معرفی انواع کهیر و چگونگی درمان آن

معرفی انواع کهیر و چگونگی درمان آن

کهیر چیست | علل، علائم، راه های تشخیص و درمان

عارضه‌های پوستی انواع و اقسام مختلفی دارند که ریشه بعضی از آن‌ها مشکلات داخلی بدن است و بعضی دیگر به خاطر عادت‌های غلط زندگی به وجود می‌آیند.

کهیر یکی از این همین مشکلات پوستی است که بروز آن محدود به نقطه خاصی از بدن نمی‌شود و اغلب با سوزش و خارش همراه است. عوامل متعددی وجود دارد که در نتیجه آن‌ها تمام یا بخشی از بدن درگیر این عارضه پوستی می‌شود.

در ادامه این مطلب، قصد داریم تا درباره انواع کهیرهای پوستی صحبت کنیم و اطلاعات مفیدی در رابطه با دلیل بروز آن‌ها و راهکارهایی که به پیشگیری از آن کمک می‌کنند، ارائه دهیم. در صورتی که خود یا نزدیکان از این عارضه پوستی رنج می‌برید، تا انتها همراه ما باشید.

 

کهیر چیست؟

کهیر که در علم پزشکی با عنوان اورتیکاریا (urticaria) یا اسم عامیانه‌تر Hives شناخته می‌شود، باعث ایجاد تورم، خارش، التهاب و سوزش در تمام پوست بدن یا بخش‌های مختلفی از آن خواهد شد. به جرات می‌توان گفت چیزی حدود ۲۰ درصد از مردم جهان حتی برای یک بار، این عارضه پوستی را در انواع مختلف آن تجربه کرده‌اند.

بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که کهیر، در زمره شایع‌ترین عارضه‌های پوستی قرار می‌گیرد که شاید اذیت‌کننده باشد اما در ۹۹ درصد مواقع، بیماری خطرناک و کشنده‌ای نخواهد بود.

دلیل علمی بروز کهیر در پوست بدن، فعال شدن یک سری از سلول‌های ایمنی پوست که ماست سل نام دارند، بیان شده است.

زمانی که یک عامل درونی یا خارجی سلول‌های ماست سل را فعال کند، آن‌ها شروع به تولید ماده‌ای شیمیایی به نام هیستامین خواهند کرد. این ماده و مواد دیگری که توسط این سلول‌ها تولید می‌شوند، عارضه پوستی به نام کهیر را به وجود خواهند آورد.

 

آن‌چه باید درباره کهیر بدانید

متاسفانه ناآگاهی در زمینه‌های مختلف باعث شده است تا افراد در هنگام مواجهه خود یا نزدیکان به ضایعه پوستی کهیر، دچار استرس و نگرانی شوند. برای همین بد نیست نکاتی را درباره کهیر بدانید:

مسری نیست و سرایت پیدا نمی‌کند.
کشنده نیست.
در اکثر مواقع قابل درمان است.
هر قرمز و التهاب پوستی، کهیر محسوب نمی‌شود.
شناسایی عوامل بروز آن به‌راحتی امکان‌پذیر نیست.

 

معرفی انواع کهیرهای پوستی

این ضایعه‌های پوستی معمولا زود خوب می‌شوند. اما در حالت کلی اگر بخواهیم انواع کهیرهای پوستی را دسته‌بندی کنیم، باید این کار را از لحاظ مدت زمان ابتلا انجام دهیم.

بنابراین با توجه به این موضوع انواع کهیر را در دسته‌های زیر قرار می‌دهیم:

 

کهیرهای حاد

این کهیرها مدت زمان ابتلای کمی دارند. یعنی در بهترین حالت چند ساعت و در بدترین حالت ممکن، فرد را ۶ هفته درگیر این عارضه می‌کنند. کهیرهای از نوع حاد، اغلب نیازی به درمان یا مصرف داروی خاصی ندارند و گاهی خودبه‌خود از بین خواهند رفت.

شایع‌ترین کهیرهای حاد عبارت هستند از:

 

کهیر بارداری

یکی از رایج‌ترین کهیرهای حاد پوستی، کهیر در بارداری است. عموما خانم‌هایی که ماه‌های اول یا آخر دوره بارداری را سپری می‌کنند، با این نوع کهیر مواجه خواهند شد.

هنوز دلیل اصلی این ضایعه پوستی مشخص نشده است. اما تحقیقات نشان می‌دهد، زمانی که رشد جنین منجر به افزایش سایز شکم در دوران بارداری شود، پوست در حالت کشش قرار می‌گیرد و آنتی‌ژن تولید می‌کند.

