کاهش وزن و دیابت

کاهش وزن و دیابت

دیابت نام یک بیماری است که امروزه افراد زیادی در جهان به آن مبتلا هستند، این بیماری دارای تبعات گسترده ای است که بیماری های دیگر را با خود به همراه می آورد و بسیاری از افراد می خواهند بدانند که دیابت کنترل شده چیست.

دیابت چیست و چه افرادی به آن مبتلا می شوند؟
دیابت نام یک بیماری است که در جهان امروزی افراد زیادی به آن مبتلا هستند، این بیماری به عنوان یکی از بیماری های خطرناک در جهان شناخته شده است و افراد مبتلا به دیابت با اتفاقات از پیش تعیین نشده ای مواجه هستند، بد ترین اتفاق در بیماری دیابت مرگ و پس از آن قطع عضو می باشد.
بیماری دیابت امروزه به یکی از چالش های اصلی تبدیل شده است که علم پزشکی نیز برای درمان آن به اقدام پرداخته است و سعی کرده از راه های مختلف برای آن درمان قطعی ایجاد کند و به نوعی بیماران را از ابتلای به این بیماری خطرناک نجات دهد، افراد مبتلا به دیابت با گسترش بیماری به مرحله ای می رسند که دیگر توانایی مقابله به دیابت را ندارند و در نهایت مجبور می شوند، تسلیم این بیماری شوند.
دیابت در ابتدا یک بیماری معمولی است، اما در اثر شیوع آن و گذشت زمان به یک بیماری خطرناک تبدیل می شود، خطرناک بودن این بیماری از آن جا خواهد بود که به عنوان مادر بیماری های دیگر نامیده می شود، در واقع ویژگی دیابت این گونه است که منجر به خطر های پس از موجود بودنش خواهد شد.
بیماران دیابتی ابتدا با علائمی مواجه می شوند که برایشان شاید مهم نباشد، اما همین علائم باعث می شوند تا بیماری گسترش یابد و به اوضاع وخیم تری دست یابد، این شیوع تا حدی خواهد شد که بیمار دیابتی خود نیز متوجه ناتوانی در مقابل بیماری می شود و می داند که درمان دیر انجام شده است.
از این رو توصیه می شود، همه افراد در هر سن این بیماری را با ملاحظه بیشتر به کنکاش بگذارند و برای دور شدن از این بیماری به فعالیت مورد نیاز بپردازند و به عبارت بهتر خود را از ابتلای به این بیماری نجات ببخشند. این نکته برای افرادی است که هنوز به دیابت مبتلا نشده اند، ولی اگر مبتلا به دیابت باشند، نیز سعی نمایند که به مقابله با دیابت اقدام نمایند.

دیابت در چه سنی افراد را مبتلا می سازد؟
دیابت یک بیماری است که در هر سنی افراد را مبتلا می سازد، دیابت در افرادی که سن بیشتری دارند، آمار بیشتری در ابتلا به بیماری دارد، اما باید بدانید که این بیماری حتی در سنین بعد از سی سال نیز دیده می شود و یک جوان سی ساله نیز امکان دارد، به دیابت مبتلا شود.
در مورد کودکان و نیز نوزادان نیز این نکته وجود دارد که هدف بیماری دیابت این گروه از افراد نیز خواهد بود، زمانی که یک مادر دیابتی حمل وزن دارد، نوزاد وی نیز به صورت طبیعی به دیابت مبتلا می شود،
پس می توان مشاهده نمود که این نوزاد در زمان تولد به بیماری دیابت مبتلا شده است، در حالی که مادر می توانست قبل از بارداری به درمان خود می پرداخت تا نوزاد وی از این خطر مبرا باشد، با این حال گفته می شود که بیماری دیابت در مادران باردار باید با جدیت خاصی دوران درمان را طی نماید.
تا اینجا با مبحث دیابت در چه سنی افراد را مبتلا می کند آشنا شدید برای کسب اطلاعات بیشتر تا پایان مقاله دیابت کنترل شده چیست با ما همراه باشید.

افراد بالای 50 سال
به طور کلی دیابت در افراد سن بالا تر از 50 سال بسیار زیاد دیده می شود و این گروه از افراد به دلیل کاهش مقاومت بدن در مقابل این بیماری بسیار ضعیف خواهند شد، به گونه ای که برای درمان بیماری باید چاره کار را درست اندیشید و درمان آن ها با تقویت سلامت و سیستم ایمنی آنان همراه باشد.
امروزه افراد در هر سنی که مبتلا به دیابت می شوند، با علائم هشدار دهنده آن مواجه می شوند که همه آن علائم در فرد دیابتی به عنوان یک زنگ خطر به شمار می آید و باید برای درمان هر چه زودتر آن اقدام نمود، زمانی که درمان بیماری تصمیم گیری شود، عوارض بعدی از بیمار دور خواهد شد و به انواع بیماری دیابت دچار نمی شود.

