جدیدترین روش های درمان ترک های پوستی

جدیدترین روش های درمان ترک های پوستی

ترک‌های پوستی، استریا یا استرچ مارک که با اسامی دیگری مثل ترک حاملگی، خطوط چاقی لاغری و غیره هم شناخته می‌شود، در واقع اسکارهای خطی هستند که همراه با آتروفی (تحلیل) و فرورفتگی پوست همراه است. استرچ مارک هم در زنان و هم در مردان دیده می‌شود اما شیوع آن میان زنان به مراتب بیشتر است. این رگه‌های فرورفته‌ معمولاً روی سطح پوست شکم، سینه‌ها، ران و باسن ایجاد می شود. ترک های حاملگی یا استرچ مارک در زمان بارداری بویژه در سه ماهه سوم شایعتر است. ترک های پوستی درمان قطعی ندارد ولی روش های درمانی خاصی وجود دارد که به محوشدن این خطوط آزاردهنده و بهبود ظاهر پوست مبتلا به آن کمک می‌کنند. استرچ مارک به هیچ وجه دردناک یا خطرناک نیست و تهدیدی برای سلامت پوست یا سلامت عمومی شما به حساب نمی‌آید، اما عده زیادی نگران ظاهر ناخوشایند آن هستند.

نشانه‌های بروز ترک پوستی
همه انواع استریا ها شبیه هم نیستند. ترک های پوستی با توجه به مدت زمانی که روی پوست شما ظاهر شده اند ، علت بروز آن ، ناحیه پوستی درگیر و نوع پوستی که دارید، می‌تواند شکل‌های متفاوتی به خود بگیرد. بعضی از انواع شایع ترک‌های پوستی عبارتند از:

• رگه‌ها یا خطوط فرورفته روی پوست
• رگه‌های صورتی، قرمز، سیاه، آبی یا بنفش
و رگه‌های براق که به مرور کم‌رنگ می‌شود
• رگه‌هایی روی سطح شکم، سینه‌ها، باسن یا ران
ه رگه‌هایی که سطح وسیعی از پوست را درگیر می کند

چه وقت برای درمان ترک پوستی باید به پزشک مراجعه کرد؟
اگر نگران ظاهر ناخوشایند ایجاد شده به واسطه ترک‌های پوستی هستید یا اگر استریا در بخش گسترده‌ای از پوست شما پخش شده است، به پزشک مراجعه کنید. پزشک می‌تواند در یافتن دلیل بروز استرچ مارک به شما کمک کرده و درباره بهترین راهکارهای درمانی موجود با توجه به خصوصیات منحصر به فرد هر بیمار، با شما صحبت کند.

ترک پوستی به چه دلیلی ایجاد می‌شود؟
ترک پوستی به دلیل کشیدگی ناگهانی پوست در یک دوره زمانی به نسبت کوتاه شکل می‌گیرد. استرچ مارک در بعضی افراد به صورت ژنتیکی و بدون اینکه چاق یا لاغرشوند ایجاد می‌شود ولی در بیشتر موارد این ترک‌های پوستی بعد از بارداری و شیردهى، حوالی دوره بلوغ، به علت تغییرات شدید وزن، قد و حجم توده عضلانى‌، تمرینات ورزشی شدید و بیش از اندازه، تغییرات هورمونی ، مصرف طولانی مدت داروهای استروئیدی (کورتون) و ابتلا به سندروم کوشینگ و سندروم مارفان دیده مى‌شود. شدت این عارضه به عوامل متعددی بستگی دارد، از جمله فاکتورهای وراثتی، میزان کشیدگی پوست و سطح هورمون کورتیزون خون. کورتیزون نوعی هورمون است که توسط غدد فوق کلیوی ترشح می‌شود و رشته‌های ارتجاعی پوست را تضعیف می‌کند.

عواملی که احتمال ابتلا به ترک پوستی را افزایش می‌دهند:
هر کسی ممکن است به استرچ مارک دچار شود، اما بعضی از عوامل، احتمال ابتلا به این عارضه را افزایش می‌دهند، از جمله:
• مونث بودن
• داشتن سابقه فامیلی ترک پوستی
• بارداری، خصوصاً برای زنان جوان‌تر
• داشتن اضافه وزن یا چاقی مفرط
• افزایش یا کاهش وزن ناگهانی
• استفاده طولانی مدت از داروهای کورتیکواستروئیدی (کورتون)
• انجام عمل زیبایی سینه‌ها
• سندروم کوشینگ، مارفان یا بعضی از انواع دیگر اختلالات ژنتیکی

