نقش تناسب اندام در سلامت روح و روان

نقش تناسب اندام در سلامت روح و روان

امروزه چاقی تبدیل به یکی از مشکلات اصلی جوامع شده است. متاسفانه سن ابتلا به چاقی در ایران سالانه در حال کاهش است. از مسائل و مشکلات چاقی بر سلامت جسمی که بگذریم ، چاقی می تواند باعث بروز مشکلات روحی زیادی برای فرد شود.

برای کسانی که چاق​ هستند، اضافه وزن و خطرات جسمانی ناشی از اضافه وزن یک روی سکه است و روی دیگرش گفت وگوهای درونی مرتبط با چاقی است؛ گفت وگوهایی که هیچ وقت بر زبان نمی آیند و شنیده نمی شوند، اما وجود دارند و روی روان آدم ها کار می کنند.

 
بررسی ها نشان داده است ​ میزان افسردگی و اختلالات اضطرابی در چاق ها بیشتر از دیگران است، معمولا کسانی که با این مشکل دست به گریبانند منزوی و خجالتی می شوند و احساس خودکم بینی و اعتماد به نفس پایین، در هر عرصه ای کار را برایشان سخت تر می کند. درگیری های ذهنی با قضاوت شدن توسط دیگران، پذیرفته شدن در یک گروه، شکستن رژیم یا رعایت کردن آن و… باعث می شود ​ سلامت روانی آنها تهدید شود. بسیاری از چاق ها هر اتفاق و هر برخوردی را به نامتناسب بودن اندامشان ربط می دهند و همین نگاه باعث می شود ​ در حل مساله به مشکل بربخورند.

 
بسیاری از کسانی که از اضافه وزن رنج می برند بی تحرک هم هستند، بی تحرکی برایشان اضافه وزن به ارمغان آورده و اضافه وزن هم دلیلی برای بی تحرکی شان شده است. فوتبال بازی کردن، شنا کردن، کوهپیمایی و بسیاری از ورزش های غیرفکری نیازمند تحرک است و اضافه وزن اجازه تحرک زیاد را نمی دهد، همین مساله آزادی آنها را برای انتخاب تفریح دلخواهشان می گیرد.

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید

سلام خوبی ؟

چطوری