هنگامی که تولید این آنتی‌ژن‌ها به بیشترین مقدار خود برسد، پوست به التهاب، خارش، قرمزی دچار خواهد شد که به آن کهیر بارداری می‌گویند. کهیر بارداری برای مادر و جنین خطرناک نیست و سلامت آن‌ها را تحت‌الشعاع قرار نمی‌دهد.

 

کهیر عصبی

تنش‌های عصبی در برخی افراد منجر به بروز کهیرهای پوستی می‌شود. این کهیرها که از اعصاب ناآرام نشات می‌گیرند، ظاهر متفاوتی با دیگر ضایعات پوستی دارند. لکه و جوش‌های برجسته قرمز رنگی که بعد از استرس، اضطراب و ناآرامی روی پوست افراد ظاهر می‌شود، همان کهیرهای عصبی است.

مصرف نوشیدنی‌های الکلی و کافئین‌دار باعث می‌شود تا شدت این ضایعه پوستی افزایش پیدا کند. پس بهتر است در زمان ابتلا به کهیر عصبی، از مصرف این نوشیدنی‌ها اجتناب کنید.

 

کهیرهای مزمن

این نوع عارضه‌ها که به کهیر مزمن معروف هستند، در بهترین حالت ممکن بیش از ۶ هفته طول می‌کشند و اغلب پزشکان راهکارهایی برای درمان آن‌ها پیش روی افراد مبتلا قرار می‌دهند.

متاسفانه این نوع کهیر آنقدر دردناک و آزاردهنده است که زندگی شخص مبتلا را مختل می‌کند و باعث می‌شود فرد خواب، خوراک، کار و روند زندگی درستی نداشته باشد.

تحقیقات نشان داده است، نیمی از کسانی که به کهیر مزمن مبتلا می‌شوند، بعد از یک سال به بهبودی کامل دست پیدا می‌کنند.

ناگفته نماند که این نوع کهیر، خود دو زیردسته دارد که به شرح زیر هستند:

کهیر القایی مزمن: این عارضه زمانی بروز پیدا می‌کند که عامل تحریک‌کننده با پوست تماس داشته باشد. این کهیر در علم پزشکی با عنوان Chronic Inducible Urticaria شناخته می‌شود.
کهیر خودبه‌خودی مزمن: این عارضه همان‌طور که نام آن نشان می‌دهد، کاملا خود‌به‌خود به وجود می‌آید و ریشه آن مشکلات و بیماری‌های زمینه‌ای است. در علم پزشکی این کهیر را با عنوان Chronic Spontaneous Urticaria می‌شناسند.

کهیر فیزیکی

این نوع عارضه پوستی ربطی به حساسیت‌های غذایی، دارویی، تماس عامل تحریک‌کننده به پوست و مسائل مشابه ندارد. آن‌ها زمانی به وجود خواهند آمد که پوست نسبت به تحریکات فیزیکی مانند نور خورشید، سرما، گرما و عوامل محیطی دیگر واکنش نشان دهد.

 

کهیر چه علائمی دارد؟

هر نوع بیماری به شیوه‌ای خود را نشان می‌دهد. کهیر هم به عنوان ضایعه پوستی، یک سری علائم و نشانه‌هایی دارد که در زیر به آن‌ها اشاره کرده‌ایم. زمانی که شاهد این علائم روی پوست خود و نزدیکان بودید، می‌توانید به‌سرعت ضایعه پوستی کهیر را تشخیص دهید.

احساس خارش در پوست
قرمز شدن پوست
ملتهب شدن و برآمدگی پوست
سفید شدن قسمت ملتهب بعد از فشار دادن

در صورت مشاهده این علائم توصیه می‌کنیم با مشاوران متخصص و آنلاین پوست و مو پذیرش ۲۴ صحبت کنید تا راهکارهای درمانی موثر را پیشنهاد دهند.

 

 

علل بروز کهیر چیست؟

تعداد عواملی که به عنوان علل بروز کهیر شناخته شده‌اند، بسیار زیاد است. بعضی از رایج‌ترین آن‌ها عبارت هستند از:

بعضی از خوراکی‌ها

مواد درون بعضی از خوراکی‌ها با ساختار بدنی برخی افراد سازگار نیست. به همین خاطر، خوردن آن‌ها باعث می‌شود تا روی پوست بدن فرد کهیر به وجود آید. شایع‌ترین این خوراکی‌ها، مغزجاتی از قبیل بادام زمینی، فرآورده‌های حیوانی مانند تخم مرغ و غذاهای دریایی از جمله صدف هستند.

