محصولات و درمان موثر جوانسازی پوست

محصولات و درمان موثر جوانسازی پوست

جوانسازی پوست به تکنیک های بازسازی و احیای پوست اشاره دارد تا ظاهری جوان تر و سالم تر به پوست بدهد.
این تکنیک‌ها مانند جوانسازی صورت محدود به صورت نیستند، بلکه می‌توانند در سایر نواحی بدن مانند سینه و پاها استفاده شوند.

 1. لایه برداری پوست با لیزر و میکرودرم ابریژن درمان های غیرتهاجمی هستند.
 2. بوتاکس و پرکننده های پوستی درمان های کم تهاجمی هستند.
 3. محصولات بدون نسخه (OTC) و طبیعی موجود در آشپزخانه شما می توانند درمان های خانگی موثری باشند.
 4. افزایش سن، ژنتیک، قرار گرفتن در معرض نور خورشید و آکنه می تواند به تغییرات در بافت و ظاهر پوست شما کمک کند.

 

جوانسازی پوست یک اصطلاح گسترده است که شامل روش هایی برای احیای پوست شما می شود تا به آن کمک کند سالم تر، محکم تر، صاف تر و جوان تر به نظر برسد.

محصولات و روش های جوانسازی پوست ظاهر نگرانی های خفیف تا متوسط ​​پوست را کاهش می دهد. بسیاری از روش های جوانسازی پوست نیز رشد کلاژن جدید را برای سفت و سفت شدن پوست تشویق می کند.

 

جوانسازی پوست چیست؟
تکنیک‌های جوان‌سازی پوست شامل روش‌های غیرتهاجمی مانند لایه‌برداری شیمیایی و لایه‌برداری با لیزر و همچنین درمان‌های کم تهاجمی مانند تزریق بوتاکس یا میکرونیدلینگ است. برخی از محصولات جوانسازی پوست را می توان به صورت OTC خریداری کرد و در خانه استفاده کرد.

 

مشکلات پوستی مانند:

 1. آسیب خورشید
 2. اسکارهای ناشی از آکنه، آبله مرغان یا جراحت
 3. چین و چروک (هم چروک های ثابت، بی حرکت و هم چروک های پویا که تحت تاثیر حرکات صورت هستند)
 4. هایپرپیگمانتاسیون (پوست تیره، کک و مک و غیره)
 5. پوست شل
 6. رنگ پوست ناهموار یا کدر
 7. جوانسازی صورت

درمان‌های جوان‌سازی صورت ظاهر نگرانی‌های خفیف تا متوسط ​​پوست را بهبود می‌بخشد و به چهره کمک می‌کند تا ظاهری جوان را به دست آورد. شما می توانید جوانسازی صورت را با دو روش جراحی و غیرجراحی دنبال کنید.

 

روش های جراحی جوانسازی صورت شامل لیفت صورت، لیفت گردن و بلفاروپلاستی (جراحی پلک) می باشد. برخی از گزینه‌های جوان‌سازی پوست مانند بوتاکس و پرکننده‌های پوستی نیز به عنوان درمان‌های غیرجراحی جوان‌سازی صورت در نظر گرفته می‌شوند.

 

جوانسازی پوست در مقابل لایه برداری پوست
جوانسازی پوست و لایه برداری پوست به جای یکدیگر مورد استفاده قرار می گیرند، اما جوانسازی پوست گسترده تر از لایه برداری پوست است. به طور کلی جوانسازی پوست به هر روش درمانی یا روشی گفته می شود که برای بهبود و شادابی پوست استفاده می شود.

لایه برداری پوست یکی از روش های جوان سازی پوست است. این شامل برداشتن لایه بالایی پوست برای تشویق رشد سلول های جدید پوست و تولید کلاژن جدید است. روش هایی مانند لایه برداری پوست با لیزر و لایه برداری شیمیایی دو روش برای لایه برداری پوست هستند.

 

محصولات جوانسازی موضعی پوست
افرادی که نگرانی های خفیف پوستی دارند و می خواهند ظاهر پوست خود را تازه کنند، ممکن است به جای انتخاب یک روش تجویزی یا گران قیمت، به دنبال محصولات جوانسازی پوست OTC باشند. کرم ها، سرم ها و ماسک های جوان کننده پوست همگی در دسترس هستند.

 

کرم ها و سرم ها
کرم ها و سرم های جوان کننده پوست OTC فرمول های مرطوب کننده ای هستند که حاوی مواد فعالی هستند که معمولا در محصولات ضد پیری یافت می شوند. اثربخشی به نوع پوست، مواد فعال و غلظت آن مواد بستگی دارد.

