کاهش وزن با وجود اشتهای زیاد در دیابت بارداری

کاهش وزن با وجود اشتهای زیاد در دیابت بارداری

دیابت بارداری چیست؟
دیابت بارداری همانطور که از نام آن پیداست یکی از انواع دیابت است که زنان باردار به آن مبتلا می شوند، بدن انسان به صورت طبیعی گلوکز و قند خون را از طریق هورمونی به نان انسولین کنترل می کند
ولی در زمان بارداری بدن برخی از زنان ممکن است، در تولید گلوکز دچار اختلال شده و میزان تولید آن از حالت طبیعی بیشتر باشد و بدن با کمبود انسولین برای تنظیم آن مواجه می شود که در چنین شرایطی دیابت بارداری به وجود می آید.
دیابت بارداری یکی از اختلالات متابولیکی در دوران بارداری به شمار می آید که تقریبا پنج درصد از زنان باردار احتمال دارد، به این عارضه دچار شوند.
دیابت بارداری در سه ماهه دوم و یا سوم بارداری رخ می دهد، این نوع دیابت اگر به موقع تشخیص و درمان نشود خطرناک می باشد، ولیکن هیچگونه خطری برای رشد جنین ندارد، زیرا این نوع دیابت زمانی اتفاق می افتد که همه اعضا بدن جنین کاملا شکل گرفته است.
البته لازم است، بدانید که ممکن است، دیابت قبل از بارداری در بدن وجود داشته باشد و در زمان اولین بارداری با نام دیابت بارداری شناسایی شود، اگر دیابت بارداری به درستی کنترل و درمان نشود به دلیل اثراتی که بر روی جنین می گذارد بعد از تولد نوزاد، وی را در معرض ابتلا به این بیماری قرار دهد.

نکته
اگر چنانچه قند خون در طول شش هفته اول بارداری بالا باشد، بسیار خطرناک است، زیرا در این زمان اندام های اصلی جنین در حال شکل گیری می باشد و بالا بودن قند خون بر رشد این ارگان ها تاثیر گذاشته و ممکن است، موجب نقص مادرزادی شود،
بالا بون قند خون در زمان شکل گیری جنین موجب می شود که لوزالمعده جنین انسولین بیشتری تولید کند که این مورد بعد از متولد شدن نوزاد و توقف تولید انسولین ممکن است، مشکل ساز باشد
لذا در چنین مواردی احتمال دارد اندازه سطح قند خون به شدت کم شود که این خود نیز خطرناک است، پس می بایست زنانی که به دیابت مبتلا هستند، حتما تحت نظر متخصص زنان و زایمان وهمچنین متخصص داخلی – متخصص غدد و تغذیه باشند و برای کنترل قند خون حتما از یک رژیم غذایی سالم پیروی کنند.

علائم دیابت بارداری کدامند؟
دیابت بارداری زمانی در بدن زنان باردار رخ می دهد که هورمون های انسولین قادر به تنظیم قند خون بدن نباشند و دچار اختلال شوند، تقریبا تشخیص دیابت بارداری کمی دشوار می باشد، زیرا در این دوران مشکلات شایع دیگری نیز وجود دارد.
لذا بر این اساس انجام تست تشخیص دیابت بارداری از اهمیت زیادی برخوردار است، در این نوع آزمایش به خانمی که باردار است، یک مایع خوراکی شیرین داده می شود تا از این طریق واکنش بدن را در برابر قند بسنجند، ولیکن علاوه برانجام این آزمایش برخی نشانه و علائم نیز وجود دارند که اگر به آن ها برخورد کردید لازم است که آن را جدی گرفته و برای پیشگیری از دیابت بارداری حتما به پزشک مراجعه کنید.

در این قسمت از مقاله علائم دیابت بارداری که به آن علائم خاموش نیز می گویند را مورد بررسی قرار می دهیم:

تاری دید
تاری دید در زنان باردار می تواند یکی از علائم دیابت بارداری باشد، وقتی که میزان قند خون افزایش پیدا کند میزان آبی که در ساختار چشم قرار دارد، را نیز تحت تاثیر قرار می دهد و موجب دشواری در تمرکز بینایی می گردد، اگر بعد از خوردن یک وعده غذایی با مشکل تاری دید مواجه شدید و سپس با کنترل قند خونتان تاری دید از بین رفت، می بایست حتما آن را جدی گرفته و فورا برای پیشگیری از دیابت بارداری به پزشک مراجعه کنید.

