تناسب اندام و درمان چاقی

تناسب اندام و درمان چاقی

تناسب اندام و لاغری
چاقی یک بیماری مزمن، شایع و عودکننده است (در یک تحقیق 80% افرادی که تحت درمان چاقی قرار گرفته بودند؛ سه سال بعد از درمان، دوباره به وزن قبلی برگشتند) افزایش شیوع چاقی درتمام رده‌های سنی حتی کودکان و نوجوانان، در سال‌های اخیر، بسیار نگران کننده بوده و سلامت نسل‌های فعلی و آینده کشور را تهدید می‌کند.

خطرچاقی و اضافه وزن برای سلامتی: مشکل چاقی، فقط اضافه وزن و از دست رفتن تناسب و زیبایی اندام نیست؛ بلکه چاقی یک عامل مستعد‌کننده برای بیماری‌های مزمن و خطرناکی نظیر دیابت، فشارخون بالا، بیماری‌های قلبی و تعدادی از سرطان‌ها (مانند کانسر پستان) محسوب می‌شود. چاقی، فعالیت‌های فیزیکی را محدود و بتدریج عملکرد و کارآیی و حتی روابط اجتماعی فرد را مختل می‌کند، عوارض ناشی از چاقی، تمام جنبه‌های سلامت فردی شامل سلامت فیزیکی، سلامت روانی و سلامت اجتماعی را با اختلال مواجه می‌کند. البته لیست بیماری‌های مرتبط با چاقی طولانی‌تراز آنست که در این مجال بگنجد و در یک مقاله جداگانه به تفصیل به آن خواهم پرداخت.

درمان چاقی
درمان چاقی ترکیبی است از: اصلاح سبک زندگی و رفتارهای روزمره شامل تغذیه، خواب، فعالیت فیزیکی و انتخاب روش درمانی مناسب توسط پزشک

سلول چربی و نقش آن در چاقی
برخلاف تصور عموم، چربی در بدن ما بصورت اتفاقی و به شکل یک توده نامنظم، ذخیره و انباشته نمی‌شود؛ بلکه چربی در واحدهای مشخصی بنام سلول چربی یا آدیپوسیت (adipocyte) ذخیره می‌گردد. تعداد سلول‌های چربی بعد از دوران کودکی در بدن ما تقریباً ثابت می‌ماند و این حجم و اندازه سلول‌های چربی است که تغییر می‌کند یعنی وقتی چربی بیشتری در این سلول‌ها انباشته می‌شود؛ بافت چربی بزرگتر می‌شود به عبارت دیگر شکم، پهلو، باسن، ران، بازوها بزرگتر و چاقتر می‌شود و برعكس وقتى چربى ذخيره شده در سلول‌هاى چربى مصرف مى‌شود يا سلول‌هاى چربى تخریب می‌شوند، فرد لاغرتر می‌شود.

برای نظر دادن اولین باش!

انواع دستگاه ها برای کمک به بدن برای از بین بردن سلولیت بدون مداخله جراحی و کمک به شکل دادن بدن با حذف انباشت چربی در مناطق خاص و همچنین سفت کردن، توسعه یافته است.

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید

سلام خوبی ؟

چطوری