 

موادی که معمولا در کرم ها و سرم های جوان کننده پوست یافت می شوند عبارتند از:

 1. رتینوئیدها یا ترکیبات ویتامین A مانند رتینوئیک اسید و رتینول، چین و چروک و خطوط ریز را کاهش داده و علائم پیری را به حداقل می رساند.
 2. اسیدهای هیدروکسی مانند آلفا هیدروکسی اسیدها (AHAs)، بتا هیدروکسی اسیدها (BHAs) و پلی هیدروکسی اسیدها به آرامی لایه بیرونی پوست را لایه برداری می کنند و رشد سلول های جدید پوست را تشویق می کنند. AHA ها شامل اسید گلیکولیک، اسید لاکتیک و اسید سیتریک هستند.
 3. اسید هیالورونیک (HA) باعث حفظ رطوبت در پوست می شود.
 4. نیاسینامید، یک آنتی اکسیدان نزدیک به نیاسین (ویتامین B3) ظاهر چین و چروک ها را بهبود می بخشد، به افزایش خاصیت ارتجاعی پوست کمک می کند و باعث حفظ رطوبت می شود.
 5. پپتیدها مولکول های طبیعی هستند که به تحریک تولید کلاژن جدید و ایجاد بافت صاف تر پوست کمک می کنند.
 6. عصاره هسته انگور حاوی خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدان است. همچنین باعث تولید کلاژن می شود.
 7. کوآنزیم Q10 (CoQ10) از پوست در برابر چین و چروک و آسیب های سطحی محافظت می کند.
 8. عصاره چای سبز، سیاه و اولانگ دارای خواص ضد التهابی و حاوی آنتی اکسیدان است.
 9. ویتامین C یا اسید اسکوربیک، یک آنتی اکسیدان است که از پوست در برابر آسیب های خورشید و رادیکال های آزاد محافظت می کند. همچنین با تشویق تولید کلاژن به کاهش ظاهر چین و چروک و خطوط ریز کمک می کند.
 10. ویتامین E که به نام آلفا توکوفرول نیز شناخته می شود، همراه با ویتامین C عمل می کند و باعث ترمیم و صاف شدن پوست می شود.

 

ماسک های صورت
ماسک های صورت جوان کننده پوست با استفاده از مواد فعالی ساخته می شوند که خواص ضد پیری دارند و به تولید کلاژن کمک می کنند. ماسک های صورت حاوی بسیاری از مواد فعال مشابه کرم ها و سرم ها هستند. آنها یک روش تحویل قوی برای مواد فعالی هستند که پوست را جوان می کنند.

 

درمان های غیرتهاجمی جوانسازی پوست
برخی از افراد مشکلات پوستی بارزتری دارند که از تکنیک‌های غیرتهاجمی لایه‌برداری سود می‌برند. یک جراح زیبایی می تواند درمان های زیر را در مطب انجام دهد تا لایه بالایی پوست را برداشته و پوست جدید و رشد کلاژن جدید را تقویت کند.

 

لایه برداری شیمیایی
لایه برداری شیمیایی روش هایی هستند که از محلول اسیدی برای رفع آسیب های سطحی پوست مانند جای زخم خفیف استفاده می کنند.

جراح زیبایی شما محلولی مانند اسید سالیسیلیک، اسید گلیکولیک یا اسید تری کلرواستیک را روی پوست شما اعمال می کند. محلول اسید سلول های قدیمی پوست را می شکند و لایه نازک و رویی پوست را از بین می برد.

نتایج بسته به قدرت اسید و عمق لایه برداری (یعنی میزان نفوذ محلول اسید به پوست شما) متفاوت خواهد بود. نتایج یک لایه برداری شیمیایی عمیق می تواند تا 10 سال باقی بماند.

عوارض جانبی بالقوه شامل سوزش، تورم و قرمزی است که بسته به قوی بودن لایه برداری می تواند از چند روز تا چند هفته ادامه داشته باشد. لایه برداری شیمیایی متوسط ​​و عمیق به طور بالقوه می تواند منجر به عفونت های باکتریایی شود.

 

درمان های لیزری
برای جوانسازی پوست با لیزر از لیزر برای برداشتن لایه سطحی پوست یا گرم کردن پوست و ترویج کلاژن سازی جدید استفاده می شود.

درمان های لیزری ابلیتیو پوست سطحی را از بین می برد و به یک تا دو هفته زمان بازیابی نیاز دارد. درمان‌های غیرقابل‌تحلیل از گرما برای تشویق تولید کلاژن استفاده می‌کنند و نیازی به توقف ندارند. (همه انواع درمان‌های جوان‌سازی لیزر باعث ایجاد کلاژن می‌شوند.)