آیا می توان بیماری دیابت را مورد کنترل خود قرار داد؟
باید پاسخ داد بیماری دیابت را می توان تحت کنترل گرفت، البته باید شرایط آن را به خوبی در نظر داشت و برای آن برنامه ریزی نمود، در واقع بیماری دیابت با روش خاصی نیاز به کنترل دارد تا به وسیله رعایت نکات آن راه نجاتی برای بیمار دیابتی فراهم گردد، زمانی که بیماران دیابتی سعی دارند، بیماری دیابت خود را کنترل نمایند این احتمال وجود دارد که بیمار شرایط دشواری را متحمل گردد.
منظور از شرایط دشوار، حالاتی است که بیمار دیابتی باید آن را رعایت نماید و در صورت رعایت آن به طور یقین باید سختی آن را نیز تحمل نماید، اما توجه داشته باشید که بعد از گذشت شرایط دشوار، همین بیمار دیابتی می تواند همچون یک انسان سالم و سلامت به زندگی جدید خود لبخند زده و از شرایط جسمی بهتری در روز های آتی خود بهره مند شود.
زمانی که فرد دیابتی سعی می کند بیماری دیابت خود را مورد کنترل قرار دهد، با یک سری دستور العمل های پزشکی مواجه می شود که از طریق آن بهبودی بیماری فراهم خواهد آمد، زمانی که بیمار این دستور العمل ها را با دقت تمام دنبال کند، این احتمال وجود دارد که بهبودی وی در زمانی کمتر از زمان انتظار به دست آید و موجب خرسندی بیشتر وی شود.
کنترل بیماری برای هر نوع بیماری باید نسخه ای از سوی پزشک خود بیماری باشد که به صورت درمان قطعی تجویز شده است، از این رو دیگر نباید برای درستی دستورات ترسی به دل راه داد و با اطمینان بالا برای درمان آن اقدام کرد این نکته یاد آور می شود که کنترل بیماری با روش خاص علم پزشکی به طور یقین نتیجه ای مفید و مثمر ثمر خواهد داشت.
دیابت زمانی که کنترل می شود، گفته می شود که بیماری دیابت کنترل شده است و کنترل بیماری دیابت نیز خود یک هشدار برای خود بیماری دیابت است که با مشاهده رعایت نکات بهداشتی، پزشکی و درمانی دیابت به لرزه آمده و در صدد است تا با انسان مقابله نماید، این فرد دیابتی است که باید با رعایت دقیق موارد پزشکی به کنترل دیابت بپردازد.
دیابت کنترل شده به یک مورد اساسی در میان بیماران دیابتی تبدیل شده است که علم پزشکی سال های زیادی برای دارو های مخصوص آن آزمایش های لازم را انجام داده است تا بتواند بهترین نسخه پزشکی را برای آن تجویز نماید، زمانی که این نسخه پزشکی به درستی و دقت بالا توسط بیماری دیابتی به کار بسته شود، بیشترین بازده را برای بهبود بیماران دیابتی در بر خواهد داشت.
دیابت کنترل شده تنها یکی از راه های اصلی برای درمان بیماری دیابت است و بیمار با در نظر داشتن این نکته اطمینان خاطر دارد که می تواند سلامت خود را در اسرع وقت به دست آورد، این شرایط نیاز به تحمل سختی های آن دارد، ولی نتیجه کار همان آسایشی بعد از بیماری است که بهترین هدیه را برای بیمار خواهد داشت.

افزایش دانش در خصوص دیابت کنترل شده از چه راه هایی است؟
برای کنترل کردن دیابت باید شرایط خاصی را در نظر داشت که همه آن ها مواردی هستند که از سوی پزشک متخصص دیابت ابراز می شوند، هر فردی که دیابت داشته باشد، باید بداند که برای درمان بیماری خود نیاز دارد که دانش و سطح معلومات خود را افزایش دهد، از این رو باید سعی نماید از راه های ممکن، توانایی شناخت خود را بیشتر کرده و نکات لازم را بیاموزد.
در وهله اول توصیه می شود تا بیمار با پزشک معتمد خود یک جلسه مشاوره داشته باشد، این جلسه می تواند با یک پرستار یا حتی یک مشاور سلامتی باشد که در مرکز درمانی حضور دارند، از این رو تمام این مشاوره های دریافتی خود راهکار های اصلی برای درمان بیماری دیابت است که باعث می شود، فرد از خطر بیماری دور باشد.
مشاوره پزشکی انجام شده باعث می شود تا فرد از ابتلا به بیماری های قلبی و یا بیماری سکته مغزی در امان باشد و با رعایت نکات لازم به بیماری های بد خیم تر مبتلا نشود و با این شیوه درمانی میزان خطر بیماری خود را کاهش دهد که این نکته همان شیوه زندگی و تغییر در روش آن است.
راه هایی که برای افزایش دانش پزشکی جهت مقابله با بیماری دیابت وجود دارند، می توانند هر رسانه علمی و پزشکی باشند که افراد می توانند به آنها توجه داشته باشند، کتابچه ها، بروشور ها، بنر ها، تیزر های تبلیغات و هر عامل رسانه ای که گویای مطالب پزشکی باشد، می تواند خطر ابتلا به بیماری را کاهش دهد و افراد با مراقبت های بیشتر بتوانند زندگی خود را در کنترل داشته باشند و برای آن به درمان لازم بپردازند.
زمانی که افراد از راه های بیان شده در فوق به کنترل بیماری دیابت بپزدازند، سطح دانش پزشکی و اطلاعات علمی آنان در زمینه مقابله با بیماری دیابت بیشتر می شود و باعث می شود تا فرد با خاطری آسوده راه های مقابله با بیماری دیابت را بداند و برای درمان با گام های استوار تری به بهبودی لازم برای سلامتی دست یابد.

