رژیم ژاپنی چیست و چقدر در لاغری موثر است؟

رژیم ژاپنی چیست و چقدر در لاغری موثر است؟

در میان کشورهای جهان، ژاپن از کشورهایی می‌باشد که بالاترین میانگین طول عمر را برای مردان و زنان دارد و این واقعیت ارتباط مستقیمی با رژیم غذایی سنتی ژاپنی دارد رژیم غذایی سنتی ژاپنی به طور گسترده با مصرف زیاد ماهی و محصولات سویا و مصرف کم چربی حفظ شده است همچنین در این رژیم از لبنیات، گوشت،تخم مرغ نیز استفاده می‌شود و سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی مانند: پتاسیم، منیزیم، آهن ،فیبر، کلسیم ،ویتامین‌هایA,C,E می‌باشد ازمبنای اصلی این  رژیم میتوان به غذاهای دریایی و چای گیاهی اشاره کرد. یکی از علل اصلی پایین بودن میزان مرگ و میر و بیماری‌های قلبی در کشور ژاپن وجود همین مواد معدنی در رژیم غذایی می‌باشد که یکی از دلایل اصلی کمک به کاهش فشار خون نیز می‌باشد از دیگر موارد اصلی موجود در  رژیم سنتی ژاپنی چای ماچا می‌باشد که نوعی چای سبز با آنتی اکسیدان بسیار بالا است. رژیم غذایی ژاپنی شباهت های جالبی با دیگر الگوهای غذایی مورد توجه مانند رژیم مدیترانه ای دارد.

هر دو بر غذاهای کامل، منابع پروتئین بدون چربی مانند ماهی و سبزیجات فراوان تاکید دارند. آنها همچنین بر روی وعده های متوسط ​​و چربی های سالم مانند چربی های موجود در روغن زیتون (در رژیم غذایی مدیترانه ای) و ماهی (در رژیم غذایی ژاپنی) تمرکز دارند. علاوه بر این، هر دو رژیم غذایی روش‌های غذایی آگاهانه را تشویق می‌کنند که لذت بردن از مواد تازه و طعم‌دار را در اولویت قرار می‌دهند.

اصول اصلی رژیم غذایی ژاپنی

در اینجا به تعدادی از اصول اصلی رژیم غذایی ژاپنی اشاره خواهیم کرد:

برنج: برنج سفید دانه کوتاه که به صورت بخار پز و بدون مزه سرو میشود. برنج سفید دانه کوتاه یکی از عناصر اصلی رژیم غذایی ژاپنی است. پایه کربوهیدرات اکثر وعده های غذایی را تشکیل می دهد.

سوپ میسو: یک آبگوشت سبک با طعم خمیر میسو (دانه سویای تخمیر شده)، اغلب شامل توفو، جلبک دریایی و سبزیجات است.

ماهی: یک منبع پروتئینی حیاتی است،اسیدهای چرب امگا 3 موجود در ماهی فواید سلامتی زیادی دارند. ماهی به اشکال بی شماری ظاهر می شود: خام (سوشی، ساشیمی) ،کبابی و آب پز سرو میشود.

سبزیجات: هر دو نوع پخته و ترشی فراوان هستند، از سبزیجات برگدار و سبزیجات ریشه دار گرفته تا ترشی های ژاپنی منحصر

محصولات سویا: توفو، ناتو (دانه های تخمیر شده سویا)، ادامام و سس سویا پروتئین و مواد غذایی و طعم گیاهی را فراهم می کنند. که این مواد پروبیوتیک‌های سالم برای روده را نیز محسوب میشوند.

این اجزا، همراه با تمرکز بر مواد تازه و حداقل فرآوری شده، یک الگوی غذایی ایجاد می کنند که غیرقابل انکار برای شما خوب است.

مبنای اصلی این سبک از رژیم غذایی، غذا خوردن کم چربی اشباع شده، غذاهای فرآوری شده و قندهای تصفیه شده است. در عین حال، رژیم غذایی ژاپنی سرشار از مواد مغذی، فیبر و آنتی اکسیدان است. یکی از نقاط قوت رژیم ژاپنی تاکید آن بر غذاهای کامل و کم فرآوری شده است. این به طور طبیعی مصرف ویتامین‌ها، مواد معدنی و فیتونوترینت‌های مفید را افزایش می‌دهد – در حالی که اثرات مضر چربی‌های ناسالم و قند اضافه‌شده بیش از حد را محدود می‌کند.علاوه بر این رژیم غذایی سنتی ژاپنی با وعده های کوچکتر و تاکید بر طعم و مزه، که می تواند به حفظ وزن سالم کمک کند.

