انواع قارچ های پوستی و راه های درمانی گیاهی و دارویی آن

انواع قارچ های پوستی و راه های درمانی گیاهی و دارویی آن

عفونت قارچی، یک بیماری تقریبا رایج است، به طوری که حداقل یک بار نامش را شنیده اید، مخصوصا در ورزشکاران، به علت تعرق زیاد و در بعضی زنان نیز دیده می شود. ما در این مقاله سعی داریم به انواع رایج این عفونت و علائم و درمان هریک و سایر مطالب، به دلیل اهمیت این موضوع بپردازیم.

این عفونت یک عفونت پوستی است و موضوعی نیست که نگرانی ایجاد کند و به راحتی حتی با درمان های خانگی، قابل درمان است. برای جلوگیری از عفونت های پوستی و این نوع عفونت، رعایت بهداشت و شستشوی دست ها ضروری است، اما نکته ی مهم این است که واگیردار بودن این عفونت ها را فراموش نکنیم.

عفونت قارچی می تواند هر کسی را درگیر کند و این عفونت ها در چند قسمت از بدن دیده می شوند. پاهای یک ورزشکار، برفک یک بچه و عفونت واژن یک خانم، تنها نمونه هایی از عفونت قارچی هستند.

قارچ ها در اندازه ی میکروسکوپی هستند و ماده ای درون دیواره ی سلولی آن ها وجود دارد، که کتین یا لاک خوانده می شود. بعضی از این قارچ ها خوراکی هستند اما بقیه، مانند قارچ آبپاش بسیار خطرناک بوده و می تواند منجر به بیماری تهدید کننده ای شود. انواع متفاوت قارچ می تواند باعث عفونت قارچی شود.

علت عفونت قارچی
در بعضی موارد که قارچ، درون یا روی بدن پیدا نمی شود، می تواند به آن مهاجرت کرده و موجب عفونت قارچی شود. در موارد دیگر، قارچ که به طور طبیعی درون یا روی بدن زندگی می کند، می تواند به طور غیر قابل کنترلی زیاد شود و موجب عفونت شود. عفونت قارچی می تواند واگیردار باشد.
آن ها می توانند از شخصی به شخص دیگر منتقل شوند. در بعضی موارد شما ممکن است بیماری قارچی را از حیوانات عفونی یا خاک آلوده یا سطوح بگیرید.

 

انواع رایج بیماری قارچی
گرچه بیشتر قارچ ها برای انسان مضر هستند، بعضی از قارچ ها مستعد ایجاد بیماری، آن هم تحت شرایط خاصی هستند. قارچ ها به وسیله ی هاگ ها که می توانند به طور مستقیم نیز برداشته یا به درون تنفس شوند، تولید مثل می کنند.
ظاهرا این دلیلی است که عفونت قارچی اکثرا بر روی پوست، ناخن یا ریه ها اثر می گذارد. قارچ همچنین می تواند به داخل پوست رخنه کند و بر اندام ها اثر بگذارد و باعث یک عفونت سیستمی گسترده شود. بعضی از انواع رایج عفونت قارچی، این موارد است:

پای ورزشکار
خارش میان پاها
کرم حلقوی
عفونت مخمر
عفونت قارچی ناخن

بعضی از انواع قارچ ها به طور طبیعی در بدن انسان ایجاد عفونت نمی کنند اما می توانند باعث ایجاد بیماری در افرادی دارای سیستم ایمنی ضعیف شوند که عفونت های فرصت طلب خوانده می شوند.

این عفونت تینه آ پدیس نیز خوانده می شود و مانند دست و ناخن، بر پوست پا اثر می گذارد. این عفونت توسط درماتوفیتوز، گروهی از قارچ ها که در محیط گرم و نم دار بین انگشتان زندگی می کنند، پرورش می یابد. این عفونت عملا بین ورزشکاران رایج بوده و قابل انتقال از فردی به فرد دیگر می باشد؛ همچنین این بیماری از سطوح آلوده مثل دوش حمام و قفل در، قابل گرفتن است.

 

علائم عفونت قارچی
خارش
سوزش
احساس سوختگی بین انگشتان پا یا سایر قسمت های پا
و اینکه پوست شما ممکن است ترک بردارد، پوسته شود یا تاول بزند.
درمان عفونت قارچی
چندین داروی موضعی ضد قارچ وجود دارد که برای درمان قارچ پا استفاده می شود که اگر آن ها جوابگو نبودند، پزشک شما چیزی قوی تر تجویز خواهد کرد.