خستگی
در دوران بارداری ممکن است، به دلیل تغییرات هورمونی بیشتر احساس خستگی و کسل بودن داشته باشید، اما اگر احساس خستگی بیش از حد باشد، می تواند یکی از علائم دیابت بارداری باشد
زیرا وقتی که میزان قند خون افزایش پیدامی کند سلول ها و اندام های بدن نمی توانند انرژی لازم را که از سوخت قند خون به وجود می آیند را دریافت کنند و خستگی موجب می شود که توانایی لازم برای انجام فعالیت های روزمره را نداشته باشند.

افزایش تشنگی
زنان باردار در این دوران معمولا بدنشان به آب بیشتری نیاز داشته، زیرا کلیه از طریق آب مواد اضافی را دفع کرده و همچنین مصرف آب موجب افزایش حجم خون نیز خواهد شد
لذا تشنگی در دوران بارداری کاملا طبیعی می باشد، ولی مطابق آن چه که متخصصان در این زمینه گفته اند افزایش بیش از حد احساس تشنگی در دوران بارداری یکی از نشانه های اصلی دیابت بارداری است
زیرا هنگامی که قند خون افزایش پیدا می کند، بدن برای این که بتواند قند موجود در خون را رقیق کند آب مورد نیاز را از طریق سلول ها تامین می کند و از جذب مجدد آن ها نیز ممانعت می کند
لذا بر این اساس حتما در دوران بارداری آب زیادی بنوشید تا بدنتان با کم آبی مواجه نگردد، در دوران بارداری روزانه مصرف 10 لیوان آب توصیه می شود، ولی اگر مصرف آب شما بیش از 10 لیوان بود حتما برای تشخیص و پیشگیری از بارداری به پزشک مراجعه کنید.
شما مخاطب گرامی در حال مشاهده پست دیابت حاملگی و عوارض آن هستید.

افزایش ادرار
به دلیل این که در دوران بارداری جریان خون افزایش پیدا می کند، تولید ادرار در بدن این افراد نیز بیشتر خواهد شد،لذا خانم ها در این دوران بیش از قبل به دستشویی مراجعه می کنند، البته دلیل دیگر این امر نیز می تواند فشار آوردن جنین برروی مثانه نیز باشد
ولیکن زنانی که به دیابت بارداری مبتلا شده اند بیش از سایر زنان باردار ممکن است، به دستشویی مراجعه کنند، زیرا کلیه به دلیل قند خون بالای بدن مجبور به فعالیت بیشتری بوده و ادرار بیشتری تولید می کند.
بالا رفتن قند خون در دوران بارداری موجب پیدایش چرخه معیوب در بدن می شود: ادرار بیشتر- کم آبی بدن- نوشیدن آب بیش از اندازه معمول

حالت تهوع و بالا آوردن
مطابق تحقیقات انجام شده بیش از 75 درصد زنان باردار به دلیل افزایش هورمون ها در این دوران دچار تهوع و استفراغ می شوند و این می تواند یکی از نشانه دیابت بارداری در این گروه از زنان باشد.
هنگامی گلوکز خون افزایش پیدا می کند و سلول ها نیز به دلیل وجود کتون (نوعی ماده سمی) قادر به استفاده از آن به عنوان انرژی مورد نیاز بدن نیستند که در نهایت وجود چنین حالتی موجب تهوع و استفراغ خواهد شد.
حال این سوال ممکن است، پیش آید که چگونه می توان تهوع و استفراغ معمولی را از نوع دیابتی تشخیص دهیم؟ پاسخ این سوال ساده است، اگر تهوع و استفراغ بعد از گذشت سه ماه اولیه بارداری همچنان ادامه پیدا کرد می بایست آن را جدی گرفته و هر چه سریعتر به پزشک برای پیشگیری از مبتلا شدن به دیابت بارداری مراجعه کنید.

