نوعی از گلبول‌های سفید خون و بخشی از سیستم ایمنی بدن، به محل آسیب فراخوانده می‌شوند تا سلول‌های چربی مرده و مواد زائد را از بدن پاک کنند. این تاثیر کرایولیپولیز برای لاغری موضعی و سلولیت است؛ اما، اوضاع برای سلولیت کمی متفاوت خواهد بود. در واقع، کرایولیپولیز برای خلاص شدن از شر سلولیت موثر نیست. به این دلیل که این روش فقط سلول‌های چربی را برای لاغری از بین می‌برد. بنابراین، تاثیری در استحکام یا خاصیت ارتجاعی این بافت‌های همبند، نخواهد داشت.

چه مدت پس از کرایولیپولیز، نتایج قابل مشاهده است؟

روش کرایولیپولیز برای لاغری، اقدام به انجماد سلول‌های چربی ناخواسته می‌کند. بعد از انجماد سلول‌ها از بین رفته و بدن شروع به دفع طبیعی آن‌ها خواهد کرد. پس به تدریج می‌توانید شاهد نتایج این روش باشید. با این حال، نتایج قابل مشاهده بعد از کرایولیپولیز در عرض سه هفته قابل مشاهده بوده و در برخی موارد هم، ممکن است نتایج نهایی تا شش ماه پس از درمان هم ظاهر نشوند. پس بسته به میزان چربی‌ها و شرایط بدنی هر فرد، لاغری نواحی خاص بین 3 تا 6 ماه متغیر است. البته مهم‌ترین مسئله در رسیدن به نتیجه دلخواه کمک گرفتن از یک پزشک متخصص و کلینیکی که از تجهیزات مدرن استفاده می‌کنند هم بی تاثیر نیست. پس به این موارد هم توجه کنید.

چگونه می‌توان نتایج کرایولیپولیز را سرعت بخشید؟

فرقی نمی‌کند چه جراحی انجام دهید؛ در کل رعایت یک سری موارد می‌تواند به شما در رسیدن نتیجه دلخواه کمک کند. بنابراین، بهترین راه برای بهبود نتایج کرایو، حفظ یک سبک زندگی سالم و ورزش منظم است. از آنجایی که یک مدت زمان معین طول می‌کشد تا سلول‌های مرده تجزیه و از بدن شما خارج شوند، باید به آنچه می‌خورید، توجه کنید. چون، اگر به عادت‌های قبلی خودتان برگردید و برنامه غذایی کم کالری و ورزش را کنار بگذارید؛ نتایج رضایت بخشی نخواهد داشت. راه دیگر برای بهبود نتایج، ماساژ است. سعی کنید بعد از درمان به مدت پنج دقیقه ناحیه تحت درمان را ماساژ دهید. انجام این کار می‌تواند به بهبود کاهش چربی تا 68 درصد پس از دو ماه اولیه کمک کند.برای مثال، اگر کرایو شکم انجام داده‌اید؛ ماساژ روزانه می‌تواند به صاف شدن و لاغری آن کمک قابل توجهی کند.

تعداد جلسات مورد نیاز برای کرایولیپولیز چگونه است؟

تعداد جلسات کاملا بستگی به میزان درمان شما و ناحیه مورد نظر دارد. ممکن است فقط با یک جلسه به نتیجه دلخواه برسید یا برای رسیدن به هدف مورد نظر خود به بیش از یک درمان در یک ناحیه خاص نیاز داشته باشید. تعداد جلسات با مشاوره پزشک متخصص مشخص خواهند شد.

درخواست مشاوره VIP رایگان کرایولیپولیز

درخواست مشاوره VIP رایگان کرایولیپولیز می‌تواند به شما در تصمیم گیری بهتر کمک کند. البته برخی از کلینیک‌ها و پزشکانی که برای سلامتی بیماران خود ارزش قائل هستند؛ این چنین خدماتی را ارائه می‌دهند. در این جلسه مشاوره شما می‌توانید تمامی سوالات خودتان پیرامون کرایو و نحوه لاغری آن را بپرسید. معمولا، پزشک شما را راهنمایی خواهد کرد که آیا به روش کرایو نیاز دارید؟ یا چند جلسه برای درمان و نتیجه کامل احتیاج خواهید داشت؟ و سوالاتی از این قبیل.

جمع بندی

چربی‌های اضافی روی بازو، شکم، ران و نقاط دیگر بدن گاها با رژیم و ورزش از بین نمی‌روند و یا حداقل فرم دلخواه را پیدا نمی‌کنند. خوشبختانه امروزه روش‌های جدید و بی‌خطری همانند فریز یا کرایولیپولیز برای لاغری بوجود آمده‌اند که بسیار کارساز هستند. شما می‌توانید قبل از هر اقدامی با استفاده از مشاوره رایگان و پرسیدن سوالات خود مطمئن شوید که این روش برای شما جوابگو هست یا خیر. ما در کلینیک زندگی سبز(Greenlife) از اولین قدم تا رسیدن به نتیجه دلخواهتان، همراه شما هستیم.

خدمات گرین‌لایف
آخرین مقالات