 

دلیل خارش میان پاها
این عفونت قارچی تینیا کروریس نیز خوانده می شود و بر روی کشاله ران و بالاتر اثر می گذارد. مانند عفونت قارچی پای ورزشکار، درماتوفیتوز باعث آن است که در محیط گرم و مرطوب رشد می کند. این نوع عفونت عموما بر پسران و مردان اثر می گذارد، اگرچه دختران و زنان هم آن را می گیرند.

 

علائم عفونت قارچی تینیا کروریس
علائم رایج آن این موارد است:

قرمزی
خارش
احساس سوزش
تغییر رنگ پوست
پوسته شدن یا ترک برداشتن پوست
جوش یا کهیری که وقتی شما نرمش می کنید، بدتر می شود.

درمان عفونت قارچی تینیا کروریس
این عفونت معمولا در خانه با تمیز و خشک نگه داشتن محل عفونی شده و مصرف کرم، پودر یا اسپری ضد قارچ OTC درمان می شود. اگر علائم شما بعد از دوهفته مراقبت خانگی بهبود نمی یابد، به پزشکتان مراجعه کنید. آن ها می توانند داروی ضد قارچ قوی تری تجویز کنند.

 

کرم حلقوی چیست؟
برخلاف اسمش، این عفونت توسط یک موجود زنده یا انگل ایجاد نمی شود بلکه یک شرایط پوستی است که به وسیله ی یک قارچ ایجاد می شود و بر روی بافت های مرده ی پوست مانند ناخن و مو زندگی می کند. وقتی این عفونت بر روی قسمت های مختلف بدن ظاهر می شود، اسم های مختلف نیز می گیرد.

برای مثال وقتی بر روی کشاله ی ران اثر می گذارد، خارش کشال نامیده می شود و وقتی بر بین انگشتان پا اثر می گذارد، پای ورزشکار نامیده می شود. خوشبختانه کرم حلقوی به خوبی به درمان های خانگی پاسخ می دهد. کرم حلقوی بر روی پوست فرق سر نیز اثر می گذارد. مانند خارش میان پاها و پای ورزشکار، توسط درماتوفیتوز ایجاد می شود. کرم حلقوی بخشی از قارچی است که بر روی پوست، عملا بر روی قسمت نمدار بدن، رشد می کند.

 

علائم عفونت قارچی کرم حلقوی
معمولا با جوش یا کهیر مایل به قرمز و خارش دار و زبر و ناهموار شروع می شود.
بر اثر گذر زمان، تکه های کرم حلقوی پخش شده و حلقه های قرمز ایجاد می کنند.
تکه هایی که تاول می زنند و شروع به تراوش می کنند.
تکه هایی در فرق سر ایجاد می شود که بی مو هستند.
تکه هایی که حلقوی هستند و دور این حلقه، قرمز تر است.
ناخن های ترک خورده و ضخیم و بی رنگ(اگر عفونت روی ناخن ها باشد)
درمان عفونت قارچی کرم حلقوی
مانند خارش پا و پای ورزشکار، کرم های حلقوی اغلب با موفقیت با کرم،اسپری، پماد و ژل ضد قارچ OTC، درمان می شوند.

اگر مورد شما شدید باشد یا عفونت واقع در ناخن یا فرق سر باشد، شما ممکن است به نسخه ی پزشک نیاز داشته باشید.

این موضوع ظاهرا منطقی به نظر می رسد که محلی که دچار عفونت شده را برای جلوگیری از انتشار، بانداژ کنیم ولی این کار باعث حفظ و باقی ماندن رطوبت می شود و روند درمان را کند می کند؛ پس لباس های گشادی بپوشید که بدن و محل عفونت بتوانند نفس بکشند. به خاطر بسیار واگیردار بودن این عفونت، هر روز ملافه ی تخت خود را بشویید؛ چرا که اگر این کار را نکنید، علاوه بر اینکه روند درمان کند پیش میرود، عفونت ممکن است به سایر نقاط بدنتان نیز سرایت کند. تا آنجا که ممکن است محل عفونت را تمیز نگه دارید و آن را به صورت روزانه، با آب و صابون آنتی باکتریال، بشویید و خیلی مهم است که آن را بعد از این شستشو، خشک کنید.