رژیم اوکیانا

رژیم اوکیانا یکی از نام‌آورترین رژیم‌های ژاپنی به شمار می‌آید جزیره‌ای در اپن می‌باشد که برنامه غذایی خاص خود را دارند که معروف به رژیم غذایی کم کالری با کمترین میزان مصرف قند و چربی و بیشترین مصرف میوه‌ها و سبزیجات و ماهی می‌باشد طبق بررسی‌های انجام شده  بر روی BMI مردم منطقه اکیانا ، مشخص شد که متوسط میانگین BMIآنها ۲۰ می‌باشد. علاوه بر اینکه این نوع رژیم غذایی باعث کاهش وزن مردم اوکیانا می‌شود همچنین به کاهش خطر بیماری‌های مزمن مانند  :سرطان ، دیابت ، کبد چرب ، فشار خون بالا و انواع بیماری‌های قلبی جلوگیری کرده و به افزایش باروری و خواب بهتر مردم آن منطقه کمک بسیاری نیز کرده است یکی دیگر از روش‌های مهم در رژیم ژاپنی میزان مصرف خوراکی‌ها و مواد غذایی در هر وعده غذایی می‌باشد. ژاپنی‌ها اعتقاد دارند که غذاها را باید به میزان کفایت مصرف کرد نه به اندازه‌ای که سیر شویم و بر اساس این عقیده یک ضرب المثل معروف با نام هارا هاچی بو را مبنا قرار دادند که  معنای آن این میباشد که مصرف غذاها و خوراکی‌ها به اندازه‌ای باشد که فرد فقط تا ۸۰ درصد سیر شود. این مبنا یکی از عوامل اصلی رژیم لاغری ژاپنی می‌باشد.

فواید رژیم ژاپنی چیست؟

به هررو رژیم غذایی ژاپنی، متعددی را شامل میشود اما معایبی را در خود دارد که بهتر است از آن آگاه باشیم یکی از نگرانی ها مصرف نسبتا بالای سدیم است که بیشتر به دلیل فراوانی سس سویا، میسو و غذاهای ترشی است. برای افراد حساس به سدیم یا کسانی که فشار خون بالا دارند، که این موضوع یکی از پراهمیت ترین معایب این رژیم میباشد و نیاز به بررسی بیشتر توسط متخصص تغذیه را دارد.علاوه بر این، بسته به محل زندگی شما، دسترسی به طیف کاملی از مواد اولیه ژاپنی ممکن است محدود یا گران باشد. با این حال، شما می توانید اصول اصلی رژیم غذایی ژاپنی را بدون نیاز به هر ماده اصلی سازگار کنید.

 

معایب رژیم ژاپنی چیست؟

در حالی که رژیم غذایی ژاپنی فواید متعددی را شامل میشود اما معایبی را در خود دارد که بهتر است از آن آگاه باشیم یکی از نگرانی ها مصرف نسبتا بالای سدیم است که بیشتر به دلیل فراوانی سس سویا، میسو و غذاهای ترشی است. برای افراد حساس به سدیم یا کسانی که فشار خون بالا دارند، که این موضوع یکی از پراهمیت ترین معایب این رژیم میباشد و نیاز به بررسی بیشتر توسط متخصص تغذیه را دارد.علاوه بر این، بسته به محل زندگی شما، دسترسی به طیف کاملی از مواد اولیه ژاپنی ممکن است محدود یا گران باشد. با این حال، شما می توانید اصول اصلی رژیم غذایی ژاپنی را بدون نیاز به هر ماده اصلی سازگار کنید.

مهم است به یاد داشته باشید که رژیم غذایی تنها یکی از عوامل موثر بر سلامتی است. فعالیت بدنی، کنترل استرس،رعایت نکات بهداشتی نیز برای وجود یک روش زندگی سالم بسیار پر اهمیت میباشد. با این حال، رژیم غذایی ژاپنی پایه محکمی برای یک سبک زندگی سالم ارائه می دهد.

 

خدمات گرین‌لایف
آخرین مقالات