مراقبت های قبل و بعد از لیزر موهای زائد

مراقبت های قبل و بعد از لیزر موهای زائد

بهترین راه برای حداقل کردن عوارض جانبی درمان لیزر موهای زائد این است که به مدت ۷ روز از قرار گرفتن در معرض اشعه فرابنفش اجتناب کنید.
-حداقل ۲ هفته قبل از درمان از قرار گرفتن در معرض آفتاب و برنزه شدن خوداداری کنید.
-به مدت ۷ روز قبل از درمان از محصولات برنزه کننده آفتاب اجتناب کنید.
-سابقه پزشکی دقیق و به روز به پزشک متخصصتان بدهید تا بتواند درمانی ایمن و مؤثر به شما ارائه دهد.

اگرچه عوارض جانبی نادر هستند اما ممکن است شامل موارد زیر شوند:
هایپرپیگمانتاسیون (تیره شدن پوست)، هایپوپیگمانتاسیون (از دست دادن رنگدانه­های پوست)، سوختگی­های ملایم تا متوسط و یا تاول، تغییر دائمی رنگ پوست، قرمزی موقت، ورم فولیکولی (پف کردگی قرمز یا صورتی و برآمدگی­ های کوچک)، تورم و یا خارش در ناحیه درمان، کهیر، جوش، کبود شدن و نرسیدن به نتیجه مطلوب و دلخواه.
ـخانم­های باردار را نمی­توان درمان کرد.
ـمتخصصان نمی­توانند روی تاتو را لیزر کنند.
ـبرای بیماران مبتلا به صرع نمی­توان لیزر انجام داد.

مراقبت­های قبل از درمان
-ناحیه تحت درمان باید حتما تمیز باشد.
-از قرار گرفتن در معرض اشعه UV به مدت ۷ روز قبل از درمان جلوگیری کنید.
-افرادی که برنزه کرده اند و یا دچار آفتاب سوختگی شده­اند، قبل از درمان با لیزر باید ۲ هفته منتظر بمانند تا از هرگونه آسیب­دیدگی اضافی پوست جلوگیری شود.
-از هرگونه محصولات برنزه کننده به مدت ۷ روز قبل از درمان خودداری کنید.
-در صورت امکان، حدود ۳۰ الی ۴۰ دقیقه قبل از درمان از کرم بیحس کننده استفاده کنید. قبل از درمان باید تمام محصولات از ناحیه تحت درمان پاک شوند.
-ناحیه ای که قرار است تحت درمان قرار بگیرد باید تمیز باشد، بنابراین تمام بیماران بایدباپوستی تمیز به کلینیک مراجعه کنند.
-از مصرف داروهای آلفا هیدروکسی و بتا هیدروکسیل، هیدروکینون، رتینول/ رتینوید، تازوراک و دیفرین برای ۷ روز قبل از درمان خودداری کنید.
-افرادی که دارای هرگونه زخم و جراحت غیر عادی، خال گوشتی و یا لک در ناحیه درمان هستند باید قبل از درمان توسط یک متخصص آنها را رفع کنند.
-باید ۳ هفته قبل از درمان از اصلاح کردن، وکس، اپیلاسیون و… پرهیز کنید.
-اگر شما مستعد زخم های سرد هستید، توصیه می­شود که از داروهای ضدویروسی مانند والترکس قبل از لیزر استفاده کنید. افراد با زخم های سرد فعال درمان نمی ­شوند.
-افرادی که آکوتان (دارویی برای درمان آکنه شدید) و یا داروهای مشابه، طی ۶ ماه قبل از درمان استفاده کرده اند، نمی توانند لیزر موهای زائد داشته باشند.
-بیمار نبایدهیچ فعالیت فیزیکی که درجه‌ حرارت بدن یا فشارخون را افزایش می دهد ۲ ساعت قبل و بعد از درمان انجام دهد.
-اگر شما در ناحیه درمان تزریق بوتاکس یا فیلر داشته اید، برای درمان لیزر باید به مدت ۱۴ روز قبل و بعد از تزریق صبر کنید.
-آنتی بیوتیک ها ممکن است حساسیت به نور را افزایش دهند. اگر مدت طولانی است که از آنتی بیوتیک استفاده می کنید، به شما توصیه می شود که قبل از درمان لیزر این موضوع را با پزشکتان بررسی کنید. اگر بیمار شدید و شروع به مصرف آنتی بیوتیک کردید، شما باید ۷ روز قبل از لیزر مصرف آنتی بیوتیک را قطع کنید.
-اگر پاهایتان را لیزر کرده اید نمی توانید بلافاصله بوت بپوشید.

از درمان خود چه انتظاری داشته باشید:
-افرادی که دارای موهای قرمز، خاکستری و بلوند در ناحیه درمان هستند، باید با متخصص قبل از لیزر مشورت کنند زیرا لیزر در این رنگ موها کمتر تأثیر می­گذارد.
-در طی درمان شما درد خفیفی شبیه به ضربه ناگهانی یک نوار لاستیکی روی پوست خود احساس می­کنید. می­توانید از کرم­های بی­حس کننده قبل از درمان استفاده کنید.
-ممکن است شما تا ۷۲ ساعت بعد از لیزر در ناحیه درمان قرمزی، برآمدگی و یا تورم داشته باشید. اگر این شرایط ادامه داشت -می­توانید از کرم موضعی مانند ژل ترمیم کننده، آلوئه، کالامین، هیدروکورتیزون استفاده کنید.
-موهای منطقه تحت درمان حدود ۷ الی ۱۴ روز پس از لیزر ریخته و از بین می­روند.
-به طور متوسط، پس از هر درمان حدود ۳۰ درصد از موها از بین می­رود.
-برای نتایج بهتر، به متخصص خود اجازه دهید که برنامه درمان شما را با توجه به نیازهای اساسی شما برنامه ­ریزی کند.

مراقبت­های بعد از درمان
-به مدت ۷ روز از قرار گرفتن در معرض اشعه فرابنفش خودداری کنید.
-اگردر ناحیه درمان تاول زدید، آنها را سوراخ نکنید.
-برای ناراحتی پس از درمان، تیلنول توصیه می‌شود.
-برای دردهای پس از درمان، داروهای بدون نسخه توصیه می­شود. شما همچنین می­توانید از ژل­های ترمیم کننده، حوله ­های خنک، بسته­ های یخ و یا آلوئه ورا برای کاهش ناراحتی ناشی از گرما استفاده کنید.
-از هرگونه درمان لیزری یا روش­های شیمیایی در منطقه تحت درمان حداقل ۲ هفته پس از لیزر یا تا زمانی که بهبودی حاصل شود، اجتناب کنید.
-اگر شما عوارض جانبی مانند هیپو یا هایپرپیگمانتاسیون، قرمزی طولانی مدت یا تورم، واکنش هیستامین یا تاول را تجربه کردید حتماً پزشکتان را در جریان قرار دهید.
-برای دستیابی به بهترین نتایج، برنامه درمان را در فواصل زمانی توصیه شده توسط پزشکتان کامل کنید.

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید

سلام خوبی ؟

چطوری