کاهش وزن با وجود اشتهای زیاد
مطابق تحقیقات و آزمایشاتی که بر روی زنان باردار مبتلا به دیابت بارداری انجام شده، این زنان قبل از بارداری دچار اضافه وزن بوده اند و یا در گروه افراد چاق قرار داشته اند.
زنان می بایست قبل از بارداری از نظر وزنی در سلامت باشند و در دوران بارداری نیز نبایستی به اضافه وزن بالا دچار شوند، ولی در این میان کاهش وزن در دوران بارداری نمی تواند موضوع عادی باشد و نبایستی این اتفاق بیفتد.
در هر دوره ای از بارداری که باشید، کاهش وزن خطرناک بوده و می بایست این موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید.
وقتی که فرد به دیابت مبتلا می شود، به دلیل این که نمی تواند قند اضافه موجود در خون را به انرژی مورد نیاز بدن تبدیل کند، لذا با کمبود شدید انرژی مواجه شده و آن را نشانه ای از گرسنگی به شمار آورده و موجب تحریک اشتها می شود
چنین حالتی که به آن چرخه معیوب می گویند تمامی مواد غذایی که وارد بدن می شود، بدون این که مورد استفاده قرار بگیرند از طریق ادرار از بدن خارج می شوند و این امر سبب کم شدن وزن می شود
از طرفی دیگر مطابق بررسی و تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده، خانم هایی که به دلیل دچار شدن به دیابت بارداری دچار کاهش وزن می شوند، در هنگام زایمان نوزادشان جثه بزرگی دارد و این گروه از زنان معمولا دچار زایمان زودرس نیز می شوند.

پیشگیری از دیابت بارداری به چه صورت است؟
همانطور که پیشتر گفتیم، دیابت بارداری دارای علائمی است که به آن علائم خاموش می گویند، هر یک از علائمی که گفته شد ممکن است، برای اکثریت زنان باردار اتفاق افتد
اما اگر هرکدام از این علائم شدت پیدا کرد می بایست حتما آن را جدی گرفته و پزشک خود را برای پیشگیری از دیابت بارداری مطلع سازید
در چنین شرایطی پزشک تست تحمل پذیری گلوکز را برای شما انجام می دهد که آن را همانطور که در قسمت قبل گفتیم، در دو مرحله انجام می دهد و از این طریق می تواند تشخیص دهد که آیا به دیابت بارداری مبتلا شده اید و یا خیر.
برای این که از دیابت بارداری پیشگیری کنید، می بایست از یک از رژیم غذایی سالم در دوران بارداری پیروی کنید، در این رژیم غذایی می توانید از کربوهیدرات های تصفیه نشده مانند آرد غلات کامل – پروتئین بدون چربی و یا چربی های سالم استفاده کنید.
در حقیقت شما می توانید در دوران بارداری با تغییر سبک زندگی و رژیم صحیح غذایی و همچنین فعالیت های فیزیکی از دیابت بارداری پیشگیری کنید، سعی کنید، در طی روز تحرک داشته باشید و از هر گونه استرس و اضطراب به دور باشید و روحیه خود را قوی و سرزنده نگه دارید
هم اکنون در حال مشاهده پست دیابت حاملگی و عوارض آن هستید.

مراجعه به متخصص تغذیه
و اگر به دیابت بارداری نیز مبتلا شدید حتما آن را جدی بگیرد و برای کنترل آن به متخصص تغذیه مراجعه کنید تا از طریق رژیم غذایی صحیح بتوانید آن را کنترل و درمان کنید.
در دوران بارداری متناسب با شاخص توده بدنی تان وزن گیری را انجام دهید، در این دوران پزشک متناسب با قد و وزنتان می تواند وضعیت سلامتی شما سنجیده و مورد ارزیابی قرار دهد.
بهترین نوع رژیم غذایی برای دوران بارداری رژیم متعادل است که شامل مصرف کربوهیدرات- سبزیجات و پروتئین در هر وعده می شود، همچنین می توانید برای پیشگیری از این عارضه در دوران بارداری و جلوگیری از عوارض ناشی از آن به توصیه های ذیل عمل کنید:
میزان مصرف روغن و چربی را در برنامه غذایی خود کاهش دهید، به خصوص چربی های اشباع شده. بهتر است، از چربی های اشباع نشده که از منابع گیاهی و ماهی ها تهیه تولید می شوند، استفاده کنید
این نوع چربی ها سالم بوده و هیچگونه ضرری برای سلامتی ندارند مانند روغن زیتون- روغن مغزها و روغن آووکادو. روغن های اشباع نشده دارای خاصیت ضد التهابی بوده و برای سلامت مغز و قلب بسیار مفید می باشند.

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید

سلام خوبی ؟

چطوری