اگر پوست خود را در برابر آسیب های بیشتر خورشید محافظت کنید و پس از آن از روتین مراقبت از پوست ضد پیری پیروی کنید، نتایج جوانسازی پوست با لیزر می تواند سال ها باقی بماند.

کیت های جوان سازی پوست با لیزر خانگی دارای لیزرهای غیر سایشی هستند که می توانند تولید کلاژن را تحریک کنند. با این حال، آنها تمایل دارند نسبت به همتایان بالینی خود قدرتمندتر باشند.

عوارض جانبی لایه برداری پوست با لیزر شامل سوزش، خارش، لایه برداری، تورم و قرمزی است. پوست شما ممکن است احساس آفتاب سوختگی کند یا برای چند ماه صورتی بماند. همچنین ممکن است ترشح کند یا تاول بزند.

 

میکرودرم ابریژن
در درمان های میکرودرم ابریژن از تکنیک های سنباده سایشی ملایم برای برداشتن لایه بیرونی پوست استفاده می شود.

میکرودرم ابریژن کریستالی با یک دستگاه دستی انجام می شود که از کریستال های ریز برای شکستن و سپس مکش لایه بالایی پوست استفاده می کند. میکرودرم ابریژن الماسی شامل یک گرز دستی با نوک الماس برای لایه برداری ملایم لایه بالایی پوست است.

هر دو نوع میکرودرم ابریژن تولید کلاژن جدید را تشویق می کنند.

ممکن است بخواهید با دو درمان در ماه و سپس یک بار در ماه برای نگهداری شروع کنید. نتایج بر اساس میزان آسیب پوستی که قبل از شروع درمان داشتید متفاوت است، اما در نهایت باید ماندگار باشد.

عوارض جانبی میکرودرم ابریژن شامل کبودی، قرمزی، تورم، حساسیت یا حتی پتشی (لکه های تیره رنگ که نشان دهنده خونریزی زیر پوست است) است.

 

درمان های کم تهاجمی جوانسازی پوست
افرادی که پوست حساسی دارند و نمی توانند به دنبال لایه برداری پوست باشند، ممکن است تکنیک های جوان سازی پوست با حداقل تهاجم را در نظر بگیرند.

 

میکرونیدلینگ
میکرونیدلینگ تکنیکی است که در آن جراح زیبایی از ابزاری به نام درمارولر بر روی پوست شما استفاده می کند.

سوزن های ریز درمارولر پوست شما را سوراخ می کند و تولید کلاژن و الاستین را تحریک می کند. کلاژن و الاستین پوست را سفت و محکم می کند و به بازیابی ظاهری جوان کمک می کند.

در طی روزها و هفته های بعد از میکرونیدلینگ، پوست شما ممکن است درخشان تر به نظر برسد. چندین ماه طول می کشد تا نتایج کامل ظاهر شود و ممکن است چندین جلسه طول بکشد تا به نتایج ایده آل برسید.

درمارولرهای خانگی در دسترس هستند اما معمولاً به اندازه میکرونیدلینگ حرفه ای موثر نیستند.

عوارض جانبی میکرونیدلینگ شامل لایه برداری، کبودی، خونریزی و عفونت باکتریایی است.

 

بوتاکس
تزریق سم بوتولینوم نوع A، از جمله بوتاکس، دیسپورت و زئومین، روشی محبوب و کم تهاجمی برای درمان انواع چین و چروک های صورت است.

این ماده فعال سیگنال های عصبی به ماهیچه های صورت را که در آن چین و چروک ایجاد می شود، مسدود می کند. این باعث شل شدن ماهیچه ها و صاف شدن چین و چروک ها می شود.

نتایج در عرض یک هفته ظاهر می شود و بین سه تا چهار ماه باقی می ماند. با از بین رفتن بوتاکس چین و چروک ها برمی گردند.

عوارض جانبی احتمالی تزریق بوتاکس شامل سردرد، علائم شبیه آنفولانزا، تورم، کبودی یا درد در محل تزریق، ضعف عضلانی، افتادگی پلک، آبریزش، لبخند کج، خشکی یا آبریزش چشم است.

 

پرکننده های پوستی
فیلرهای پوستی برای بازگرداندن خطوط طبیعی صورت شما به زیر پوست تزریق می شوند.

پرکننده های بافت نرم مانند اسید هیالورونیک، پلی ال-لاکتیک اسید یا فرمولاسیون هایی مانند Juvederm، Restylane یا Voluma می توانند به حجیم و صاف شدن پوست کمک کنند.