 

عفونت مخمر چیست؟
کاندیدا آلبیکانس، نوعی قارچ است که می تواند پوست، دهان، قسمت های روده ای و معده ای، قسمت ادراری یا ناحیه تناسلی را عفونی کند.وجود مقداری از این قارچ بر روی پوست یا درون بدن، طبیعی است. اما وقتی این قارچ ها بیش از اندازه تکثیر شوند، عفونت مخمر را به وجود می آورند.

 

علائم عفونت مخمر
اگر شما این عفونت را در دهان یا گلوی خود داشته باشید، برفک دهان نامیده می شود. برفک تکه هایی سفید است که در دهان یا گلو تشکیل می شود. افرادی که برای مدت طولانی آنتی بیوتیک درمانی می کنند، این عفونت را متحمل می شوند. در زنان عفونت واژن نسبتا رایج است و باعث این موارد می شود:

درد
خارش
ترشح زیاد
ورم
قرمزی
درمان عفونت مخمر
درمان بستگی به نوع این عفونت در شما دارد و اینکه آیا به طور منظم این عفونت را دارید یا خیر. برفک می تواند با آنتی بیوتیک دهانی درمان شود که آن هم می تواند به شکل لوزی، دانه یا دهان شوی باشد. اگر شما زود متوجه ی عفونت واژن شوید، ممکن است بتوانید آن را با محصولات OTC درمان کنید. در غیر این صورت، پزشک شما می تواند داروهای ضد قارچ، به عنوان کرم، دانه و شیاف تجویز کند.

عفونت قارچی ناخن انگشت پا
این عفونت یک عفونت رایج قارچی است که بر روی ناخن انگشت دست و پا و کف ناخن به وجود می آید.

 

علائم عفونت قارچی ناخن انگشت پا
قارچ ناخن انگشت پا معمولا با یک لکه ی کوچک قرمز روشن بر روی پا ایجاد می کند. همزمان که گسترش می یابد، تغییر شکل داده و رنگ ناخن را تغییر می دهد. با گذر زمان باعث می شود که ناخن شما ضخیم تر اما بی دوام تر شود. علائم رایج، این موارد را شامل می شود:

ناهمواری یا پولک دار شدن زیر ناخن
رگه های زرد یا سفید زیر ناخن
پوسته یا خرد شدن ناخن
ضخیم یا بی دوام شدن ناخن
جدا شدن ناخن
درمان عفونت قارچی ناخن انگشت پا
هفته ها زمان برای درمان عفونت ناخن انگشت دست و ماه ها زمان برای درمان ناخن انگشت پا لازم است. داروهای OTC در این مورد موثر نیستند. پزشک شما ممکن است به شما لاک ناخن دارویی یا آنتی بیوتیک خوراکی بدهد. از آنجا که درمان این نوع عفونت می تواند بسیار سخت باشد، بسیار مهم است که این عفونت را منتقل نکنید.

پیشگیری از عفونت قارچی
رعایت بهداشت، برای جلوگیری از عفونت، بسیار ضروری است. سعی کنید پوستتان را تمیز و خشک نگه دارید
اغلب اوقات دست های خود را بشویید؛ مخصوصا بعد از لمس کردن انسان ها و حیوانات
از استفاده از حوله و این قبیل وسایل دیگران، خودداری کنید.
در حمام های عمومی و استخرها کفش یا دمپایی بپوشید.
تجهیزات باشگاه را قبل و بعد از استفاده بشویید و خشک کنید.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟
اگر علائم شما طی دو هفته بهبود پیدا نمی کنند یا به درمان پاسخ نمی دهند، پزشک خود را ملاقات کنید؛ همچنین اگر در شرایطی قرار دارید که ممکن است آن را به دیگران منتقل کنید؛ مثلا اگر شما یک معلم هستید، نیز باید پزشک خود را ببینید. در بعضی موارد عفونت کرم حلقوی به درمان خانگی یا داروهایOTC پاسخ نمی دهد که در این صورت پزشکتان داروی خوراکی یا پماد ضدقارچ تجویز خواهد کرد.

درنظر داشته باشید کلینیک ها و مراکز زنجیره ای گرین لایف (رتبه 1 لاغری در ایران) میتوانند در زمینه سلامت و زیبایی پوست و مو به شما بسیار کمک کنند. برای اطلاع بیشتر با شماره های02134247 با 120خط تماس حاصل فرمایید.

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید

سلام خوبی ؟

چطوری