کاهش وزن
در اولین گام برای بهبود و کنترل بیماری دیابت، بیمار باید بتواند وزن خود را کاهش داده و به عبارت بهتر چاقی و اضافه وزن خود را از بین ببرد تا بتوان برای درمان بیماری دیابت به درمان درست ادامه داد، اگر فرد چاق دیابتی به هر دلیلی نتواند وزن خود را کاهش دهد و یا وزن را به یک وزن قابل قبول برای درمان برساند هیچ نتیجه ای از کنترل بیماری دیابت به دست نخواهد آورد.
با کاهش وزن بیمار دیابتی به طور یقین اندازه کلسترول خون وی نیز کنترل می شود و با یک رژیم غذایی مناسب به بهبودی قابل ملاحظه ای دست خواهد یافت، برای این منظور باید از خوردن غذا های پر چربی و یا غذا هایی که میزان کلسترول آن ها زیاد است، خود را نهی کرده و به هیچ عنوان این غذا ها را مصرف ننماید.
توصیه می شود تا در تمام مدتی که پزشک نسخه درمانی را به وی تجویز کرده است، زمانی را برای انجام فعالیت های ورزشی اختصاص دهد، این فعالیت های ورزشی همان فعالیت های جسمانی هستند که به صورت متوسط روزانه به 30 دقیقه وقت نیاز خواهند داشت تا روش کنترل بیماری دیابت هم به درستی نتیجه بخش باشد.
همان طور که مصرف الکل به لحاظ علمی مشکلاتی را برای سلامت انسان به همراه دارد، در دین اسلام و حتی برخی دین های الهی انسان را از مصرف این ماده سمی بر حذر داشته است و همواره به نهی از آن سفارش شده است، پس باید فرد دیابتی مصرف الکل را از برنامه زندگی خود حذف نماید و سعی نماید آن را برای همیشه از زندگی خود خارج سازد.
اگر فرد دیابتی، دارای بیماری فشار خون نیز باشد، باید همزمان با کاهش وزن به کاهش فشار خون خود نیز اقدام نماید، این کاهش فشار خون باید به زیر 80 تا 130 mmhg برسد، این اندازه برای بیمار دیابتی مبتلا به فشار خون توصیه می شود که باید برای آن اقدام نماید.
نکته بعدی در مورد بیماران سیگاری دیابتی است، این افراد برای درمان بیماری دیابت خود و نیز کنترل بیماری دیابت باید حتماً سیگار را کنار گذاشته و به هیچ وجه آن را استفاده ننمایند، سیگار به تنهایی خود عاملی است که فرد دیابتی را مبتلا به بیماری قلبی می کند و در کوتاه ترین بازه زمانی وی را از پای در خواهد آورد.
برخی از دارو های خاص که بیماران دیابتی در مصرف برنامه دارویی خود دارند، نیز باید به صورت روزانه استفاده شود تا نتیجه درمان به شیوه مؤثر اتفاق افتد، در نظر داشته باشید،
اگر فرد دیابتی به صورت همزمان، بیماری فشار خون، کلسترول و قند خون دارد، می بایست مصرف تمامی داور های خود را در ساعت و زمان مقرر مصرف نماید و این نکته نیز از اهمیت زیادی برخوردار است که بیماران دیابتی باید برای نحوه مصرف دقیق دارو های خود دوز دارو را از پزشک یا دارو ساز سوال نمایند.
مشاوره با پزشک معتمد برای مصرف دقیق داروها باعث می شود تا بیماری در زمان تعیین شده بهبود یابد و نتیجه آن نیز سلامتی کامل بیمار باشد، البته باید توجه داشت که بیماری دیابت بعد از درمان باید مراقبت شود تا دوباره فرد به آن مبتلا نشود و یا در صورت قصور علائمی از بیماری در وی مشاهده نشود و کنترل بیماری دیابت یک درمان به صورت قطعی باشد.

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید

سلام خوبی ؟

چطوری