تزریق فیلر اغلب برای حجیم کردن لب ها و گونه ها و رفع خطوط و چین و چروک های عمیق، حلقه های زیر چشم و گونه ها، خطوط عمودی روی صورت و موارد دیگر استفاده می شود. نتایج فوری هستند و بسته به پرکننده مورد استفاده و فرد می توانند ماه ها تا سال ها باقی بمانند.

عوارض جانبی رایج شامل درد، تورم، قرمزی، بثورات پوستی، کبودی و خارش است.

 

جوانسازی پوست در منزل
درمان‌های کم‌هزینه برای استفاده خانگی، از جمله کیت‌های جوان‌سازی پوست، ماشین‌ها و محصولات طبیعی برای جوان‌سازی پوست، که در زیر توضیح داده شده است، در دسترس هستند. این امکان وجود دارد که ماسک های صورت خود را در خانه درست کنید، اما موادی که استفاده می کنید به اندازه ماسک هایی که به صورت تجاری خریداری می کنید موثر نیستند.

غلظت‌های پایین‌تر به این معناست که محصولات جوان‌سازی پوست خانگی شما نتایج چشمگیر یا طولانی‌مدتی مانند یک روش در مطب ایجاد نمی‌کنند. اما، اگر فقط با مشکلات پوستی جزئی سر و کار دارید و می خواهید در روش های پرهزینه صرفه جویی کنید، جوان سازی پوست در خانه می تواند یک گزینه عالی باشد.

 

کیت و دستگاه های جوانسازی پوست
می‌توانید لایه‌بردارهای شیمیایی، کیت‌های میکرودرم ابریژن، ابزارهای لایه‌برداری پوست با لیزر غیر سایشی و غلتک‌های میکرونیدلینگ را برای مصارف خانگی خریداری کنید.

به خاطر داشته باشید، نسخه‌های خانگی این درمان‌ها بسیار ملایم‌تر و ملایم‌تر از روش‌های داخل مطب هستند. ممکن است نیاز داشته باشید که از دستگاه جوانسازی پوست خود بیشتر از زمانی که برای یک عمل به مطب مراجعه می کنید، استفاده کنید.

قبل از استفاده دستورالعمل های محصول یا دستگاه را به دقت بخوانید و اگر نگرانی دارید با متخصص پوست خود صحبت کنید.

 

محصولات طبیعی برای جوانسازی پوست
برخی از متخصصان زیبایی حامی داروهای طبیعی برای جوانسازی پوست هستند. برخی معتقدند که مواد کاملا طبیعی برای پوست مفیدتر و مغذی تر هستند.

برخی از این درمان های طبیعی عبارتند از:

 1. روغن های آرگان، آووکادو و نارگیل برای تامین رطوبت
 2. سبزیجات و میوه ها را مستقیماً روی صورت بمالید تا پوست نرم و صاف شود
 3. گل رز برای مرطوب کردن، درخشان کردن و تشویق تولید کلاژن
 4. ماسک سفیده تخم مرغ برای سفت کردن پوست و از بین بردن سلول های مرده پوست
 5. ماسک صورت چای سبز و عسل برای تقویت آنتی اکسیدان
 6. آلوئه ورا و بابونه برای تسکین التهاب
 7. اسکراب قهوه برای لایه برداری ملایم و روشن کردن پوست
 8. چای سبز کیسه ای زیر چشم برای مبارزه با پف کردگی
 9. همیشه ابتدا یک ناحیه کوچک از پوست را تست کنید تا مطمئن شوید که تحریک یا واکنش آلرژیک را تجربه نمی کنید.

 

هزینه درمان های جوانسازی پوست
هزینه های روش های جوانسازی پوست متفاوت است. عواملی که به مجموع نهایی اضافه می‌شوند عبارتند از هزینه عمل، هزینه جراح زیبایی، هزینه‌های بیهوشی و امکانات و هزینه‌های داروهای تجویزی.

 

محصولات و روش های جوانسازی پوست برای طیف وسیعی از انواع و رنگ های پوست مناسب هستند. اینها شامل تکنیک های غیر تهاجمی، کم تهاجمی و استفاده خانگی است که از نظر هزینه و کارایی متفاوت است. استفاده از این محصولات دوره درمان طولانی تری دارد و هزیته بسیار پایین از روشهای دیگر اما بسیار ایمن تر و کم خطر تر می باشد.

 

کلینیک ها و مراکز زنجیره ای گرین لایف (رتبه 1 لاغری در ایران) میتوانند در زمینه جوانسازی پوست به شما بسیار کمک کنند. برای اطلاع بیشتر با شماره های02134247 با 120خط تماس حاصل فرمایید.

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید

سلام خوبی ؟

چطوری