بعضی از داروها

بعضی از داروها باعث بروز ضایعه‌های پوستی از قبیل کهیر می‌شوند. به همین خاطر است که پزشکان توصیه می‌کنند تا افراد قبل از استفاده از بعضی داروها در روند درمان، آن را امتحان کنند تا از حساسیت‌زا بودن یا نبودن دارو مطلع شوند.

شایع‌ترین این داروها به شرح زیر هستند:

آنتی‌بیوتیک‌هایی از قبیل سولفا و پنی‌سیلین
مسکن‌هایی از قبیل کدئین و مورفین
داروهای ضدالتهابی از قبیل آسپرین، ایبوپروفن و ناپروکسن
اکثر عفونت‌ها

عفونت‌های بدنی به دو دسته عفونت باکتریایی و ویروسی تقسیم‌بندی می‌شوند. هر یک از این عفونت‌ها انواع مختلفی دارند که بعضی در بدن افراد مختلف باعث ایجاد ضایعه پوستی کهیر می‌شوند. شایع‌ترین عفونت‌های باکتریایی که به عنوان عامل ایجاد کهیر معرفی شده‌اند عبارت هستند از:

گلودردهای چرکی
عفونت مجاری ادرار
عفونت‌ مقاربتی
عفونت روده

از عفونت‌های ویروسی که منجر به بروز کهیر می‌شوند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

سرماخوردگی
هپاتیت
آنفولانزا
مونونوکلئوز عفونی
بعضی حیوانات خانگی

مو، بزاق دهان و فضولات بعضی از حیوانات خانگی باعث ایجاد کهیرهای پوستی می‌شود. گربه، سگ و حیواناتی از این قبیل، در این دسته قرار می‌گیرند.

 

نیش حشرات

ناحیه اطراف نیش حشراتی از قبیل زنبور روی پوست، گاهی دچار کهیر می‌شود. البته بعضی مواقع این کهیر به کل بدن سرایت می‌کند که به آن واکنش شدید آنلافلاکسی می‌گویند. این نوع کهیر باید سریعا درمان شود چون امکان دارد ریه، مجاری تنفسی و حتی بخش‌های دیگر را درگیر کند.

 

کهیر را چگونه درمان کنیم؟

همان‌طور که بارها در بخش‌های گذشته بیان کردیم، انواع کهیر هیچ موقع نمی‌توانند کشنده و خطرناک باشند. مگر در حالت‌های خاص که به‌ندرت اتفاق می‌افتد.

هر چند در اغلب مواقع کهیرها خودبه‌خود بهبود پیدا می‌کنند اما آزاردهنده بودن التهاب، قرمز، خارش و سوزش پوست در هنگام ابتلا به این مشکل، افراد را به فکر درمان می‌اندازد.

از دوران گذشته روش‌های درمان متعددی برای درمان کهیر وجود داشته است. این روش‌های قدیمی هنوز هم در میان کسانی که به طب سنتی معتقد هستند و داروهای گیاهی مصرف می‌کنند، طرفدار دارند.

 

 

درمان کهیر خانگی

در درمان خانگی ضایعه پوستی کهیر لازم است تا سبک زندگی خود را تغییر دهید و از عوامل محرک دور بمانید. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم:

استرس، اضطراب و ناراحتی را از خود دور کنید.
مصرف دخانیات را حتی‌الامکان قطع کنید.
نوشیدنی‌های الکلی و کافئین‌دار مصرف نکنید.
برای شست‌وشوی پوست خود از شوینده‌های ملایم استفاده کنید.
از پوشیدن لباس‌های تنگ و غیرنخی اجتناب کنید.
خوراکی‌هایی را که موجب ایجاد آلرژی می‌شوند از سبد غذایی خود حذف کنید.
از مصرف داروهای حساسیت‌زا دوری کنید.
در زمان بروز کهیر، از کمپرس‌های یخ روی پوست خود استفاده کنید.

برای درمان کهیر چه بخوریم؟

طب سنتی به‌نوبه خود می‌تواند در طولانی مدت، مشکلات و بیماری‌های متعددی را درمان کند. اگر کهیرهای شما چندان آزاردهنده نیستند، می‌توانید به جای مراجعه به پزشک و مصرف داروهای شیمیایی، از داروهای گیاهی مورد تایید طب سنتی برای بهبود کهیرها بهره ببرید. برای دریافت راهنمایی بیشتر از مشاوره طب سنتی آنلاین پذیرش ۲۴ کمک بگیرید.

