برنامه غذایی برای خانم های مبتلا به دیابت بارداری

برنامه غذایی برای خانم های مبتلا به دیابت بارداری

در صورتی که به دیابت بارداری مبتلا شده اید، می بایست مصرف مواد غذایی فیبردار را در برنامه غذایی خود قرار دهید:
در صورت مبتلا شدن به دیابت بارداری:
در رژیم غذایی خود، تمامی گروه های غذایی را مصرف کنید.
وعده های غذاییتان را بیشتر از سه وعده با مصرف حجم کمتری قرار دهید ( 3 وعده اصلی و 2 الی 3 میان وعده)
مصرف مواد غذایی حاوی قند مانند عسل- خرما- شکر و… را مطابق با نشر و صلاح دید پزشک تغذیه کاهش دهید.
میزان مصرف مواد غذایی که حاوی نشاسته هستند، مانند نان- برنج- ماکارونی و… را مطابق با آن چه که پزشک تغذیه توصیه می کند در برنامه غذایی خود قرار دهید.
حتما روزانه مواد غذایی فیبردار همچون میوه- سبزی- حبوبات و غلات را مصرف نمایید.
مصرف لبنیات مانند شیر را در مقایسه با زمان قبل از بارداری بیشتر کنید.
به این نکته حتما دقت کنید که رژیم غذایی مناسب رژیمی است که علاوه براین که نیازهای غذایی مادر و جنین را تامین می کند، موجب افزایش وزن متعادل و مورد نیاز دوران بارداری نیز می شود، وزن ثابت مانده و یا کاهش وزن در دوران بارداری نمی تواند امری طبیعی و مطلوب باشد.

ورزش های مناسب برای کنترل و درمان دیابت بارداری
در قسمت پیشگیری از دیابت بارداری گفتیم، که انجام فعالیت های ورزشی تا چه میزان می تواند از مبتلا شدن به این بیماری در دوران بارداری جلوگیری کند، حال این سوال پیش می آید که آیا اگر به دیابت بارداری مبتلا شدیم می توانیم از طریق ورزش کردن آن را کنترل کنیم؟ جواب این سوال مثبت است، انجام فعالیت های ورزشی در زمان مناسب برای کنترل دیابت بارداری بسیار تاثیرگذار بوده و انجام حرکات ورزشی مناسب برای تمامی خانم های باردار که پزشک آن ها را منع نکرده، توصیه می شود،
در میان فعالیتهای ورزشی، پیاده روی و ورزش های هوازی، برای این دوران مناسب می باشند. مدت زمان ورزش کردن در روز می بایست حداقل 30 دقیقه باشد که می توان آن را در تایم های ده یا پانزده دقیقه در روز تقسیم کنید، شدت ورزش می بایست متوسط و کمی تندتر از پیاده روی معمولی باشد.
قبل از هر چیز باید این نکته را اعلام کنیم که تزریق انسولین برای کنترل دیابت بارداری هیچگونه خطر و یا آسیبی برای مادر و جنین ندارد.
برخی موارد غیر دارویی نمی تواند میزان قند خون دیابت بارداری را کنترل و درمان کند و در چنین مواردی مادر می بایست از روش های دارویی که همان انیسولین است، استفاده کند،
ولیکن در موارد خاص و با تجویز پزشک نیز می تواند داروهای خوراکی مانند متفورمین را نیز مصرف کند. پزشک چگونگی تزریق انسولین را به شما آموزش خواهد داد، تزریق انسولین با استفاده از سرنگ و یا قلم های انسولین انجام می شود.
به این نکته توجه داشته باشید، تزریق انسولین برای درمان دیابت بارداری به این معنا نیست که شما مجاز به رها کردن رژیم غذایی و ورزش هستید،
بلکه این دو باید در کنار هم انجام شود، این اطمینان را نیز به شما می دهیم که تزریق انسولین برای شما و جنین هیچ گونه ضرری ندارد،
زیرا انسولین نمی تواند به وسیله رگ های خونی جفت به جنین منتقل شود و بالعکس، استفاده از انسولین برای کنترل دیابت بارداری مطابق تجویز پزشک می تواند از عوارض این نوع دیابت برای مادر و جنین جلوگیری کند.