چطور می‌توان از بروز ترک پوستی پیشگیری کرد؟
بهترین روش برای کاهش احتمال ابتلا به ترک پوستی، حفظ وزن متناسب است. طی دوران بارداری، شما در دوره‌ای نسبتاً کوتاه وزن زیادی اضافه می‌کنید. به کمک پزشک معالج خود، برنامه غذایی و ورزشی مناسبی تنظیم کنید که به حفظ وزن متناسب شما کمک کند. این روند نه تنها به کاهش احتمال بروز استرچ مارک کمک می‌کند، بلکه برای سلامت شما و نوزادتان نیز مفید است.

ترک پوستی را به چه روش‌هایی می‌توان درمان کرد؟
حتماً برای شما هم پیش آمده که مقابل آینه بایستید و به خطوط و ترک های ایجاد شده روی بازوها، شکم، ران و پهلوی خود نگاه کنید و با دیدن آنها ناراحت شوید چون احتمالا” تاکنون روش‌های مختلف خانگی یا غیرخانگی برای درمان آن را امتحان کرده‌اید و نتیجه نگرفته اید. شکل‌گیری این خطوط که با نام ترک پوستی، استرچ مارک یا استریا شناخته می‌شوند، در خانم‌ها بسیار شایع‌تر است به صورتی که خانم‌ها دو و نیم برابر آقایان به ترک‌های پوستی دچار می‌شوند. البته باید بدانید که از نظر پزشکى الزامی براى درمان این خطوط وجود ندارد و پوست شما سالم است . معمولا” بیشتر افراد به دلایل زیبایى به دنبال درمان ترک های پوستی هستند روش های درمانی ترک های پوست مثل روش های درمان سایرانواع اسکار ،بر پایه تحریک پوست برای ترمیم اسکار و محو کردن آن است.روش های استاندارد درمان ترک های پوستی در پایین شرح داده شده است.

چطور می‌توان ترک های پوستی را تشخیص داد؟
تشخیص استرچ مارک یک تشخیص بالینی است یعنی از طریق مشاهده و معاینه پوست و گرفتن شرح حال تشخیص داده می‌شود و تنها درصورتیکه پزشک به اختلالات هورمونی مثل افزایش یافتن سطح هورمون کورتیزون مشکوک باشد، ممکن است بررسی های پاراکلینیک انجام دهد.

چطور می‌توان ترک های پوستی را درمان کرد؟
اگر شما هم استرچ مارک دارید؛به احتمال زیاد از ظاهر پوست خود ناراضی هستید، اما باید بدانید که این ترک های پوستی، خطری برای سلامتی شما در پی نخواهد داشت این خطوط کاملا” بی‌خطر هستند و به مرور زمان تا حدی کمرنگ می‌شوند. اگر مایل به درمان استریا هستید، باید بدانید که فعلا” درمان قطعی برای این عارضه وجود ندارد و همه روشهای درمانی موجود کمک می‌کنند که اسکار ناشی از استرچ مارک و ظاهر ناخوشایند آن بهبود یابد ، البته مواردی از بهبودی کامل بخصوص با روش های درمانی جدید مشاهده می شود ولی از آنجا که درمان همه انواع اسکار های پوست از جمله ترک های پوستی به عوامل مختلف از جمله عوامل و خصوصیات پوست هر فرد هم بستگی دارد،قبل از شروع درمان نمی توان پیش بینی کرد که چه کسانی بطور کامل درمان می شوند. در گذشته روش‌هاى درمانى متعددى براى درمان استرچ مارک پیشنهاد می‌شد که متاسفانه بیشتر آنها موفقیت آمیز نبودند. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی در زمینه درمان های زیبایی و پلاستیک، تحول قابل ملاحظه ای در زمینه درمان ترک‌های پوستی ایجاد شده است. میکرونیدلینگ و ترکیب آن با تکنیک‌های مزوتراپی یا در واقع همان مزونیدلینگ، لیزر های سایشی ، درمان با امواج صوتی و جدیدترین پیشرفت در این زمینه یعنی دستگاه تیکسل از جمله درمان‌های موثر برای ترمیم ترک‌های پوستی هستند.