 

راهکارهای پیشنهادی طب سنتی برای درمان کهیر عبارت است از:

استفاده از سرکه سیب: سرکه سیب به خاطر داشتن طبع سرد، التهاب، سوزش و خارش را به‌سرعت بهبود می‌بخشد. پس بهتر است سرکه را روی محل کهیر ضماد کنید و بعد از گذشت ۲۰ دقیقه محل مورد نظر را با آب ولرم بشویید.
استفاده از جو دوسر: مقداری جو دوسر را داخل کیسه پارچه‌ای بریزید. آن را چند دقیقه در آب گرم قرار دهید. حالا محلی را که دچار ضایعه پوستی شده است با محتویات کیسه پارچه‌ای ماساژ دهید.
استفاده از روغن فندق: روغن فندق به خاطر داشتن آنتی‌اکسیدان قوی، تاثیر زیادی بر درمان التهاب و خارش دارد. بهتر است روزی چند مرتبه از روغن فندق روی محل کهیر استفاده کنید.
استفاده از نوشابه: یکی از روش‌های درمان جالبی که اثربخشی فوق‌العاده‌ای دارد، قرار گرفتن روزانه ۱۵ دقیقه در وان نوشابه و آب است. نوشابه به خاطر داشتن خاصیت ضدالتهابی و ضدخارشی، درمان خوبی برای پوست‌های مستعد کهیر خواهد بود.
استفاده از آبلیمو: آبلیموی تازه به‌صورت خوراکی و همچنین موضعی می‌تواند به کاهش سوزش، خارش، قرمزی و التهاب کهیر کمک و آن را درمان کند.

درمان کهیر دارویی

گاهی سوزش، خارش و التهاب کهیر آن‌قدر زیاد است که روش‌های درمان خانگی و طب سنتی پاسخگو نیستند. در این هنگام بهتر است به سراغ داروهای مخصوص درمان کهیر بروید که بعضی خوراکی هستند و تعدادی دیگر به‌صورت موضعی قابل استفاده خواهند بود.

اما بهتر است قبل از استفاده داروهای مختلف، آزمایش خونی را که تشخیص‌دهنده عامل آلرژی و کهیر است، انجام دهید. بعد از شناسایی عوامل تحریک‌کننده، نوبت به آن می‌رسد که به سراغ داروهای درمانگر بروید.

 

بهترین آنتی هیستامین برای درمان کهیر

مصرف این داروها در بدن کاری می‌کند که تولید ماده هیستامین توسط سلول‌های ایمنی پوست به نام ماست سل متوقف شود و عامل درونی برای بروز کهیر از بین برود.

اصولا دارو‌های آنتی‌هیستامین به عنوان رایج‌ترین داروهای درمانگر کهیر شناخته می‌شوند که گاهی ممکن است پزشک مصرف دو یا چند نوع آن را به‌صورت همزمان تجویز کند.

 

داروهای کورتیکواستروئیدی

این داروها در واقع همان کورتون‌ها هستند که به‌صورت خوراکی، وریدی، افشانه‌ای و شکل‌های گوناگون دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

زمانی که کهیرهای پوستی شدت پیدا کنند، پزشک انواع مختلف آن‌ها از قبیل بتامتازون، دگزامتازون، هیدروکورتیزون، تریامسینولون، متیل پردنیزولون، پردنیزون، کلوبتازول، بکلومتازون، فلودروکورتیزون، فلوسینولون، فلوتیکازون و سایرین را تجویز خواهد کرد.

 

داروهای اپی‌نفرین

این داروها که اغلب به‌صورت وریدی و در قالب آمپول‌ مورد استفاده قرار می‌گیرند، به عنوان آدرنالین هم شناخته می‌شوند.

این داروها با جاری شدن در رگ‌ها، به کاهش التهابات، سوزش، خارش و قرمزی پوست ناشی از بروز کهیر کمک می‌کنند. از رایج‌ترین این داروها می‌توان به آمپول اپی‌پن اشاره کرد.

 

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

حال که با انواع کهیر آشنا شدید و مدت زمان ابتلای هر کدام از آن‌ها را فهمیدید، می‌دانید چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید. اگر کهیر پوستی شما یا نزدیکان بیش از یک ماه طول کشید و هیچ یک از روش‌های درمانی خانگی، طب سنتی و دارویی پاسخگو نبود، به سراغ پزشک معالج بروید.

درنظر داشته باشید کلینیک ها و مراکز زنجیره ای گرین لایف (رتبه 1 لاغری در ایران) میتوانند در زمینه سلامت و زیبایی پوست و مو به شما بسیار کمک کنند. برای اطلاع بیشتر با شماره های02134247 با 120خط تماس حاصل فرمایید.

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید

سلام خوبی ؟

چطوری