آیا دیابت بارداری بعد از زایمان از بین می رود؟
معمولا این نوع دیابت بعد از تولید نوزاد از بین می رود، ولیکن لازم است که بدانید عدم تحرک و اضافه وزن در این افراد خطرناک بوده و ممکن است، منجر به دیابت نوع 2 در سال های آینده شود،
به گونه ای که بیش از نیمی از این گروه از زنان در طی 20 سال آینده بعد از زایمان ممکن است، به دیابت مبتلا شوند، لذا این افراد می بایست حتما از رژیم غذایی مناسب و فعالیت فیزیکی (ورزش) پیروی کنند، البته لازم به ذکر است که بدانید شیردادن مادران به نوزادشان موجب کاهش هرگونه خطری در آینده خواهد شد.
4 الی 14 هفته بعد از تولد نوزاد می بایست مدام به صورت مرتب قند خون نوزاد اندازه گیری شود و پس از آن سالیان این تست را انجام دهید.
زنانی که سابقه دچار شدن به دیابت بارداری دارند، باید این مطلب مهم را به یاد داشته باشند که این احتمال برای آنها بسیار بالا است که ممکن است، در حاملگی های دوم یا سوم به دیابت بارداری مجددا مبتلا شوند و مجددا تکرار می کنم که این افراد در صورتی سبک زندگی صحیحی را در پیش نگیرند قطعا در آینده به دیابت نوع 2 مبتلا خواهند شد.

نکات مهم مراقبتی بعد از زایمان
با نزدیک شدن به زمان زایمان، میزان قند خون خود را به صورت مرتب کنترل کنید و برای این که در این مورد هیچگونه استرس ونگرانی نداشته باشید، می توانید از پزشک خود در این زمینه راهنمایی لازم را دریافت کنید.
بعد از این که نوزادتان به دنیا آمد، نکات مراقبتی بعد از زایمان را جدی بگیرید تا به وزن مناسب و سالم قبل از بارداری خود بر گردید.
ورزش و رژیم غذایی مغذی از جمله مواردی است که باید به آن توجه داشته باشید، بعد از زایمان وضعیت قند خون بدن به حالت عادی بر می گردد. دیابت بارداری بعد از زایمان کاملا از بین می رود،
ولی آنچه که در این میان ممکن است، کمی نگران کننده باشد، سلامت نوزاد است، می توانید در دوران بارداری در خصوص تغذیه نوزادتان تحقیق کنید، ولی مطابق آن چه که متخصصین و پزشکان می گویند شیر مادر خطر مبتلا شدن به دیابت در نوزاد را کاهش می دهد.
پزشکان پس از زایمان به مدت 6 هفته سطح قند خون مادر را چک می کنند تا از سلامت وی اطمینان لازم را کسب نمایند، سپس انجام این تست را در بازه زمانی مشخص اندازه گیری می کنند تا وقتی که این بازه به یک بار در سال برسد.

عوارض دیایت بارداری برای جنین و مادر چگونه است؟
اگر شما نیز به دیابت بارداری مبتلا شده اید، اگر این وضعیت را درمان و کنترل نکنید به دلیل بالا رفتن میزان قند خون مادر، قند خون جنین نیز افزایش پیدا خواهد کرد، در چنین زمانی پانکراس نوزاد برای کنترل قند اضافه ناچار است که انسولین زیاد تری تولید کند، گلوکز اضافی در خون نوزاد به صورت چربی انباشته خواهد شد، عوارضی دیابت بارداری برای نوزاد در صورت عدم کنترل و درمان به قرار ذیل است:
نوزاد در زمان تولید دارای وزن و سایز بزرگتر از حالت طبیعی می باشد.
افت قند خون بلافاصله بعد از تولد
به وجود آمدن مشکلات تنفسی که می تواند به منجر به مرگ نوزاد در زمان تولد و یا قبل از زایمان شود.
در مواردی ممکن است، دیابت بارداری منجر به زردی نوزاد در زمان تولد شود.

ابتلا به دیابت بارداری می تواند موجب بروز مشکلات ذیل برای مادر شود:
افزایش میزان فشار خون و دفع پروتئین از طریق ادرار
دیابت بارداری موجب بزرگ شدن نوزاد از نظر وزن و اندازه بیش از اندازه طبیعی می باشد، لذا می بایست تولد از طریق سزارین انجام شود.
ایجاد افسردگی
احتمال ابتلا به دیابت نوع دوم در آینده
از اینکه تا پایان مقاله دیابت حاملگی و عوارض آن ما را همراهی کردید متشکریم و امیدواریم از خواندن مقاله دیابت حاملگی و عوارض آن استفاده لازم را کرده باشید.

درنظر داشته باشید کلینیک ها و مراکز زنجیره ای گرین لایف (رتبه 1 لاغری در ایران ) میتوانند در زمینه لاغری و تغذیه به شما بسیار کمک کنند. برای اطلاع بیشتر با شماره های 02134247 – (120 خط )  تماس حاصل فرمایید.

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید

سلام خوبی ؟

چطوری