در ادامه به بعضی از روش‌های درمانی که به بهبود ظاهر و بافت پوست درگیر استرچ مارک کمک می‌کنند، اشاره می‌کنیم:

کرم‌های موضعی رتینوئید : رتینوئیدها، مانند ترتینوئین که از ویتامین A مشتق می‌شوند، می‌توانند در ترمیم ترک‌های پوستی که کمتر از یک ماه از بروزشان می‌گذرد، مفید باشند. ترتینوئین به تولید مجدد کلاژن کمک می‌کند و باعث می‌شود استرچ مارک‌ها بیشتر حالتی شبیه به پوست عادی پیدا کنند. با این حال ترتینوئین ممکن است پوست شما را دچار ناراحتی و حساسیت کند و نباید بدون تجویز پزشک استفاده شود. اگر در دوران بارداری یا شیردهی هستید، درباره سایر گزینه‌های درمانی با پزشک خود مشورت کنید چون عوارض جانبی احتمالی رتینوئیدها ممکن است بر نوزاد تاثیرگذار باشد.

درمان‌ با لیزر : درمان‌های مختلفی بر پایه پرتوهای لیزر برای تحریک تولید کلاژن و الاستین در پوست وجود دارند. پزشکتان می‌تواند تصمیم بگیرد که کدام تکنیک برای شما مناسب است.

میکرودرم‌ ابریژن : در این درمان از ابزاری برای ایجاد نوعی کریستال روی پوست استفاده می‌شود. این کریستال‌ها به آرامی و با ملایمت یک لایه نازک از پوست شما را برمی‌دارند و به شکل‌گیری بافت پوستی جدید با خاصیت ارتجاعی بیشتر کمک می‌کنند.

میکرونیدلینگ : یکی از موثرترین روش‌های درمانى ترکهاى پوستى، میکرونیدلینگ است. البته براى بهبود نتایج درمانى از داروهاى کلاژن‌ساز و ضد ترک هم به طور همزمان استفاده مى‌شود و این مواد در کوکتل‌های مزوتراپی به روش میکرونیدلینگ وارد پوست شده و تاثیر خود را در لایه‌های عمقی پوست بر جای می‌گذارند. این روش که اصطلاحاً به آن مزونیدلینگ گفته می‌شود و روشی ترکیبی و غیرتهاجمی است، با افزایش جریان خون موضعی نقش قابل توجهی در احیای بافت قدیمی و ایجاد سلول‌های تازه و جوان دارد. کوکتل مزوتراپی از مواد مختلفی تشکیل شده‌ که به صورت اختصاصی بر اساس نیاز هر فرد تجویز می‌شود.

تیکسل : جدیدترین و در بسیاری موارد مؤثرترین درمان ترک های پوستی است ، هنگام درمان ترک های پوستی به وسیله تیکسل، دستگاه روی نفوذ متوسط و زمان تماس زیاد تنظیم می شود تا دستگاه عملکردی شبیه به لیزر سایشی (ablative ) داشته باشد. تیکسل روشی ایده‌آل برای ایجاد بهبود چشمگیر در وضعیت پوستی است که گرفتار استرچ مارک یا استریا شده. این عملکرد دستگاه تیکسل باعث می‌شود تا پوست آسیب دیده حالت سفت‌تر و مستحکم‌تری به خود بگیرد و آثار استرچ مارک از روی آن حذف شود. روش دیگر درمان ترک پوستی توسط تیکسل که به آن مزوتیکسل گفته می شود استفاده از تنظیمات نفوذ سطحی با زمان کوتاه است. بدین صورت کانال‌های ریز و میکروسکوپی روی سطح پوست ایجاد می‌شوند که از طریق آن می‌توان مواد درمانی فعال و مناسب برای ترمیم ترک پوستی را وارد پوست کرد و تاثیرگذاری آن در عمق پوست را چند برابر کرد. به این ترتیب می توان نتیجه گرفت تیکسل ؛ مزایای درمانی همه روش های قبل از خود یعنی لیزرهای سایشی ، میکرودرم ابریژن ، میکرونیدلینگ ،مزوتراپی را به تنهایی دارد و به همین خاطر، محبوبترین روش درمانی ترک های پوستی است.
بطور خلاصه؛ درمان ترک های پوستی به عوامل مختلفی بستگی دارد که همه آن ها تحت کنترل پزشک نیستند، خصوصیات بیولوژیک پوست هر فرد ، عمق و پهنای فرورفتگی اسکار از جمله مهمترین عواملی ست که در پیش آگهی درمان تأثیرگذار است.به همین خاطر مشاوره پیش از درمان و ارائه اطلاعات صحیح و اطمینان پزشک از واقعی بودن انتظارات فرد از درمان ترک های پوستی ضروری ست.

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید

سلام خوبی ؟

چطوری